Strona główna » Ile kosztuje wyprawka szkolna. Sposoby na tanie zakupy

Ile kosztuje wyprawka szkolna. Sposoby na tanie zakupy

Pierwszy dzień w szkole to duże przeżycie dla każdego dziecka i jego rodziców. Choć ten pełen emocji dzień daje szanse na nowe przygody i zawieranie wspaniałych przyjaźni, wiąże się również z dużymi kosztami. Sama wyprawka może kosztować krocie. Podpowiadamy, co jest niezbędne podczas pierwszych dni w szkole, z czego możemy zrezygnować oraz jak ograniczyć koszty wyprawki szkolnej!

Lista niezbędnych artykułów papierniczych

Wyposażenie pierwszoklasisty obejmuje całą masę przedmiotów, często takich, które nigdy się nie przydadzą. Oczywiście, wśród najważniejszych są podręczniki, zeszyty ćwiczeń oraz zeszyty do robienia notatek oraz pierwszej nauki liczenia i pisania. Niezbędny jest zakup zeszytu w kratkę oraz trzylinię (najlepiej z kolorowymi, niebiesko-różowymi liniami, które ułatwiają zgrabną i schludną pisownię). Do najważniejszych artykułów papierniczych należą:

  • kredki drewniane (12 kolorów),
  • ołówki miękkie (2szt),
  • blok rysunkowy,
  • blok techniczny,
  • blok techniczny kolorowy,
  • papier kolorowy,
  • farby plakatowe i akwarelowe,
  • zestaw pędzelków,
  • zestaw bibuły (3-4 kolory),
  • pióro i naboje,
  • plastelina (12 kolorów),
  • gumka i temperówka do kredek i ołówków.

Na początkowym etapie nie warto kupować dużej ilości bardziej specjalistycznych artykułów papierniczych, takich jak bibuła prasowana, brystole, modelina, farby akrylowe czy ozdoby do wykonywania niektórych prac plastycznych (np. cekiny, piórka ozdobne, brokaty itp.) chyba, że jest to uwzględnione na specjalnej liście z wyprawką szkolną, która została udostępniona przez pracownika szkoły.

Pozostałe akcesoria szkolne

Wśród pozostałych akcesoriów, które niezbędne są już od pierwszych dni w szkole, należy wyróżnić strój na zajęcia fizyczne. Warto wcześniej zorientować się, czy szkoła nie wymaga konkretnej kolorystyki spodenek lub koszulek, a także należy pamiętać o wybieraniu lekkich, przewiewnych i naturalnych materiałów. Kupując strój na wychowanie fizyczne warto również zakupić oddzielne obuwie sportowe, które jest bezpieczniejsze i zdrowsze dla kręgosłupa i postawy dziecka. Do niezbędnych części wyprawki należy również obuwie zmienne oraz worek, w którym umieszczone będą buty po przyjściu do szkoły.

Kompletując wyprawkę warto pamiętać o zakupie pojemnika na drugie śniadanie. Jeśli nasze dziecko uczestniczy także w zajęciach organizowanych po lekcjach (np. zajęciach na świetlicy, zajęciach sportowych lub spotkaniach z logopedą) należy kupić większy pojemnik, w którym zmieści się jedzenie. Dodatkiem będzie także lekka, plastikowa butelka wielokrotnego użytku, do której możemy wlać wodę lub zdrowy sok ze świeżo wyciśniętych owoców.

Ważną częścią wyprawki jest dobry, ergonomiczny plecak. Musimy pamiętać, że młody kręgosłup niejednokrotnie obciążony jest nawet kilkoma kilogramami, co stanowi dużą część masy ciała pierwszoklasisty. Nie warto oszczędzać na plecaku: powinien być on dopasowany do sylwetki i wzrostu dziecka, a także musi posiadać odpowiednie cechy wykończenia, które ułatwiają noszenie, odciążają kręgosłup i pomagają w utrzymaniu odpowiedniej postawy.

Sprzęty domowe

Artykuły i akcesoria przydatne podczas lekcji i zajęć to nie wszystko, o czym powinni pomyśleć rodzice pierwszoklasisty. To doskonały wiek na pierwsze biurko dopasowane do wzrostu dziecka, a także ergonomiczne, wygodne krzesło, które umożliwi odrabianie lekcji w bezpiecznej i komfortowej pozycji. Pamiętać należy także o odpowiednim źródle światła przy biurku – zbyt jaskrawe lub zbyt słabe światło może nawet prowadzić do powstawania wad wzroku. To również etap, w którym musimy zdecydować, czy nasze dziecko potrzebuje komputera lub tableta. Jest to szczególne ważne, gdy szkoła, do której będzie uczęszczać nasze dziecko wymaga odrabiania prac na specjalnych platformach lub uczestniczenia w zajęciach online.

Jak zaoszczędzić na wyprawce?

Z pewnością podczas kupowania wyprawki nie należy oszczędzać na artykułach, sprzętach i akcesoriach, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort naszego dziecka: tornistrze, obuwiu zmiennym i sportowym, lampce do odrabiania lekcji czy ergonomicznym krześle. Nie warto jednak popadać w zakupowy szał i kupować wielu zbędnych artykułów papierniczych. Warto kupować produkty na promocjach oraz stawiać na tańsze, mniej znane marki, które nie odbiegają jakością od czołowych producentów zeszytów, kredek czy innych akcesoriów. Wiele przedmiotów możemy kupić na marketowych wyprzedażach lub zdecydować się na zakupy online, które pozwolą nam ograniczyć wydatki.

Tagi: