Strona główna » Jak kontrolować budżet domowy?

Jak kontrolować budżet domowy?

Nie musisz być dobry z matematyki, aby dobrze radzić sobie z pieniędzmi, po prostu musisz sprytnie podchodzić do nawyków dotyczących wydatków, aby zarządzać budżetem domowym. Wbrew temu, w co wielu ludzi sądzi, utrzymanie domowego budżetu to nie tylko wiązanie końca z końcem. Musisz także odłożyć pewną kwotę z całkowitego dochodu na fundusz awaryjny i spłacić swoje długi (jeśli takie masz).

Kluczem do stworzenia dobrego domowego budżetu jest zapisanie wszystkiego na papierze lub w elektronicznym arkuszu kalkulacyjnym. Choć niektórym może się to wydawać nudne i żmudne, tworzenie arkusza budżetu domowego nie tylko pomoże ci zarządzać pieniędzmi, ale także poprawi twoje finanse, umożliwiając śledzenie wydatków.

Jeśli nie chcesz, aby Twoja rodzina zawsze żyła od wypłaty do wypłaty, oto kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić lepsze budżetowanie w gospodarstwie domowym.

WYPISZ WSZYSTKIE DOCHODY

Pierwszym krokiem jest wypisanie wszystkich dochodów na górze arkusza kalkulacyjnego budżetu domowego. Powinna to być kwota, którą Ty i / lub Twój współmałżonek zarabiacie co miesiąc. Jeśli źródło dochodu nie jest stałe i kwota waha się w każdym miesiącu, zapisz średni miesięczny dochód lub szacunkową kwotę, jaką spodziewasz się otrzymać. Ta sama zasada dotyczy osób samozatrudnionych.

Jeśli jednak zarabiasz dodatkową gotówkę poza przynoszeniem stałej kwoty każdego miesiąca, nie dodawaj dodatkowego dochodu do równania. Zamiast tego odłóż te pieniądze na czarną chwilę lub dokonaj niewielkiej inwestycji.

DODAJ STAŁE KOSZTY

Drugim krokiem jest odjęcie stałych wydatków od całkowitego dochodu gospodarstwa domowego. Stałe wydatki zwykle obejmują kredyt hipoteczny, czynsz, rachunki za media, opłatę szkolną, opłatę transportową, podatki, zadłużenie i artykuły spożywcze.

Ponieważ niektóre wydatki na gospodarstwo domowe wymagają stałej kwoty, podczas gdy inne zmieniają się co miesiąc, odłóż średnią kwotę na rachunki i artykuły spożywcze, pamiętając o wydatkach na nie w ostatnich miesiącach.

Jeśli są jakieś inne określone wydatki stałe lub zmienne, zsumuj je. Należy jednak pamiętać, że kwota ta będzie podlegać wahaniom co miesiąc lub nawet co tydzień.

OBLICZ DOCHÓD NETTO

Pieniądze, które pozostają po odjęciu stałych i zmiennych wydatków od całkowitego dochodu gospodarstwa domowego, stanowią dochód netto. Bez względu na to, jak mała jest to liczba, zanotuj ją w osobnej kolumnie w narzędziu do planowania budżetu domowego.

Jeśli kwota jest ujemna, oznacza to, że wydałeś więcej niż zarabiasz. Musisz cofnąć się o krok i podzielić wydatki na „potrzeby” przed ponowną oceną wydatków. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał wziąć pożyczkę lub skorzystać z karty kredytowej, a żadna nie jest dobrą opcją, chyba że jest to absolutna konieczność.

FUNDUSZ AWARYJNY

Jeśli masz szczęście, że po odjęciu miesięcznych wydatków pozostała Ci część kwoty, upewnij się, że odłożyłeś co najmniej 10-30% swojego dochodu netto na fundusz awaryjny. Według większości ekspertów finansowych idealny fundusz awaryjny powinien być wart co najmniej trzy miesiące całkowitego dochodu. Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem jest otwarcie konta oszczędnościowego w pobliskim banku.

Pieniądze te można wykorzystać w nagłych wypadkach, czy to opona, która wymaga natychmiastowej wymiany, czy coś poważniejszego. Ponieważ nie każdy może odłożyć dużą kwotę, wyrób sobie nawyk oszczędzania co najmniej kilkudziesięciu złotych każdego miesiąca z domowego budżetu.

WEŹ CAŁĄ RODZINĘ NA POKŁAD PLANOWANIA SWOJEGO BUDŻETU

Nie możesz zarządzać domowym budżetem bez zaangażowania wszystkich jego mieszkańców. Zamiast być złym członkiem rodziny narzucającym ograniczenia nawyków związanych z wydatkami, poproś ich o sugestie i porady, jak zmniejszyć wydatki.

Im więcej masz pomysłów, tym lepszy byłby Twój budżet domowy. Jeśli masz dzieci, pamiętaj, aby zaangażować je w ten proces. Nie tylko rozwinie się u dzieci inteligencja zarządzania pieniędzmi, ale także pomoże im dowiedzieć się, ile kosztują pewne rzeczy.

