Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ciągłym jej rozwijaniem. W związku z czym potrzebne są pieniądze na wdrażanie nowych inwestycji czy regulowanie bieżącej działalności. Finansowanie działalności można prowadzić w dwojaki sposób- ze środków pochodzących z funduszy własnych lub poprzez źródła obce. Pewnie zadajesz sobie pytanie czym jest finansowanie własne a czym obce? Już wyjaśniam.
Finansowanie własne to finansowanie pozyskane w całości lub w części z wypracowanego zysku przez przedsiębiorstwo bądź wpływy z emisji akcji lub powiększenie udziałów.
Finansowanie obce bazuje na środkach pochodzących z zewnątrz, do których wlicza się: kredyty i pożyczki bankowe, factoring czy leasing.
Fundusze i kapitały własne zwykle mają ograniczone rozmiary i nie wystarczą do sfinansowania wszystkich potrzeb prowadzonej działalności. Dlatego w tym artykule przybliżę Ci temat finansowania działalności poprzez kredyt bankowy.
Kredyt- jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać?
Obecnie podstawowym warunkiem, którego realizacja jest równoznaczna z udzieleniem kredytu, jest posiadanie przez kredytobiorcę zdolności kredytowej i odpowiednich zabezpieczeń. Sporządzając wniosek kredytowy należy pamiętać, by dołączyć do niego odpowiednie dokumenty, takie jak rachunek zysków i strat, bilans i rachunek efektywności przedsięwzięcia. Ponadto bank może żądać dokumentów uzupełniających, które mogą wynikać np. z rodzaju kredytu, o jaki się ubiegasz.
Wynika z tego, iż kredyt stanowią środki pieniężne przekazane przedsiębiorstwu do czasowej dyspozycji. Służą one realizacji zaakceptowanego przez bank celu gospodarczego.
Będąc podmiotem gospodarczym musisz wykazać, że Twoje przedsiębiorstwo jest rentowne i wypłacalne, przedstawić historię współpracy z bankami, przedstawić ocenę płynność finansowej i ocenę sprawności przedsiębiorstwa.
Warto podkreślić, że małym i średnim przedsiębiorstwom trudniej jest pozyskać kredyt na finansowanie działalności w porównaniu do dużych firm. Większe firmy mogą sobie pozwolić na twarde negocjacje co do warunków umowy z bankiem, małe- niekoniecznie.
Dlaczego warto wziąć kredyt na finansowanie działalności?
Rynek finansowy oferuje przedsiębiorcom bardzo dużo możliwości finansowania działalności. Czy to dla długoletnich już przedsiębiorców czy dla świeżo otworzonych małych firm.
Oto kilka plusów, które możesz osiągnąć poprzez pozyskanie finansowania z kredytu:
1. Większa konkurencyjność na rynku
Dzięki inwestycjom, które poczynisz np. w nowy sprzęt, Twoja firma staje się konkurencyjna dla innych. Jak wiadomo, na rynek wprowadza się coraz to nowsze technologie. Dzięki takim inwestycjom Twoja firma staje się bardziej innowacyjna, co może się przekładać na pozyskiwanie nowych klientów, a tym samym na lepsze wyniki finansowe.
2. Szybszy rozwój firmy
Jak zapewne wiesz, dobrym rozwiązaniem jest oszczędzanie. Ale jeśli Ty potrzebujesz nowego sprzętu do swojej firmy na już? Wówczas lepiej jest zaciągnąć kredyt niż latami czekać z zakupem, hamując tym samym rozwój działalności. Czasem zdarza, że niewykorzystanie szansy tu i teraz może skutkować zamknięciem działalności, ponieważ wykorzystanie jej później nie przynosi już efektu.
3. Obniżenie podatków
Dzięki niektórym opłatom, takim jak prowizja od udzielonego kredytu, odsetki, opłaty bankowe czy obowiązkowe ubezpieczenia, możesz wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. A te z kolei, obniżą Twój przychód i tym samym oddasz mniej pieniędzy do Urzędu Skarbowego w formie należnego podatku.
4. Szerokie możliwości
Pieniądze pochodzące z kredytu możesz wykorzystać różnorodnie, o ile nie jest to kredyt celowy. Możesz powiększyć siedzibę firmy, zrobić remont, kupić służbowy samochód, kupić towar, lepszy sprzęt i maszyny czy uregulować zobowiązania firmowe. Możliwości jest bardzo dużo. Wszystko zależy od tego jakie potrzeby ma Twoja firma.
5. Zwiększenie płynności finansowej
Utrzymanie płynności finansowej jest kluczowe dla bezproblemowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Dlatego też, jeśli Twoi klienci nieterminowo płacą faktury lub wystawiasz je z odroczonym terminem płatności możesz mieć problem z płynnością swojej działalności, a tym samym mogą powstawać kłopoty finansowe. Finansowanie działalności kredytem może pomóc Ci wyjść z tych tarapatów.
Zadłużaj się rozsądnie
Jak już zostało wspomniane, na rynku finansowym jest bardzo dużo możliwości finansowania działalności gospodarczych. Banki wymyślają co rusz nowe promocje, by przyciągnąć klienta do siebie. Można się pogubić w ich propozycjach, dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, które zawsze jest na bieżąco z ofertami większości banków. Pomoże Ci on wybrać najlepszą dla Ciebie ofertę, po przeanalizowaniu wszystkich składowych kredytów.
Podsumowując, kredyty bankowe są ważnym źródłem finansowania zewnętrznego dla małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw w Polsce. Korzysta z nich ponad połowa działających na rynku jednostek. Ale pamiętaj, pożyczać należy rozsądnie i z głową. Czas nie zawsze jest sprzymierzeńcem, dlatego zanim na cokolwiek się zdecydujesz porównaj oferty banków.