Rynek pracy podlega nieustannym zmianom. Często może się okazać, że nie spełniamy wymagań pracodawcy, lub z jakiegoś innego powodu będziemy musieli pożegnać się z obecną firmą. Zawsze towarzyszy nam ryzyko zmiany organizacji dla której pracujemy, czy to przymusowe lub dobrowolne, bo na przykład obecna praca nam nie odpowiada. Jak ocenić swoje szanse na rynku pracy?
Analiza rynku pracy
Jak wygląda obecny rynek pracy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od lokalizacji. Mimo ogólnego zapotrzebowania na informatyków, w małej miejscowości osoba wyspecjalizowana w tym kierunku raczej nie znajdzie wymarzonej pracy. Wiele agencji rekrutacyjnych prowadzi badania odnośnie zapotrzebowania na określonych specjalistów i ilości osób wyspecjalizowanych w danej dziedzinie. W badaniach uczestniczą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Pracodawcy odpowiadają, jakich ludzi szukają, ile są skłonni zaoferować idealnemu kandydatowi, natomiast pracownicy uzupełniają dane odnośnie wykształcenia i umiejętności.
Na podstawie raportów, można ocenić, na ile nasze umiejętności są unikatowe, w jakich rejonach kraju łatwiej nam będzie znaleźć pracę w danym zawodzie, możliwości rozwoju i zarobków w danej branży.
Wykształcenie
Dziś nietrudno jest dostać się na studia. Nie oznacza to, że sama edukacja nie ma sensu. W wielu ogłoszeniach pojawia się wymóg w postaci studiów kierunkowych. Trudno jednak wybrać taki, który faktycznie nam coś da. Kierunek należy wybrać zarówno pod kątem zainteresowań, jak również potrzeb rynku pracy. Samo ukończenie interesującego kierunku ma znaczenie.
Nasze doświadczenie zawodowe
Rekruter zawsze zapyta o nasze doświadczenie zawodowe. Jeśli nigdzie nie pracowaliśmy podczas studiów, na początku na pewno będzie nam trudno. Gdy już gdziekolwiek pracowaliśmy, nasze szanse rosną, nawet jeśli aplikujemy do innej branży.
Aby oszacować nasze szanse na rynku pracy, warto przeanalizować, co robiliśmy w poprzedniej pracy i jakie umiejętności rozwijaliśmy. Kluczowe kompetencje na rynku pracy to wiedza, umiejętności i postawy niezbędne do sumiennego spełniania swoich obowiązków. Jeśli chcemy ocenić wartość naszego doświadczenia, możemy zapisać, czego się nauczyliśmy i porównać wypisane umiejętności z paroma ogłoszeniami z danej branży. W ten sposób łatwo możemy wyłapać, co wynieśliśmy z danego miejsca pracy i w jaki sposób możemy to wykorzystać w innych.
Przeglądanie ofert, kiedy masz pracę
Teoretycznie umowa na czas nieokreślony to dobry znak, że pracodawcy zależy na naszym udziale w życiu firmy. Praktycznie sytuacja różnie wygląda i czasem szef jest zmuszony kogoś zwolnić. Nawet mając stabilną pracę, dobrze jest od czasu do czasu zobaczyć, jak wyglądają obecne oferty, choćby po to, by w razie nieoczekiwanej utraty pracy być zawczasu przygotowanym, przynajmniej wiedzieć, że posiadamy wystarczające kwalifikacje, by szybko zmienić firmę.
Kursy i szkolenia
Kursy i szkolenia podnoszą naszą wartość na rynku pracy, ponadto wiele z nich możemy odbyć online, w dom -owym zaciszu. Wiedza jako kompetencja powinna być na bieżąco aktualizowana, ponieważ tylko wtedy jest ona użyteczna. Pomocne jest nastawienie się na ciągłą naukę, skoro i tak tego nie unikniemy.
Języki obce
Wielu pracodawców wymaga przynajmniej podstaw jakiegoś języka. Jeśli znasz inne poza angielskim, możesz śmiało powiedzieć, że masz sporą szansę na dobrze płatną pracę. Jak ocenić swój stopień znajomości języka i tym samym szanse na rynku pracy? Wiele szkół językowych oferuje bezpłatne testy, bez konieczności zapisywania się na zajęcia.
Kontakty
Ilość wartościowych kontaktów ma wpływ na poszukiwania pracy, ponieważ od znajomych dowiemy się o ofercie i wymaganiach.
Najbardziej pożądane kompetencje
O kompetencjach przyszłości dyskutowano w 2020 roku na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
- Krytyczne myślenie
- Inteligencja emocjonalna
- Elastyczność poznawcza
- Negocjacje
- Współpraca z innymi
- Zorientowanie na usługi
- Kreatywność
Jak ocenić, czy spełniamy te wymagania? Można spytać innych o opinie, najlepiej osoby, które nas nie lubią i chętnie wytkną nam potknięcia. Należy to przemyśleć, gdyż mogą mieć rację.
Jak ocenić swoje szanse na rynku pracy? Przede wszystkim należy przeanalizować raporty dotyczące zapotrzebowania na specjalistów z danej dziedziny, przeglądać oferty pracy, a także zastanowić się, czy nasze umiejętności są wystarczające, by sprostać wymaganiom rynkowym.