Strona główna » Jak bezpiecznie wziąć kredyt i spłacić go na czas?

Jak bezpiecznie wziąć kredyt i spłacić go na czas?

Każdy kredyt jest obciążony pewnym ryzykiem. Podpisując umowę nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co stanie się w przypadku, gdy nie wywiążemy się ze zobowiązań. Terminowość i rzetelność to podstawa, kiedy mowa o spłacie rat. Wiele osób obawia się też, że może dojść do sytuacji, w której zabraknie im środków finansowych na spłatę zobowiązań. Dowiedz się zatem, jak bezpiecznie wziąć kredyt i jak spłacić go na czas.

Mierz siły na zamiary – nie bądź zbytnim optymistą, bądź realistą!

Kiedy myślimy o tym, co moglibyśmy kupić za pożyczone pieniądze, jak wspaniale wyremontować mieszkanie, czy jakie mieszkanie kupić, wówczas do głosu dochodzą emocje. Warto w tym momencie dać sobie czas na to, aby dokładnie przemyśleć sens kredytu. Być może nie potrzebujemy tak dużego mieszkania, jak zakładaliśmy na początku, lub nie musimy robić aż tak kosztownego remontu i zadowolimy się mniejszym nakładem finansowym? Jest to bardzo ważne, aby w ten sposób podejść do sprawy, bo jeśli będziemy zbyt optymistycznie podchodzić do podjętych zobowiązań, może się okazać, że po pewnym czasie, nasza sytuacja ulegnie zmianie i nie będziemy w stanie spłacać zobowiązania. Dlatego też, zanim sięgniemy po kredyt hipoteczny, a zwłaszcza konsumpcyjny, musimy realnie zastanowić się nad naszą przyszłością. Pytania, które sobie powinniśmy zadać to:

  • Czy w obecnej pracy mam szanse na rozwój i lepsze stanowisko, a co za tym idzie na lepsze zarobki?
  • Czy jeśli stracę pracę, łatwo mi będzie znaleźć kolejną?
  • Czy jestem gotowy pracować w razie niekorzystnej sytuacji, poniżej moich kwalifikacji?
  • Czy mogę liczyć na pomoc bliskich w razie potknięcia?
  • Czy mam jakieś zabezpieczenie w postaci inwestycji?
  • Czy będzie mnie stać na jednoczesne utrzymanie rodziny, w tym dzieci oraz spłatę wskazanej raty? Tutaj należy wziąć pod uwagę, że dzieci rosną, a co za tym idzie zwiększają się ich potrzeby.

Wszystkie powyższe kwestie należy naprawdę dokładnie przemyśleć. Pod uwagę trzeba wziąć także takie sytuacje i wypadki losowe jak: trwała niepełnosprawność, czy śmierć współmałżonka.

Kredyt hipoteczny a kredyt konsumpcyjny – jak spłacić na czas

Ogólnie rzecz biorąc kredyt konsumpcyjny jest zazwyczaj niepotrzebny. Zwłaszcza, gdy służyć on ma zaspokojeniu nie podstawowych potrzeb, ale nabyciu nowego sprzętu RTV, czy AGD. Nawet, jeśli zdarzy nam się, że pralka czy lodówka odmówi posłuszeństwa, warto się zastanowić, czy nie korzystniejsze byłoby kupno tych sprzętów z drugiej ręki. Kredyt hipoteczny jest odrębnym tematem i trudno w obecnych czasach kupić nowe mieszkanie w całości za gotówkę. Tutaj raczej powinniśmy się zastanowić, jak w możliwie najszybszym czasie zdobyć największą sumę pieniędzy, potrzebną na wkład własny. Aby spłacić zobowiązania na czas należy:

  • z wyprzedzeniem zaplanuj wydatki
  • unikaj pokus zakupowych, jeśli nie masz potrzeby kupienia jakiejś rzeczy lub jest ona tylko zachcianką, daruj sobie taki zakup
  • miej zawsze rezerwę pieniędzy na czarną godzinę, tak abyś w razie czego mógł spokojnie zapłacić przynajmniej trzy raty, w sytuacji, gdy stracisz pracę

Wszystkie powyższe strategie są pomocne i pozwolą Ci w razie jakichś niepowodzeń na spłatę zobowiązań na czas, dopóki nie znajdziesz nowej pracy. Bardzo istotną kwestią jest też moment zawierania umowy z bankiem. Musisz dokładnie przeczytać, a w razie wątpliwości dopytać pracowników, co się stanie w przypadku, gdy nie będziesz mógł swoich zobowiązań zapłacić. Pamiętaj również, że masz prawo do odstąpienia od umowy. Zanim też skorzystasz z najbardziej korzystnej oferty, musisz zrobić rozeznanie i spędzić trochę czasu na porównywaniu ofert. Nie obawiaj się też pytać o te kwestie znajomych, czy członków rodziny, jaki bank polecają i czy są zadowoleni z usług instytucji finansowych, które udzieliły im kredytów. Wiedz, że opinie w Internecie są często manipulowane.

Wynajęte osoby piszą pozytywne opinie na temat banku czy instytucji finansowej, po to aby bank czy firma mogły zyskać nowych klientów. Wybieraj raczej banki, te, które mogą się poszczycić długą tradycja na rynku finansowym w Polsce. Omijaj zaś dużym łukiem te instytucje, które przyznają z marszu kredyty każdemu klientowi. Jeśli chcesz, możesz dać do przeczytania umowę kredytową dla prawnika. Doświadczony pracownik kancelarii, pomoże Ci rozwiać wątpliwości i wyjaśni, co oznaczają skomplikowane terminy w praktyce. Jeśli masz obawy, co do kredytu, poczekaj i daj sobie czas na przemyślenie różnych kwestii. Może rzeczywiście nie potrzebujesz tak dużego wsparcia finansowego, jak myślałeś na początku.