W dzisiejszych czasach pieniądze to już nie tylko byt i chęć przetrwania ale również status społeczny. W zależności od tego ile posiadamy pieniędzy na koncie bądź ile wynosi nasza pensja tak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi. Zagraniczne wakacje, duży dom z basenem, dzieci w prywatnej szkole, czy to oznacza że ktoś jest bogaty? Na pierwszy rzut oka pewnie tak, ale czy aby na pewno?
Małe kwoty pożyczamy zazwyczaj od rodziny i znajomych, po te większe udajemy się do banku. Dzisiaj pożyczanie jest bardzo proste, można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu, wystarczy mieć podłączony Internet.
Dlaczego pożyczamy pieniądze?
Pożyczamy, żeby nie być gorszym
Od kiedy pamiętamy człowiek rywalizuje z drugim człowiekiem. Jest to niestety cecha wrodzona. Na świecie jest wiele niesprawiedliwości. W tym momencie mamy podział na klasę biedną, średniozamożną i bogatą. Pomiędzy każdą z tych klas istnieje przepaść, którą oczywiście można pokonać, ale żeby tego dokonać trzeba się nieźle natrudzić. Gdybyśmy mogli wybrać rodzinę, w której chcielibyśmy się urodzić to zapewne każdy wybrałby tę bogatą, ale to nie jest możliwe. Ci ludzie są bogaci ponieważ ktoś dla nich pracuje. Jak wyglądałby świat gdyby wszyscy byli bogaci? Kto by dla nich pracował? I tu rodzi się pytanie dlaczego uzależniamy swoje szczęście od pieniędzy i rzeczy materialnych?
Nie chcemy być gorsi, co oznacza że zazdrościmy innym pięknego domu, nowego sportowego samochodu i markowych ubrań. Bardzo popularne stało się polecanie markowej odzieży na Instagramie. Czasami polega to tylko na wrzuceniu zdjęcia i oznaczeniu marki, ktoś inny może też współpracować z daną marką i mieć z tego zysk. Tak działa dobra reklama, skoro wszyscy których obserwuję noszą te ubrania to ja nie będę gorszy, prawda? Co więcej jeśli widzę, że dzięki temu więcej osób polubi moje zdjęcie i będzie mnie obserwować to kupię te ubrania chociaż wiem, że mnie nie stać.
Udajemy przed rodziną, że dobrze nam się wiedzie. Robimy kolejny remont, kupujemy samochód prosto z salonu i bierzemy na niego kredyt, ponieważ chcemy żeby nam zazdrościli, bądź chcemy pokazać że nas też stać.
Konsumpcjonizm a pożyczanie pieniędzy
Dzisiejszy świat nie ma nic wspólnego z minimalizmem. Wystarczy przejść się chociażby po jednym z supermarketów, żeby zobaczyć ile towaru jest na półkach. Otacza nas tona przeróżnych dóbr, które są dostępne nie tylko w Polsce, można również zamawiać towary zagraniczne.
Konsumpcjonizm to nic innego jak chęć posiadania rzeczy materialnych, których tak naprawdę nie potrzebujemy, nie w takiej ilości. Im więcej posiadamy, tym więcej chcemy posiadać. Jak to się mówi: „Apetyt rośnie w miarę jedzenia.” I ciężko się w tym nie pogubić jeżeli codziennie gdzie nie spojrzymy są reklamy. Dodatkowo posiadamy w swoich komputerach i telefonach algorytmy. Wystarczy, że będziemy przeglądać stronę z ubraniami a za chwilę po otwarciu innej strony pojawi się reklama tych ubrań.
Ma to na celu działanie psychologiczne. Często wmawiamy sobie, że coś potrzebujemy i że bez tego nie będziemy mogli funkcjonować, ale wystarczy odłożyć zakup o jeden czy dwa dni i już o tym zapominamy. Nagle okaże się, że ta rzecz wcale nie była nam potrzebna. Oczywiście pożyczanie pieniędzy jest następstwem takich myśli. Kupując za dużo wydajemy za dużo. Po jakimś czasie nie jesteśmy w stanie wydawać zarobionych pieniędzy na zachcianki więc je pożyczamy. Niestety w pewnym momencie bank może nam odmówić pożyczki, a wtedy na pomoc przyjdą chwilówki, które są bardzo niebezpieczne. Tak szybko jak się je dostaje tak naprawdę trzeba je szybko spłacić i najczęściej osoby które je biorą na to nie stać, więc żeby spłacić daną pożyczkę zadłużają się gdzieś indziej.
Ko najczęściej decyduje się na pożyczkę
Najczęściej pożyczają ludzie mało cierpliwi, impulsywni. Wiadome jest, że każda pożyczka ma jakiś procent i suma pieniędzy którą trzeba zwrócić zawsze będzie większa od tej pożyczonej. Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy człowieka nie stać na rachunki z przyczyn nie do końca od niego zależnych. Jednak najczęściej pożyczają osoby, które nie potrafią ocenić swojej sytuacji finansowej i nie zdają sobie sprawy z wielkości długów. Osoby cierpliwe i rozsądne wolą zaoszczędzić pieniądze niż je pożyczyć.
Podsumowanie
Polacy najczęściej pożyczają na bieżące wydatki ponieważ zarobione pieniądze wydają na niepotrzebne rzeczy i ekstrawaganckie życie. Pożyczanie pieniędzy od rodziny czy znajomych jest coraz mniej spotykane gdyż ludzie krępują się i nie chcą okazać słabości. Natomiast nie mają problemu z tym, żeby po te pieniądze pójść do banku.