Strona główna » Jak zacząć skuteczne oszczędzanie?

Jak zacząć skuteczne oszczędzanie?

Podstawowe pytanie, które zadaje sobie chyba każdy. Jak skutecznie oszczędzać? Jak się do tego zabrać? Z oszczędzaniem jest tak jak z dietą czy treningiem, najgorzej jest zacząć a później to już z górki. Jednorazowe działanie nigdy nie przyniesie zamierzonego celu, dlatego ważna jest systematyczność. Coś co robimy regularnie staje się później rutyną.

Jak zacząć oszczędzać?

Warto zacząć od przeanalizowania swoich wydatków i zobaczyć gdzie wydajemy więcej a moglibyśmy mniej. Jeżeli zastanawiamy się nad założeniem funduszu oszczędnościowego tym bardziej ważna jest taka analiza i sprawdzenie ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki fundusz. Kluczem do sukcesu jest wyznaczenie celu. O wiele łatwiej jest cokolwiek zaoszczędzić jeśli wiemy na co chcemy te pieniądze później wydać. Oszczędzanie dla samej idei jest mało skuteczne ponieważ raz, że pieniądz który leży nie ma tak naprawdę wartości, a dwa ciągłe odmawianie sobie wszystkiego tylko po to żeby mieć dużo pieniędzy w banku po jakimś czasie przestaje być satysfakcjonujące. Natomiast jeśli odkładamy na wakacje, samochód czy mieszkanie, mając taki cel jesteśmy w stanie to zrobić. Trzeba się tylko odpowiednio do tego zabrać.

Gdzie szukać oszczędności?

Ekonomiczny transport

W dobie pandemii już oszczędzamy na paliwie jeśli pracujemy zdalnie, ale nie każdy ma taką możliwość. Niestety ceny paliwa idą w górę, są momenty kiedy jest ono tańsze i wtedy się cieszymy, natomiast kiedy idzie w górę łapiemy się za głowę ile pieniędzy na to przeznaczamy. W przypadku kiedy mamy blisko do pracy, w cieplejsze dni można przerzucić się na rower. Będzie to lepsze nie tylko dla naszego portfela, ale również dla zdrowia. Jeżeli nie ma takiej możliwości i nadal trzeba dojechać do pracy, warto pomyśleć o zabieraniu pasażerów. Jeśli pasażer również jest kierowcą to można jeździć na zmianę. W ten sposób będzie się mniej wydawać nie tylko na paliwo ale również na utrzymanie samochodu, ponieważ jak wiadomo samochód to nie tylko paliwo ale również amortyzacja.

Marnotrawstwo

Czy ktoś jeszcze zwraca uwagę na to ile pieniędzy wydaje mówiąc powszechnie w błoto? Ile pieniędzy wyrzucamy do śmieci? Marnotrawimy jedzenie, kosmetyki, wszystko co się da. Oczywiście w dzisiejszych czasach jest tego bardzo dużo, ciężko się powstrzymać. Producenci prześcigają się w promocji swoich produktów, ale to nie oznacza że musimy każdy produkt wypróbować. Jest jeszcze Instagram gdzie znane osoby polecają ubrania, suplementy, kosmetyki a nawet jedzenie. Jak się temu oprzeć, prawda?

Najważniejsze to zadać sobie pytanie: Czy ja tego potrzebuję? Czy to mi jest w ogóle do czegoś potrzebne?

Idąc na zakupy warto wziąć ze sobą listę potrzebnych produktów. Wcześniej dobrze jest sprawdzić co mamy w lodówce i szafkach oraz pomyśleć co mniej więcej chcielibyśmy ugotować. I nie wyrzucać jedzenia do kosza na śmieci. Jeśli kupiliśmy za dużo chleba albo owoców zawsze można je zamrozić. Takie produkty nadal będą świeże i dobre i nie stracą ani na smaku ani na wartości. Resztki z obiadu można zjeść na kolację, albo następnego dnia na śniadanie. Trzeba tylko pamiętać żeby odpowiednio je przechowywać w lodówce.

Jak oszczędzać na kosmetykach? Bardzo prosto, wystarczy nie kupować ich zanim nie skończą się te które posiadamy w domu. Pomyśl czy aby na pewno potrzebujesz dwa kremy do twarzy na dzień albo trzy żele pod prysznic. Jeżeli spodoba nam się jakiś produkt zawsze możemy sobie go gdzieś zapisać i kupić go dopiero jak zużyjemy ten, który obecnie używamy.

Podróże

Marzymy o wakacjach na które nas najczęściej nie stać. A kto powiedział, że nie da się tanio podróżować? Do marca 2020 roku można było planować wakacje nawet rok szybciej, ponieważ rezerwacje z takim terminem były po prostu tańsze. Niestety od tego momentu trzeba sobie radzić inaczej. Przede wszystkim warto szukać okazji jeżeli chcemy gdzieś lecieć z biurem podróży. Natomiast na własną rękę również można zaoszczędzić. Bardzo popularne jest wynajmowanie domów bądź mieszkań z Airbnb i jest to świetna opcja jeśli chcemy być niezależni. Bardzo tanio wychodzi również wtedy gdy wynajmujemy taki dom większą ilością osób ponieważ cena jest za dom a nie za osobę. Dobrze jest również wybierać termin poza sezonem, wtedy te ceny są również niższe. Bilety lotnicze zazwyczaj nie są drogie, to ilość bagażu czasami przewyższa cenę biletu. Warto nauczyć się minimalizmu i brać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Pobyt można sobie uprzyjemnić pieszymi wędrówkami bądź jazdą na rowerze, to na pewno pozwoli dodatkowo zaoszczędzić na środku transportu.

Rachunki

Większość nie wierzy w tego typu oszczędzanie. Jak niby można na tym zaoszczędzić? To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy troszeczkę wyobraźni. Jeżeli większość czasu spędzamy poza domem to warto pomyśleć o zmianie taryfy u naszego bądź innego dostawcy na dzień/noc. Pozwoli to uzyskać niższy koszt prądu w nocy, a wtedy będzie można włączyć pralkę bądź zmywarkę. W przypadku zmywarki pamiętać, żeby była ona w pełni załadowana. Kolejny sposób to pamiętanie o wyłączaniu światła kiedy wychodzimy z pomieszczenia oraz odłączaniu ładowarki od telefonu po jego naładowaniu.

Inne sposoby

Tych sposobów może być naprawdę wiele. Również odkładanie małych kwot do skarbonki pozwoli nam zaoszczędzić, o ile później nie podbiera się tych pieniędzy. Można też dołączyć do różnego rodzaju programów lojalnościowych. Najważniejsze to uświadomienie sobie po co to robimy i jaką korzyść nam to przyniesie.