Strona główna » Jak dorobić przed świętami?

Jak dorobić przed świętami?

Przedświąteczny czas to dobry okres na zarobienie dodatkowej gotówki. To przeważnie wtedy zaczynają się pojawiać dodatkowe ogłoszenia dla osób szukających pracy. Można nawet zauważyć, że proponowane wynagrodzenie jest trochę wyższe niż w pozostałych miesiącach kalendarzowych. Niestety, większość Polaków ma niższą wypłatę niż by tego oczekiwali. Dlatego też, część z nich jest zmuszona dorabiać do domowego budżetu np. kosztem spędzania czasu z najbliższymi. Przed świętami o dodatkowe zajęcie nie trudno. Pracę może znaleźć każdy. Od ucznia średniej klasy po mamy wychowujące dzieci, skończywszy na osobach starszych, którym zdrowie jeszcze pozwala na podjęcie dodatkowego zajęcia.

Gdzie szukać ofert pracy?

Nie jest tajemnicą, że w Internecie można znaleźć wszystko. Jest wiele stron poświęconych ogłoszeniom o pracę np. pracuj.pl, olx.pl czy hitpraca.pl. Coraz więcej jest zakładanych fanpage’y w mediach społecznościowych, na których można wstawić ogłoszenia, że dany pracodawca poszukuje osób do pracy. Ale i Ty również możesz podjąć temat, że szukasz pracy. Warto wskazać jaka oferta by cię interesowała, w jakiej formie oraz godziny pracy odpowiadające Tobie.

Inną formą szukania pracy, choć może odrobinę już niemodną, są ogłoszenia w prasie. Na nie również warto zwrócić uwagę. Może się trafić oferta w stu procentach odpowiadająca Twoim oczekiwaniom.

Na polskim rynku jest mnóstwo agencji pracy. Tam też warto zapukać. Niektóre agencje proponują, oprócz pracy na cały etat, pracę tymczasową. Musisz jedynie na miejscu wypełnić krótki kwestionariusz osobowy. Wskazać jakie posiadasz już doświadczenie, czym się interesujesz i jakie są Twoje umiejętności np. czy posiadasz prawo jazdy bądź czy nie sprawia ci trudności obsługa komputera.

Czasem na ofertę pracy możesz natrafić przez zupełny przypadek np. będąc w galerii handlowej na zakupach czy po prostu na spacerze. Wiele sklepów, pubów czy innych firm wywiesza ogłoszenia na drzwiach wejściowych bądź witrynach sklepowych. Na pewno nie raz natknąłeś się na karteczkę ,,Zatrudnię. Szczegóły na miejscu”. Dlatego w okresie przedświątecznym, wychodząc na miasto, warto mieć przy sobie kilka kartek z wydrukowanym życiorysem.

Oczywiście, najlepsza jest tak zwana poczta pantoflowa. Warto zapytać znajomych czy kogoś z rodziny. Być może osoba ta słyszała że gdzieś ktoś szuka osoby do pracy. Nie wstydź się, że szukasz pracy. W dzisiejszych czasach chęć do pracy to żaden wstyd.

Oto kilka pomysłów jak możesz dorobić w okresie przedświątecznym:

1. Wyprzedaż swoich nieużywanych rzeczy

Na pewno masz w domu coś czego dawno nie używałaś i nie jest Ci już to potrzebne. Warto zrobić taki przegląd przed świętami. Po pierwsze, zrobisz sobie porządek, a po drugie- nieużywane przez Ciebie rzeczy mogą być przydatne innej osobie lub po prostu będą dla kogoś odpowiednim prezentem. Mogą to być książki, płyty, zabawki, sprzęt do kuchni czy ubrania, które zalegają na dnie szafy. Warto zrobić przegląd nieużywanych rzeczy troszkę wcześniej niż tuż przed świętami. Taka wyprzedaż każdego uszczęśliwi. Ty zarobisz dodatkowe pieniądze, a ktoś inny zyska np. świetny prezent dla bliskiej osoby.

2. Pieczenie ciast lub przygotowywanie potraw świątecznych

Lubisz gotować i piec ciasta? To świetny sposób na dorobienie do budżetu. Wiele osób przed świętami jest tak pochłoniętych pracą, zakupami czy wybieraniem prezentów, że nie mają głowy na przygotowanie świątecznych potraw czy wypieków. Wówczas przyda im się Twoja pomoc. Warto dać ogłoszenie, że możesz przygotować np. pierogi na świąteczny stół, karpia na Wigilię bądź upiec mazurka czy makowca na święta.

3. Pomoc w sprzątaniu mieszkania

Jeśli jesteś osobą lubiącą porządek możesz zgłosić się do pomocy w posprzątaniu mieszkania czy domu. Uwierz mi, na pewno znajdzie się mnóstwo chętnych osób, które będą chciały skorzystać z Twojej oferty. W szczególności ludzie zabiegani bądź osoby starsze, którym ciężko jest np. umyć okna.

4. Praca w galeriach handlowych

Częstymi ogłoszeniami w okresie przedświątecznym są oferty pracy w centrach handlowych. Potrzeba wtedy osób, które w stroju śnieżynki bądź Mikołaja będą sprzedawać kartki świąteczne, słodycze, czy zabawiać dzieci. To bardzo popularna oferta pracy i wiele młodych osób się do niej zgłasza. Taką pracę mogą podjąć również licealiści bądź studenci, którzy mogą pracować po skończonych zajęciach w szkole.

5. Opieka nad dziećmi

Wielu rodziców szuka niani do opieki nad swoimi pociechami. Jeśli lubisz dzieci i taka praca nie jest Ci straszna takie oferty są dla Ciebie. Niektórzy szukają pani do opieki na cały dzień. Niektórzy tylko na kilka godzin w ciągu dnia, by móc załatwić najpilniejsze sprawy. Często opiekę nad dzieckiem można łączyć z byciem gospodynią domową.

6. Praca w sklepie

W sklepach sieciowych marek przed świętami potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Często można spotkać się z ogłoszeniami dotyczącymi wsparcia pracy sklepu. Szukają do pracy doradców klienta, osób do wykładania towaru na półki bądź do obsługi kasy fiskalnej. Czasami są poszukiwane osoby do obsługi stoiska z karpiem, sprzedaży choinek, bombek czy cukrowych baranków.

7. Prace magazynowe

W dobie Internetu coraz częściej zamawiamy rzeczy do domu. Ale zanim zakup trafi do kupującego musi przebyć długą drogę. Od magazynu zaczynając, gdzie zostaje spakowany. Później trafia do sortowni paczek, gdzie zostaje przydzielony do odpowiedniego regionu. A stamtąd dopiero zostaje wysłana paczka i kurier doręcza ją kupującemu. Zwłaszcza przed świętami zamawiamy mnóstwo rzeczy. Wtedy to warto poszukać pracy na magazynie lub jako kurier.

8. Wyjazdy zagraniczne

Warto również wziąć pod uwagę wyjazd za granicę. Są oferty pracy zachęcające do wyjazdu np. darmowym hotelem. Z reguły poszukiwane są osoby do pracy w szklarni, bądź na produkcję stroików świątecznych czy też do malowania figurek. Oczywiście, tutaj wszystko zależy od twojej sytuacji rodzinnej. Dla niektórych miesiąc czy dwa to krótki okres, dla innych- to za długo. Warto rozważyć w gronie rodzinnym plusy i minusy takiego wyjazdu oraz możliwość zarobienia większej sumy pieniędzy w krótkim czasie.

9. Praca przy inwentaryzacji

Wraz z końcem roku sklepy robią inwentaryzacje towaru. Czasem robią to pracownicy, a czasem ta usługa jest zlecana firmom zewnętrznym. Warto przyjrzeć się tym ofertom, ponieważ nie jest to wymagająca praca. Można ją połączyć z pracą na etacie i jest dość spokojna. Zazwyczaj jest wykonywana po godzinach otwarcia sklepów. Nie można sobie wyobrazić liczenia asortymentu, kiedy klienci co chwila biorą towar z półki, prawda?

To tylko kilka przykładowych zajęć, które możesz podjąć w okresie przedświątecznym. Ale nie tylko. Większość z propozycji można wykorzystać przez cały rok. Oczywiście, to zależy od Ciebie, jakie są Twoje potrzeby. Czy potrzebujesz gotówki tylko przed świętami czy masz inne trudności finansowe. Mam nadzieję, że kilka z podanych przeze mnie propozycji przypadła ci do gustu.