Strona główna » Jak odzyskać swoje należności będąc małą firmą. Negocjacje między firmami.

Jak odzyskać swoje należności będąc małą firmą. Negocjacje między firmami.

Małych firm jest w Polsce bardzo dużo. Niestety jak się okazuje, borykają się one z bardzo dużym odsetkiem niespłacanych zobowiązań przez kontrahentów. W związku z tym pojawia się brak płynności finansowej, a to z kolei negatywnie wpływa nie tylko na rozwój, ale przede wszystkim na całą działalność. Jeśli pojawiają się zaległości, które wynikają z braku dotrzymywania terminu spłaty przez inne firmy, należy działać szybko i zdecydowanie. Dlatego też, jeśli masz taki problem, a ty nie radzisz sobie z tym problemem to poznaj rozwiązania, które warto wprowadzić w praktykę.
W jaki sposób działać, aby odzyskać swoje pieniądze? Jakie kroki należy wykonać, aby działania przyniosły oczekiwany rezultat? Oto kilka niezbędnych wskazówek.

Kontaktuj się z dłużnikiem

Minął termin spłaty, a kontrahent nie wpłaca należności? Nie otrzymujesz również żadnej informacji o problemach finansowych? Reaguj! Wykonaj telefon, wyślij e-maila, ale nie pozostawaj bierny. Jeśli nie uda ci się skontaktować rano, nadal firma milczy, to kontaktuj się kilka razy dziennie. Nalegaj na odzew osoby decyzyjnej, aby móc dowidzieć się, dlaczego płatność nie została uregulowana.

Wyślij pisemne ponaglenie

Jeśli próby kontaktu nie przyniosły rezultatu, możesz wysłać ponaglenie pisemne. Warto pamiętać, aby zawierało informacje takie jak wysokość zaległości, numer faktury wraz z wskazaniem przedmiotu czy usługi. Warto w ponagleniu pisemnym wyznaczyć termin na spłatę np. 7 dni od momentu otrzymania listu. Każde wysłane ponaglenie powinno być w formie listu poleconego wraz z potwierdzeniem odbioru. Wówczas masz pewność, że list dotarł i został odebrany.

Osobista wizyta

Jeśli mimo podjętych prób, dłużnik nie reaguje i nadal unika kontaktu, zawsze możesz zdecydować się na osobistą wizytę. W takim przypadku unikanie kontaktu jest już znacznie utrudnione i jest szansa, że uda się porozmawiać z nieuczciwym kontrahentem.

Negocjacja

Jeśli firma, która zalega z płatnością nie unika kontaktu, ale informuje cię o problemach, warto podjąć negocjację. Możesz zaproponować spłatę długu w ratach. Możesz wydłużyć czas spłaty. Albo w trybie pilnym nalegać na spłatę chociaż części zadłużenia np. za materiały. Poinformuj również, że w przypadku braku spłaty, będziesz zmuszony podjąć inne kroki, które będą miały na celu odzyskanie długu. Rozmowa jednak powinna być prowadzona w takim tonie, aby firma chciała z tobą współpracować. Jeśli będziesz tylko straszył, nie zaproponujesz innych rozwiązań, może okazać się, że rezultat będzie odwrotny od oczekiwanego. Czasami sam musisz wyjść z inicjatywą, mimo iż to nie ty jesteś dłużnikiem.

Windykacja

Małe firmy mają na rynku znacznie trudniej, ponieważ niewielki dług może źle wpływać na całą działalność. Dlatego też, jeśli negocjacje czy upomnienia nie przynoszą skutku, a dłużnik unika spłaty bez podawania przyczyny, wówczas masz jeszcze rozwiązanie w postaci firmy windykacyjnej. Firma windykacyjna ma większe pole manewru, a także jest oznaką, że nie jesteś bierny i podejmiesz wszelkie kroki, aby dług odzyskać. Na rynku znajduje się wiele firm windykacyjnych, a ich zakres usług jest tak dostosowany, że z pewnością znajdziesz odpowiednią dla siebie.

Droga sądowa

Kiedy wszystkie działania zawiodły, wówczas ostatecznym krokiem jest skierowanie sprawy na drogę sądową i odzyskanie długu za pośrednictwem komornika. Komornik ma znacznie większe możliwości odzyskiwania należności niż firma windykacyjna. Powinien być to jednak krok, z którego skorzystasz w ostateczności, kiedy wszystkie elementy już zawiodły, a dłużnik nie interesuje się spłatą długu i nie wykazuje najmniejszej chęci w porozumieniu się z tobą.

Pamiętaj, że najważniejsze to zawsze kontaktować się z dłużnikiem. Im szybciej zaczniesz reagować na pojawiające się opóźnienia w spłatach tym lepiej dla ciebie. Może ono wynikać z zwykłego zapomnienia, ale może być wynikiem trudności finansowych. Musisz walczyć o doprowadzenie do rozmowy i wspólne rozwiązanie zaistniałego problemu. Czasami można wypracować kompromis dzięki któremu, ty nie stracisz płynności finansowej, a on uniknie niepotrzebnych konsekwencji. Jeśli jednak dłużnik nie wykazuje chęci współpracy, wówczas podejmuj następne kroki. Na pewno nie powinieneś rezygnować z odzyskania swoich należnych środków pieniężnych .Pamiętaj również, że ty sam możesz być kiedyś w niekomfortowej sytuacji. Czasami trzeba umieć postawić się w sytuacji dłużnika, aby móc go zrozumieć. Prowadzenie działalności nie skupia się jedynie na zyskach, czasami należy być również dobrym doradcą, nawet jeżeli to nie ty masz problem z spłatą.