Strona główna » Kiedy nie stać nas na wycieczkę szkolną albo ferie. Gdzie zwrócić się o pomoc?

Kiedy nie stać nas na wycieczkę szkolną albo ferie. Gdzie zwrócić się o pomoc?

Wycieczki szkolne – wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

Niemal każdy z nas pamięta cudowne czasy szkolne, niezapomniane przygody, nauczycieli darzonych ogromną sympatią, lub lekką awersją, ciekawą i ekscytującą wiedzę, którą z ekscytacją wchłanialiśmy niczym gąbki i przyjaźnie, które wówczas zawarte często towarzyszyły człowiekowi przez wiele kolejnych lat. Chodzenie do szkoły było, jest i będzie głównym obowiązkiem każdego młodego człowieka, szczęściem jest, jeżeli ta czynność jest wykonywana z chęcią i radością, a także kojarzy się wyłącznie z pozytywnymi odczuciami.

Jedną z najbardziej lubianych przez uczniów atrakcją bez wątpienia są wycieczki szkolne. Wraz z nadejściem ciepłych dni uczniowie coraz częściej zadają nauczycielom pytania o planowane wycieczki oraz atrakcje z nimi związane. Z pewnością jest to jedno z najciekawszych wydarzeń w życiu klasy i zawsze generuje najwięcej ciekawych przygód i niesamowitych wspomnień. Pierwsze szkolne miłości kiełkujące przy akompaniamencie gitary, przy ognisku o niesamowitym klimacie, przyjaźnie utrwalane niejednym skaleczeniem powstałym w trakcie przygotowywaniu drewna do paleniska, czy wspólne tajemnice i sekrety szeptane nocą wśród śpiących towarzyszy. Nauka samodzielności i dbania o samego siebie, doskonała lekcja współzawodnictwa, empatii i troski o siebie i drugą osobę, to wszystko, co ma szansę przeżyć każdy młody człowiek decydujący się na udział w wycieczce szkolnej. Warto, bowiem wspaniałe wspomnienia powstałe w trakcie wycieczek, będą towarzyszyły człowiekowi przez resztę życia, wywołując przyjemny dreszczyk.

Udział w wycieczkach szkolnych ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój młodego człowieka. Dodatkowo warto wspomnieć, iż jest to doskonały sposób na przekazywanie wiedzy za pomocą zabawy, przy której okazji dziecko będzie miało możliwość poznania nowych kultur, nabycia nowej wiedzy, poszerzenia świadomości. Aktywność fizyczna towarzysząca każdej wycieczce szkolnej pozwoli dziecku na wyładowanie energii, poprawę kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Nawiązywanie znajomości i zacieśnianie więzi to dodatkowy, aczkolwiek równie ważny atut brania udziału w wycieczkach szkolnych.

Brak środków finansowych na wycieczkę dla dziecka

Każdy z nas był uczniem, każdy chodził do szkoły i niemal każdy uczestniczył w wycieczkach szkolnych i doskonale zdaje sobie sprawę z ich pozytywnego wpływu na rozwój dziecka. Zdarzają się jednak rodzice, którzy mają trudną sytuację finansową i zadają sobie pytanie, co zrobić, kiedy nie stać nas na wycieczkę szkolną albo ferie. Gdzie zwrócić się o pomoc?

Bon turystyczny dla dziecka

W związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną przez pandemię Polskie władze wprowadziły możliwość skorzystania z bonu turystycznego dla dzieci w wieku do 18 roku życia, którym przyznano świadczenie “500+”  i jego wartość wynosi 500 zł. Aby skorzystać z takiej formy dofinansowania, należy złożyć wniosek za pomocą Portalu Usług Elektronicznych (PUE). Bon można wykorzystywać wielokrotnie, aż do wyczerpania zawartych na nim środków, autoryzacji płatności rodzic będzie dokonywał za pomocą swojego profilu na PUE. Lista ośrodków i miejsc wypoczynkowych umożliwiających wykorzystanie bonu turystycznego znajduje się na stronie www.bonturystyczny.gov.pl

Dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników

W firma ch i przedsiębiorstwach, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników tworzone są “Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych”, które głównie zasilane są z puli środków z corocznego odpisu podatkowego, a także dofinansowywane z obrotów firmy. Pracownik ma możliwość ubiegać się o częściowe pokrycie kosztów wycieczki, pobytu w sanatorium, obozu, kolonii, wczasów i zimowisk. Wysokość dofinansowania jest w pełni uzależniona od wewnętrznych regulacji przedsiębiorstwa, określona szczegółowo przez Regulamin ZFŚS i zazwyczaj decyzja o ich przyznaniu musi być poprzedzona złożeniem odpowiedniego wniosku do pracodawcy.

Pomoc od Grona Pedagogicznego i Rady Rodziców

Szkoła, jej pedagodzy, a także pracownicy administracyjni towarzyszą naszym dzieciom niemal codziennie i bardzo często dobrze ich znają. Rodzice, którzy znaleźli się w chwilowych tarapatach finansowych i brakuje im środków na sfinansowanie dziecku wycieczki szkolnej, śmiało mogą zwrócić się o pomoc do szkoły. Grono pedagogiczne we współpracy z Radą Rodziców ma wiele możliwości udzielenia pomocy dziecku w trudnej sytuacji. Od przeprowadzenia zbiórek pieniężnych, po zgromadzenie wyprawki na wakacje. Warto korzystać z takich możliwości w miarę potrzeby. Każde dziecko zasługuje na przeżycie dzieciństwa w bezpiecznych, zdrowych warunkach w otoczeniu swoich rówieśników i osób, które zapewnią im prawidłowy rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Tagi: