Strona główna » Faktoring – czym jest i kogo dotyczy?

Faktoring – czym jest i kogo dotyczy?

Jako przedsiębiorca handlujesz różnymi towarami. Na pewno zdarza Ci się, że dla swoich klientów udzielasz odroczonych terminów płatności. Niejednokrotnie ma miejsce sytuacja, że na uregulowanie faktury czekasz 30, 90 albo nawet 120 dni? W tym czasie na Twoim koncie pojawiają się faktury, które Ty musisz uregulować, prawda? Wtedy pojawia się problem. Jak uregulować swoje faktury, jeśli moi klienci nie zapłacili mi pieniędzy? Powstaje zator płatniczy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi faktoring.

Czym jest faktoring?

Faktoring należy do źródeł finansowania zewnętrznego. Tak więc, nie pochodzi ze środków własnych działalności. Jest on właśnie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw mających problemy z opłaceniem swoich bieżących faktur, ponieważ ich kontrahenci spóźniają się z zapłaceniem swoich. Faktoring poprawia płynność finansową i zapewnia finansowanie bieżącej działalności firmy.

Atrybuty faktoringu

Faktoring, traktowany jako specyficzna forma finansowania, wybierany jest zarówno przez przedsiębiorców zagranicznych jak i krajowych.

Zaletami faktoringu są:

1. Efektywne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa

W praktyce, faktoringu nie można traktować jako alternatywnej formy finansowania w stosunku do kredytów bankowych. To jest specyficzna forma. Przedsiębiorcy, którym kontrahenci zalegają z płatnościami za faktury, często tracą czas na ponaglenia do zapłaty, windykacje czy w ostateczności wybierają jedyną, według nich, opcje- kredyt bankowy. Jak się okazuje faktoring to również dobry sposób na niezapłacone faktury. Dzięki współpracy z firmą faktoringową odzyskasz swoje pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na dalszy rozwój firmy, a tym samym osiągać wyższe obroty.

Skorzystanie z usługi faktoringu daje Ci dużo możliwości. Możesz skupić się na pogłębianiu dalszych kontaktów biznesowych, dokształcaniu się czy inwestowaniu w nowsze technologie. Takie zachowanie pozwala również określić Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcę, który nie korzysta z oczywistych rozwiązań, ale jest otwarty na nowości.

2. Poprawienie płynności finansowej

Każda firma, niezależnie od branży, ma jeden cel- zachować płynność finansową. Usługa faktoringowa pomoże Ci to zapewnić. Wiele firm popełnia błąd czekając aż ich kontrahenci uregulują płatności. A tym samym, zatory w płatnościach powstają u nich. Plusem faktoringu jest to, że natychmiast otrzymasz płatność za zaległe faktury. Dzięki temu możesz opłacić bieżące wydatki związane z działalnością gospodarczą i skupić się na planowaniu przyszłych inwestycji. Dzięki zachowaniu płynności finansowej Twoje przedsiębiorstwo płaci swoim dostawcom na czas, terminowo realizuje zlecenia i nie zalega z opłatami. A co za tym idzie, budujesz wizerunek swojej firmy jako rzetelnej i solidnej w kontaktach biznesowych. Dzięki temu masz szanse pozyskać wielu nowych kontrahentów.

3. Nie obniża zdolności kredytowej

Usługa faktoringu, w przeciwieństwie do kredytu bankowego, nie ma wpływu na zdolność kredytową. Dzięki temu, w razie potrzeby, firma będzie mogła skorzystać z dodatkowego kredytu. W przypadku kredytu- zdolność na kolejny mogłaby być niemożliwa. Nie jest również przeszkodą, aby korzystać z faktoringu i finansowania bankowego jednocześnie.

Chroni przed współpracą z niesolidnymi kontrahentami
Zanim Twoja firma zacznie współpracować z nowymi kontrahentami, firma faktoringowa ją dokładnie prześwietli. Sprawdzi jej kondycję finansową i to, czy jest wypłacalna. A to przecież dla Ciebie jest najbardziej istotne, by Twój przyszły kontrahent nie spóźniał się z płatnościami.

Wady faktoringu:

1. Wysokie koszty

Podstawową wadą faktoringu są wysokie koszty. Firmy faktoringowe pobierają różnego rodzaju prowizje oraz wiele innych opłat, które mogą być uzależnione od finansowej kondycji firmy. Prowizja faktoringowa obejmuje trzy elementy:
– opłata za usługi faktoringowe
– prowizja za przejęcie ryzyka
– koszt finansowania.

2. Obawa przed reakcją partnera handlowego

Wielu przedsiębiorców ma obawy jak zareaguje ich kontrahent na wiadomość o tym, że podpisali umowę faktoringową. Obawiają się, że to zniszczy ich relacje biznesowe i stracą zaufanie w oczach partnera handlowego. Co może, w późniejszym czasie, skutkować całkowitym zerwaniem kontaktów handlowych. Jednak w większości przypadków, faktoring jednak dyscyplinuje odbiorców do regulowania zobowiązania.

3. Współpraca tylko z dużymi przedsiębiorcami

Choć faktoring jest usługą dla wszystkich przedsiębiorstw- małych czy dużych, to firmy faktoringowe zazwyczaj współpracują jedynie z firmami, które osiągają duże obroty. Dlatego jeśli Twoja firma jest małą firmą, może Ci być trudno wynegocjować dobre warunki.

4. Zakończenie współpracy z firmą faktoringową

Jeśli zdecydujesz się, że nie chcesz już korzystać z firmy faktoringowej, wówczas koniecznym jest spłacenie wszystkich zaliczek, które otrzymałeś na poczet niezapłaconych faktur. A to dla budżetu przedsiębiorstwa może być dużym obciążeniem.

Faktoring- dla kogo on właściwie jest?

Faktoring to polecana forma finansowania zarówno dla małych jednostek gospodarczych- jednoosobowych, jak i dla dużych korporacji. Jest to usługa polecana, w szczególności, dla przedsiębiorstw działających w branży detalicznej, budowlanej czy transportowej, u których termin płatności za faktury jest długi. Również agencje marketingowe korzystają z usług faktoringu. Oczywiście, jeśli prowadzisz firmę działającą w innej branży i masz problem z odzyskaniem pieniędzy od kontrahenta, również możesz udać się do firmy faktoringowej i dowiedzieć się o wsparcie dla swojej działalności.

Faktoring to dobre rozwiązanie, jeśli czekasz na pieniądze od kontrahenta dość długo. Warto rozważyć jego plusy i minusy. Aby zorientować się w ofertach firm promujących tę usługę, należy udać się do kilku z nich. Sądzę jednak, że ilość zalet góruje nad liczbą jego wad i dzięki niemu możesz poprawić płynność finansową swojej działalności.