DOSTOSUJ ZWYCZAJE WYDATKOWE

Oprócz przewidywanych wydatków musisz także odłożyć pieniądze na nagłe lub nieprzewidywalne wydatki. Musisz mieć pod ręką gotówkę na wypadek, gdyby znajomy zdecydował się na ślub lub ktoś zaprosił Cię na parapetówkę. Jeśli Twój dochód netto nie jest zbyt duży, wybierz tańsze i bardziej praktyczne prezenty.

Ponadto dostosuj swoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy. Jeśli dużo jesz poza domem lub chcesz wydawać pieniądze na pewne „potrzeby”, cofnij się o krok i ponownie oceń swoje decyzje. Zamiast zamawiać dania na wynos, gdy jesteś zmęczony, ugotuj coś podstawowego, aby zaoszczędzić czas.

W Internecie dostępnych jest również wiele samouczków dotyczących majsterkowania, które pomogą Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy na ulepszaniu domu i innych rzeczach.

KORZYSTAJ Z LIST PODCZAS ZAKUPÓW

Nie chodź na zakupy bez listy. Jeśli musisz, uczyń z tego ostateczną zasadę w swoim domu. Jeśli to możliwe, nie zabieraj też swoich dzieci. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, nie pozwól im wkładać do wózka niczego, czego nie ma na Twojej miesięcznej lub tygodniowej liście zakupów.

Jeśli wybierasz się na zakupy, wypisz liczbę rzeczy, które chcesz kupić, a następnie zapisz maksymalną kwotę, jaką jesteś skłonny zapłacić za ten przedmiot. Jeśli wydasz na coś więcej, odejmij to od ostatecznej kwoty następnego przedmiotu.

Choć brzmi to ciężko, ważne jest, abyś kultywował ten nawyk w sobie i swojej rodzinie.

NIE UŻYWAJ KARTY KREDYTOWEJ

Zachowaj swoją kartę kredytową tylko w nagłych wypadkach – i nie, wyprzedaż ulubionej marki nie kwalifikuje się jako nagły wypadek. Jeśli masz nawyk, kupowania po wpływem impulsu, przekaż swoją kartę kredytową osobie bardziej odpowiedzialnej. Upewnij się, że nie zamawiasz niczego przez Internet, ponieważ koszty wysyłki i inne podatki mogą czasami kosztować podwójną kwotę, jaką musiałbyś zapłacić.

Jeśli pod koniec miesiąca skończą Ci się pieniądze, oznacza to po prostu, że przekroczyłeś budżet domowy. Jeśli używasz karty kredytowej do wydatków, których można uniknąć, będziesz musiał odliczyć tę kwotę wraz z odsetkami od dochodu netto w przyszłym miesiącu.

SZUKAJ SPOSOBÓW NA ZAROBIENIE DODATKOWEJ GOTÓWKI

Nawet jeśli dochód netto twojego gospodarstwa domowego wystarczy na cały miesiąc dla całej rodziny, nadal musisz pomyśleć o oszczędzaniu. Najlepszym sposobem jest rozpoczęcie poszukiwania sposobów zarabiania pieniędzy poza zwykłą pracą. Ty lub jeden z członków Twojej rodziny możecie założyć małą firmę z domu lub podjąć pracę jako freelancer.

Jeśli członek rodziny gotuje i piecze, może nawet rozważyć catering na małe imprezy. Podobnie, jeśli ktoś jest dobry w planowaniu i organizowaniu, może rozpocząć działalność związaną z zarządzaniem wydarzeniami.

PONOWNIE WYCEŃ SWÓJ BUDŻET DOMOWY

To, że usiadłeś i pracowałeś nad arkuszem budżetu domowego na początku miesiąca, nie oznacza, że nie będziesz musiał ponownie go przeglądać przez następne 30 dni.

Oprócz stałych wydatków, Twój miesięczny budżet domowy będzie się zmieniać co miesiąc, co oznacza, że będziesz musiał kilkakrotnie ponownie ocenić swój arkusz kalkulacyjny w tym okresie. Zanotuj dodatkowe wydatki, takie jak kupowanie prezentów urodzinowych i zamawianie jedzenia na wynos dla nieoczekiwanych gości, aby mieć również jasny obraz swoich nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy.

Oprócz tego upewnij się, że płacisz rachunki na czas, aby uniknąć dodatkowych opłat. Powinieneś także usiąść z członkami rodziny i omówić sposoby zaoszczędzenia pieniędzy na mediach, wyłączając niepotrzebne światła w domu, ograniczając korzystanie z telefonu itp.

Nie ignoruj znaczenia kontrolowania domowego budżetu. Śledzenie swoich finansów może być męczące, ale podjęcie tych kroków z pewnością opłaci się w przyszłości.