Autor: Kredyt Inkaso 2017-12-01

Zalety płatności online

Coraz chętniej kupujemy przez internet, ale wciąż nie mamy pewności co do wykonywania w e-sklepach płatności online. Tymczasem taka operacja ma wiele zalet. Udogodnienia w sferze płatności online wchodzą też do banków i firm windykacyjnych – np. w Kredyt Inkaso można spłacić dług online.

Zalety płatności online


Coraz chętniej kupujemy przez internet, ale wciąż nie mamy pewności co do wykonywania w e-sklepach płatności online. Tymczasem taka operacja ma wiele zalet. Udogodnienia w sferze płatności online wchodzą też do banków i firm windykacyjnych – np. w Kredyt Inkaso można spłacić dług online.

W ostatniej dekadzie polska gospodarka była jedną z najszybciej nadrabiających opóźnienia cyfrowe w Europie. Z danych GUS wynika, że blisko 76 procent gospodarstw domowych ma internet w domu, a rozwój technologii pociąga za sobą zmianę konsumenckich nawyków.  Z zeszłorocznego badania „Wizerunek polskiego sektora bankowego” Związku Banków Polskich przeprowadzonego przez TNS Polska we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową, zakupy w Internecie robi połowa ankietowanych klientów banków. Ponadto 71 proc. ma zaufanie do swojego banku. Z drugiej strony ankietowani często przyznają, że za zakupy zrobione w internecie płacą gotówką.

Tymczasem, płatności online mają wiele zalet:

1. Szybko
Przelew wykonywany w momencie zakupu przez bankowość elektroniczną sprawia, że pieniądze są po chwili na koncie sprzedającego. Tym samym sklep ma zielone światło do realizacji zlecenia. Z badań KIR wynika, że 12 proc. respondentów wskazało, że w celu dokonania płatności szuka na stronie sklepu logo swojego banku.

2. Automatycznie
Dzięki opcji z automatycznie wypełnionymi danymi do przelewu, eliminowane jest ryzyko pomyłki, które wzrasta wraz z koniecznością wpisywania danych czy kwoty przelewu. Poza tym to rozwiązanie uniemożliwia działanie cyberprzestępcom, którzy wykorzystują technikę podmieniania kopiowanego przez klienta numeru rachunku na numer konta kontrolowany przez oszustów.

3. Prosto i bezpiecznie
Jedyne, co musimy zrobić jako klienci banku, to zalogować się na stronie banku, a następnie wpisać kod potwierdzający przelew. Po zaakceptowaniu kodu system kończy transakcję i wylogowuje nas ze strony banku.

4. Bez wychodzenia z domu
Bez wielu godzin chodzenia od sklepu do sklepu i bez stania w kolejce – to kolejna zaleta zakupów online. Poza tym opłaconą przesyłkę może odebrać pod naszą nieobecność zaprzyjaźniony sąsiad. Ta, która wymaga wniesienia opłaty, wymaga naszej obecności.

Oferta płatności online stale się rozszerza także na polu regulowania opłat za gaz, prąd czy telefon. W lipcu br. w Banku Millennium, jako pierwszym banku w Polsce, ruszyła nowa usługa o nazwie QLIK. Narzędzie pozwala firmom wystawiającym faktury na przesłanie informacji o płatności bezpośrednio do serwisu transakcyjnego bankowości elektronicznej klientów.

To z kolei sprawia, że mając konto w tym banku, regulujemy cykliczne opłaty za prąd, gaz czy telefon bezpośrednio ze swojego konta w bankowości on-line. System nie wymaga już haseł. W serwisie jest gotowe pole do przelewu, które należy zaakceptować. - Rozwiązanie to przyspiesza proces płatności oraz przyczynia się do wyeliminowania papierowych faktur z obiegu – informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa, dostawca narzędzia.

Im większą popularnością będą cieszyć się płatności online, tym więcej można się spodziewać innowacji. I odwrotnie. W całym tym procesie warto pamiętać o zasadach bezpiecznego użytkowania laptopa i smartfonów. Konieczne jest korzystanie z bezpiecznego wi-fi, posiadanie programu antywirusowego na laptopie oraz zmienianie haseł w bankowości internetowej – mówi Jolanta Mróz z Kredyt Inkaso.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R