Strona główna » Czym jest faktoring?

Czym jest faktoring?

Faktoring co to takiego? Faktoring ma miejsce wtedy, gdy firma faktoringowa kupuje otwarte faktury. Płatność za te faktury zazwyczaj otrzymujesz w ciągu 24 godzin. Firma faktoringowa pobiera następnie płatności z tych faktur od Twoich klientów. Faktoring jest czasami określany jako finansowanie należności.

Głównym powodem, dla którego firmy biorą faktoring pod uwagę, jest szybkie otrzymanie zapłaty za faktury, a nie czekanie, które często zajmuje klientowi sporo czasu. Ile czynników firmy będzie zależeć od jej unikalnych potrzeb biznesowych. Niektóre firmy uwzględniają wszystkie swoje faktury, podczas gdy inne uwzględniają tylko te faktury dla klientów, których płatność tradycyjnie zajmuje więcej czasu. Dzięki faktoringowi firmy uzyskują zwiększony przepływ środków pieniężnych, których potrzebują, aby płacić pracownikom, obsługiwać zamówienia klientów i podejmować więcej działalności.

Jak działa faktoring?

Faktoring można wyjaśnić w pięciu prostych krokach:

  • Wykonujesz usługę dla swojego klienta.
  • Fakturę wysyłasz do firmy faktoringowej.
  • Otrzymasz zaliczkę gotówkową na fakturze od firmy faktoringowej, zazwyczaj w ciągu 24 godzin.
  • Firma faktoringowa pobiera pełną opłatę od Twojego klienta
  • Firma faktoringowa płaci Ci resztę kwoty faktury, pomniejszoną o niewielką opłatę.

Dodatkowe korzyści z faktoringu:

  • Bezpłatne wsparcie back-office, w tym zarządzanie kolekcjami
  • Na podstawie jakości kredytu Twoich klientów, a nie Twojej historii kredytowej lub biznesowej
  • Dostosowane i zarządzane, aby zapewnić kapitał, gdy Twoja firma go potrzebuje
  • Brak zaciągniętych długów (w przeciwieństwie do tradycyjnych pożyczek)
  • Skalowalny – ilość dostępnego finansowania rośnie wraz z Twoją firmą

Jakie firmy korzystają z faktoringu?

Firmy każdej wielkości, od jednoosobowych po wielkie korporacje, wykorzystują faktoring jako sposób na budowanie przepływów pieniężnych. Faktoring jest powszechnie stosowany w wielu branżach – transport samochodowy, transport, produkcja, kontrakty rządowe, tekstylia, usługi na polach naftowych, opieka zdrowotna, personel i wiele innych. Wiele firm wykorzystuje środki pieniężne wygenerowane z faktoringu do opłacenia zapasów, zakupu nowego sprzętu, dodania pracowników, rozszerzenia działalności lub wszelkich wydatków związanych z prowadzeniem działalności.

Ile kosztuje faktoring?

Firma faktoringowa zarabia na opłatach faktoringowych za każdą fakturę. Różne czynniki mają różne struktury opłat. Niektórzy pobierają jedynie ogólną opłatę faktoringową, która jest uzależniona od miesięcznej liczby przesyłanych faktur i zdolności kredytowej klientów klienta. Niektórzy dostawcy faktoringu mają dodatkowe opłaty, które obejmują przelewy pieniężne, zabezpieczenia i inne koszty operacyjne. Wybierając firmę faktoringową, zwróć szczególną uwagę na strukturę opłat. Upewnij się, że czynnik, z którym współpracujesz, z góry informuje o pobieranych przez nich opłatach.

Czy istnieją różne rodzaje faktoringu?

Dwa główne rodzaje faktoringu to faktoring z regresem i bez regresu. Faktoring z regresem oznacza, że klient faktoringu ostatecznie przejmie odpowiedzialność za zapłatę faktury, jeśli firma faktoringowa nie może odebrać płatności od dłużnika (klienta klienta). Faktoring bez regresu oznacza, że firma faktoringowa przejmuje większość ryzyka kredytowego za inkasowanie na fakturze. Niektóre firmy faktoringowe oferują zarówno opcje z regresem, jak i bez regresu. Zazwyczaj istnieją zastrzeżenia związane z faktoringiem bez regresu, który zazwyczaj ma wyższą stawkę faktoringu, więc upewnij się, że dokładnie rozumiesz, jakie są warunki bez regresu, zanim wybierzesz tę opcję. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł na temat różnicy między faktoringiem z regresem a faktoringiem bez regresu.

Tagi: