Walczysz z blokadą twórczą? Nie przejmuj się! Zdarza się nawet najlepszym. Oto 20 wskazówek, które pomogą Ci się zainspirować. Creative block blokada twórcza nie będzie Ci z nimi grozić!
Świetnie się pracuje w branży kreatywnej, ale zachowywanie entuzjazmu i inspiracji przez cały czas może być trudne. Zapytaliśmy czołowych projektantów, jak pokonują blok kreatywny. Postępuj zgodnie z tymi 20 wskazówkami, aby ponownie w głowie pojawiły się kreatywne pomysły.
1. Wejdź do swojej podświadomości.
„Dziwne rzeczy dzieją się w stanie półsenności, kiedy to twoja nieświadomość przejmuje kontrolę” – mówi Casper Franken ze Shotopopa. „Obudź się i zapisz, co się działo, zanim o tym zapomnisz”.
2. Zapisz to na papierze.
Zapisz swoje główne pomysły w kolumnach i wypisz absolutnie wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Możesz mieszać i dopasowywać listy, aby uzyskać nietypowe i oryginalne kombinacje.
3. Zawsze miej przy sobie szkicownik.
Nie szukaj inspiracji: „Wizualnie załadowane słowo lub fraza może wyskoczyć z fragmentu tekstu lub piosenki” – proponuje londyński projektant i ilustrator Craig Ward. „Pamiętaj, aby naszkicować te pomysły, kiedy się pojawią”.
4. Nie bój się zrobić kroku w tył.
Całkowicie otwarte projekty mogą być najgorszym czynnikiem powodującym blokadę twórczą. Postaraj się zdystansować od projektu; zrób sobie przerwę i wróć do niego z wolną od myśli z głową.
5. Zakończ to, co zacząłeś.
„Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł: część kreatywna polega na dopełnieniu tego wszystkiego i przekształceniu marzeń w rzeczywistość” – przekonuje pan Mills, dyrektor kreatywny w Ustwo.
6. Zabaw się w swoim studio.
„Sterylność prowadzi do pustej pustki nicości” – dodaje Mills. Zawsze staraj się tchnąć trochę koloru i życia do swojego studia i nie prowadź go jak kliniki lub więzienia.
7. Nie powtarzaj swoich kroków.
„Inspiracja jest nieuchwytna: nie można tego robić celowo” – uważa ilustrator Alex Trochut. „Jeśli po prostu spróbujesz odtworzyć, jak dobry projekt miał miejsce w przeszłości, nigdy nie uzyskasz takiego samego rezultatu”.
8. Szukaj w nieprawdopodobnych miejscach.
Idź i zrób coś zupełnie innego. Zdziwiłbyś się, gdzie kryją się nowe pomysły. Często są tam, gdzie najmniej się ich spodziewałeś.
9. Spodziewaj się nieoczekiwanego.
„Najlepszych pomysłów nie trzeba w ogóle szukać; wystarczy wyszkolić się, aby nie zbaczać z drogi, kiedy wyskakują przed tobą” – zauważa Jon Forss, współzałożyciel Non-Format.
10. Poznaj inne kreatywne dyscypliny.
Inspiracja może pochodzić z dowolnego miejsca. Wyjdź poza innych ilustratorów i projektantów: na przykład fotograf -ię, typografię, modę, film, opakowania i oznakowanie.
11. Rozszerz swój umysł.
„To jak zbieranie grzybów: wędrujesz po magicznych lasach inspiracji i widzisz wielkiego, pięknego grzyba” – to surrealistyczne przemyślenia słoweńskiego duetu Kladnik & Neon. „Wybierz go, zrób pyszny posiłek, a jeśli Twoi znajomi to lubią, idź do lasu po więcej”.
12. Idź pod prąd.
Postaraj się podchodzić do każdego briefu z odwrotnością tego, co zrobiliby wszyscy inni. Ostatecznie może to nie być kierunek, który wybierzesz, ale może pomóc uniknąć sztampowych scenariuszy.
13. Rób notatki z życia.
„Najlepsze pomysły często pojawiają się, gdy wykonuje się całkowicie przypadkowe, nietwórcze zadania” – wyznaje ewangelistka pisma odręcznego Johanna Basford. Zapisz je, gdy do Ciebie przyjdą, lub zrób zdjęcie rzeczy, które przyciągają Twoją uwagę.
14. Chwyć trochę czasu.
Praca nad zbyt wieloma projektami naraz może stłumić Twoją kreatywność. Jeśli czujesz się wypalony, poświęć trochę czasu sobie i wyłącz wszystko na kilka dni.
15. Nie ograniczaj się
W przypadku mniejszych prac czasami mniej informacji może być lepszym rozwiązaniem, aby uniknąć wymuszonych wpływów. „Twoje rozwiązanie może otworzyć oczy klienta na nowe rzeczy” – zauważa Jeff Knowles, założyciel działu planowania.
16. Poszerz swoje horyzonty.
Zanurzenie się w konkretnych sztukach lub kulturach, którymi normalnie nie byłbyś zainteresowany, może prowadzić do interesujących inspiracji w mieszanym kontekście, więc zaangażuj się.
17. Przekraczaj granice.
Eksperymentuj w swoich osobistych projektach lub, jeśli nie masz czasu lub energii po ciężkim dniu pracy, idź na styczną przez godzinę podczas pracy nad rzeczywistym projektem.
18. Uzyskaj nową perspektywę.
Oglądaj rzeczy z różnych punktów widzenia. Niektóre odwrócone litery na stosie papierów lub pomarszczony szkic mogą tworzyć niezwykłe kształty i pobudzać nowe pomysły.
19. Prześpij się z pomysłem, kiedy możesz.
„Staraj się nie myśleć i nie robić tego samego dnia” – sugeruje Jessica Hische. „W naturalny sposób oddziela się dobre od złych, a czasami z dnia na dzień wymyśla się naprawdę nieszablonowe rzeczy”.
20. Wstrząśnij otoczeniem.
Wypróbuj różne środowiska pracy, aby zachować świeżość. Szkicuj w domu lub w pociągu, dopracuj końcowe prace w swoim studio i na przykład przeprowadzaj burzę mózgów w kawiarniach.