Strona główna » Jak w prosty sposób powrócić do pracy po urlopie?

Jak w prosty sposób powrócić do pracy po urlopie?

Czas wolny od pracy każdemu mija zbyt szybko. Urlop czy święta to okres beztroski, późniejszego wstawania z łóżka czy mniejszej liczby godzin snu. Niestety, kiedy czas wolny się kończy każdy pracownik musi wrócić do swoich obowiązków, regularnych godzin pracy oraz rozwiązywania bieżących kłopotów w pracy jak i w domu. Jak poradzić sobie z powrotem do obowiązków tuż po swobodnych imprezach czasu wolnego?

Jak zmobilizować się do pracy po świątecznym rozleniwieniu?

W trakcie urlopu czy świąt warto skupić się na wydarzeniach i czasie, które mają miejsce w danym momencie. Nie powinno się skupiać na czekającym na nas powrocie do pracy. Pełne poddanie się np. świątecznej przerwie i pełna świadomość konieczności powrotu do pracy po minionym czasie wolnym zapewni spokój ducha oraz powrót do pracy bez zbędnych emocji, które utrudniają powrót do świata zobowiązań i wykonywanej pracy.
Po powrocie do pracy warto dać sobie czas na wdrożenie na nowo w obowiązki(przynajmniej dwa lub trzy dni). Na pewno każdy zrozumie początkowe rozkojarzenie po powrocie np. z ciepłych krajów. Adaptacja po urlopie nie powinna być nerwowa.
Jeżeli to możliwe przed urlopem należy pozamykać najważniejsze sprawy w pracy, a na początku po powrocie do obowiązków warto zająć się lekkimi sprawami(o ile to możliwe). W trakcie świąt nie powinniśmy podejmować decyzji nagłych, które są związane z sytuacją zawodową.
Powrót do pracy nie oznacza, że musimy zrezygnować z pasji czy celebracji czasu wolnego (po godzinach pracy warto spotkać się z przyjaciółmi, wyjść do kina czy restauracji oraz pielęgnować pasje oraz zainteresowania).
Przy powrocie do pracy warto wrócić do codziennych nawyków jak:

  • planowanie,
  • przygotowanie do pracy (strój, narzędzia),
  • odpowiednio wczesne wstawanie,
  • realizowanie celów zaplanowanych na konkretny dzień, gdyż da to satysfakcję i poczucie spełnienia na koniec dnia.

W pierwszy dzień pracy po urlopie warto wstawić się wcześniej, co umożliwi uniknięcie wszelkich nieprzewidzianych wydarzeń (jak wypadki, awaria samochodu czy korki)

Podstawowe 5 sposobów na bezbolesny powrót do pracy po urlopie

Do podstawowych założeń na pierwszy dzień pracy po czasie wolnym zalicza się przede wszystkim:

  • zachowanie marginesu czasu na przyzwyczajenie poprzez powrót z urlopu dzień wcześniej, odpowiedni odpoczynek po podróży oraz przyzwyczajenie do wcześniejszego wstawania;
  • warto zaplanować okres przejściowy, aby popołudnia i wieczory po pracy spędzać w sposób, jaki lubimy;
  • warto wpleść w codzienność urlopowe rytuały, co pozwoli cieszyć się atmosferą czasu wolnego przez długi czas;
  • po urlopie nie należy rzucać się na wszystkie zaległości, warto dać sobie czas na powrót do aktywności zawodowej na 100%;
  • jeżeli nagły powrót do rzeczywistości jest bardzo trudny należy myśleć pozytywnie i starać się przeczekać ten najtrudniejszy okres(gdy widoczna jest różnica między sposobem spędzania czasu wolnego a rzeczywistością w pracy).
Tagi: