Oszczędzanie – czym jest i od czego zacząć?
Oszczędzanie jest najlepszym sposobem na odłożenie bądź zgromadzenie pieniędzy. Podczas tego procesu najczęściej rezygnujemy z pewnych korzyści, na rzecz odłożenia pewnej satysfakcjonującej kwoty. Istnieje wiele ciekawych i popularnych metod, dzięki którym jesteśmy w stanie oszczędzić pieniądze.
Jak oszczędzać systematycznie?
Przede wszystkim w procesie oszczędzania najważniejsza jest systematyczność, a także wyrobienie tych pozytywnych nawyków. Warto rozpoczynać od małych kroków, które z czasem powinny zostać zwiększane. Na samym początku powinniśmy zacząć od odkładania niewielkich kwot, rezygnując z zakupu rzeczy, które tak naprawdę nie są nam do niczego potrzebne. Warto niewielkie sumy odkładać do skarbonki bądź kopert, które są ciekawym rozwiązaniem. Mianowicie – każdego dnia, do nowej koperty wkładamy pewną sumę i zapisujemy na kopercie kwotę, którą umieściliśmy. Tę czynność powtarzamy każdego dnia, aż do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku. O oszczędzaniu przede wszystkim powinniśmy myśleć zaraz po otrzymaniu wypłaty.
Zazwyczaj, jest to moment w życiu każdego człowieka, w którym nie zwracamy uwagi na swoje wydatki, po czym żałujemy, że nie byliśmy w stanie odłożyć żadnej kwoty. Ciekawym rozwiązaniem jest również wyznaczanie pewnej, stałej, comiesięcznej kwoty i przelewanie jej na konto oszczędnościowe czy też lokatę bankową. Przede wszystkim do oszczędzania powinniśmy wyznaczyć sobie cel, który będzie nas motywował w tym działaniu. Jego osiągnięcie, na przykład: wyjazd na wakacje z rodziną, zakup nowe sprzętu RTV czy AGD, bądź nowego telefonu czy samochodu skutecznie zmotywuje każdego do kontynuowania nawyku, którym jest oszczędzanie.
Ciekawym sposobem na oszczędzanie jest także analiza ilości pieniędzy, które wydajemy na co dzień. Warto przyjrzeć się wszystkim wydatkom na zakup spożywcze, rachunki, mieszkanie czy inne rzeczy. Często oszczędzanie na budżecie domowym okazuje się bardziej przyjemne i skuteczne, niż te dotyczące odmawiania sobie przeróżnych przyjemności. Ograniczając wydatki w budżecie domowym, warto przede wszystkim zminimalizować koszty stałe. Po przeanalizowaniu wszystkich codziennych wydatków, możemy przejść do podjęcia decyzji dotyczącej ograniczenia kosztów lub ich całkowitej rezygnacji.
Warto wyznaczyć pewną kwotę, która będzie przeznaczona na pokrycie wszystkich rachunków za mieszkanie, czynszu, zakupu produktów spożywczych, paliwa czy innych najważniejszych potrzeb. W przypadku zakupów spożywczych, warto skupić się na ich wcześniejszym planowaniu. Przed pójściem do supermarketu warto stworzyć sobie listę, na której zapiszemy najpotrzebniejsze rzeczy do kupienia. Szczególnie ważne jest jej przestrzeganie i nie kupowanie czegoś na siłę. Warto również sugerować się obecnymi w sklepach promocjami, które z pewnością pozwolą na zaoszczędzenie pewnej sumy pieniężnej.
Warto także w ramach możliwości ograniczać spożywanie gotowych dań poza domem. Nie powinniśmy zbyt często jadać poza domem, bądź zamawiać jedzenia z restauracji. Planowanie posiłków i zakupów jest szczególnie ważne dla budżetu domowego. Warto także zwrócić uwagę na rachunki. Bardziej rozsądne korzystanie z wody i energii elektrycznej pozwoli nawet na zaoszczędzenie kilkuset złotych rocznie. Warto na przykład zrezygnować z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica. Ciekawym rozwiązaniem jest także systematyczne używanie zmywarki, dzięki której ilość zużywanej wody zostanie z pewnością zmniejszona. Należy zawsze wstawiać całkowicie pełną zmywarkę. Ilość zużytego prądu w gospodarstwie domowym możemy ograniczyć poprzez wymianę żarówek na energooszczędne.
Warto również ograniczyć do minimum czas spędzany przed ekranem telewizora bądź komputera. W ten sposób korzystnie wpłyniemy także na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto przemyśleć również kwestie dotyczącej oszczędzania na podstawie transportu. Korzystanie z auta często wiąże się z dużymi kosztami, dlatego w celi zminimalizowania tego typu wydatków warto ograniczyć jazdę autem, a zacząć korzystać z komunikacji publicznej. W tym przypadku warto również kupić długoterminową kartę miejską, dzięki czemu koszty przejazdu będą znacznie niższe.
Podsumowanie
Po wprowadzeniu pewnych zmian dotyczących budżetu domowego często okazuje się, że jesteśmy w stanie odłożyć pewną sumę na wcześniej wyznaczony cel. Wszelkie zmiany powinniśmy wdrażać stopniowo, aby nie zniechęcić się do oszczędzania.