Strona główna » Jak powinien wyglądać plan budżetu domowego

Jak powinien wyglądać plan budżetu domowego

Budżet domowy powinien w każdym gospodarstwie domowym odgrywać znaczącą rolę. Jego planowanie jest bardzo ważne, ponieważ uświadamia nas nie tylko w ilości wydatków, ale w możliwościach finansowych, których nie dostrzegamy w życiu codziennym. Niestety wielu z nas pomija plan w wielu dziedzinach życia, a okazuje się, że odgrywa on tak bardzo istotną rolę. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim z niewiedzy, nie wiedzą jak zacząć, ale też z braku chęci. Wielu osobom wydaje się to rzeczą zbędną i stratą czasu, ale jest to błędny tok myślenia. Jak zatem zaplanować plan budżetu domowego? Oto kilka ważnych wskazówek, które warto wdrożyć w swoje życie.

Rozpoczynając planowanie budżetu domowego, warto jest zapoznać się nie tylko z swoimi wydatkami, ale przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przychody jakie mamy do dyspozycji. Można planować budżet biorąc po uwagę tylko swoje wydatki oraz przychody, ale można dokonywać planów biorąc pod uwagę całe gospodarstwo domowe. Jeśli kwota przychodu jest stała, bardzo ułatwi nam to planowanie nie tylko na okres miesiąca, ale możemy tutaj dokonać rozplanowania w dłuższej perspektywie czasu. Jednak nie każdy ma taką możliwość, dlatego tutaj skupimy się na planowaniu budżetu domowego na okres jednego miesiąca. Co jest nam potrzebne? Przede wszystkim kartka papieru, kalkulator i długopis. Nie planujemy w myślach, ale szczegółowo na papierze. Dzięki temu będziemy mieli obraz naszego planu, ale również mamy pewność, że niczego w naszym planie nie zabraknie.

Pierwszy krok to:

  • Przedstawienie swoich przychodów, a także podsumowanie wydatków stałych.Nie trzeba tłumaczyć zapewne, co jest dla nas przychodem. Jeśli jednak nie wiesz jaki przychód będziesz miał do dyspozycji, weź pod uwagę wysokość dochodu z miesiąca poprzedniego. Warto jednak skupić się na wydatkach stałych. Tutaj zaliczymy przede wszystkim opłaty, które ponosimy regularnie. Opłaty stałe to np. czynsz, opłata związana z wywozem śmieci, koszty dojazdu do pracy, środki czystości, żywność, rata kredytu. Podsumowując są to wszelkiego rodzaju koszty, które ponosimy każdego miesiąca. Owszem, można tutaj dokonywać korekty, wprowadzać możliwości oszczędzania. Jednak to powinno dotyczyć planu oszczędzania, a my tu skupiamy się na planowaniu budżetu.
  • Wydatki nieregularne– tutaj warto skupić się na wydatkach, które musimy uiścić w danym miesiącu, ale są to wydatki, które powtarzają się raz na jakiś czas. Można tutaj zaliczyć zakup prezentu, zakup butów sezonowych, opłaty związane z utrzymaniem samochodu, wyjazd rodzinny, wakacje, uroczystości rodzinne itp.. W tej rubryce mamy do czynienia z wydatkami, których nie unikniemy, ale nie zdarzają się one na tyle często, by mogły znajdować się w wydatkach stałych.
  • Oszczędności – w życiu bywa tak, że oprócz wydatków stałych oraz tych nieregularnych, ale mimo wszystko w jakimś stopniu planowanych pojawiają się wydatki awaryjne. Dlatego też w dobrym planie budżetu domowego, nie powinno zabraknąć oszczędności. Odgrywają znaczącą rolę, ponieważ tworzą poduszkę bezpieczeństwa. Dzięki oszczędnościom wiemy, że sobie poradzimy w sytuacjach nieplanowanych, ale związanymi z kosztami np. choroba, nieplanowany wyjazd z powodu pogrzebu itp..
    Podczas tworzenia budżetu domowego musimy pamiętać o byciu szczerym wobec siebie. Nie ma tutaj miejsca na ukrywaniu wydatków, ponieważ tworzenie częściowego planu budżetu mija się z celem. Im więcej w nim umieścimy informacji, tym większa szansa na stworzenie rzetelnego budżetu domowego.

Planowanie bywa trudne, szczególnie w fazie początkowej. Warto jednak spróbować, ponieważ można skorzystać z darmowych formularzy, którzy tą czynność w znacznym stopniu nam ułatwią. Posiadanie planu budżetu domowego uświadamia nas, że są wydatki, z których można zrezygnować, a to z kolei wpłynie nie tylko na wysokość naszych oszczędności, ale pokazuje nam, że nasza sytuacja finansowa dzięki rzetelnemu planowaniu może ulec znacznej poprawie. Jeśli chcesz zacząć planować swój budżet domowy, nie czekaj do końca miesiąca. Możesz na początek zaplanować budżet na tydzień czasu. Wówczas pamiętaj, że umieszczasz w nim kwotę do dyspozycji, a także wydatki, które musisz z danej kwoty uiścić. Planowanie ma pozytywny wpływ nie tylko na samo funkcjonowanie gospodarstwa dom owego. Pokazuje to pozostałym członkom rodziny, jak można w sposób rozsądny wpływać na życie, dbając nie tylko o jego poziom, ale przede wszystkim dbając o poczucie bezpieczeństwa. Nie bój się planować, tylko zrób pierwszy krok już dzisiaj.

Tagi: