Strona główna » Kredyt hipoteczny. Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?

Kredyt hipoteczny. Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę?

Posiłkowanie się kredytem hipotecznym jest bardzo powszechne. Ceny mieszkań nie pozwalają przeciętnie zarabiającej osobie na kupno wymarzonego M w całości za gotówkę. Jeśli zamierzamy wziąć kredyt hipoteczny, powinniśmy zdać sobie sprawę z kilku podstawowych kwestii, tak, aby zaciągnięte zobowiązanie nie było w przyszłości przyczyną utraty płynności finansowej czy bankructwa. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat kredytów hipotecznych, zanim podpiszesz umowę z bankiem.

Kredyt z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Kwestia, o której mowa dotycząca tego, który kredyt jest bardziej opłacalny – ten z oprocentowaniem zmiennym, czy ten z oprocentowaniem stałym, powinna być starannie przemyślana. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a ostateczna decyzja należy do nas. Kredyt ze stałym oprocentowaniem daje Ci pewność, że Twoja rata nie wzrośnie nagle, w znaczący sposób, który natychmiast uniemożliwiłby Ci spłatę, lub uniemożliwił spłatę rat w dalszej perspektywie.

Z drugiej strony, przy zmiennym oprocentowaniu kredytu hipotecznego, w razie obniżenia stóp procentowych, bardzo możliwe jest, że Twoje raty kredytu hipotecznego zmaleją na tyle, że będziesz w stanie bardzo szybko spłacić kilka rat na raz, co oczywiście sprawi, że w tej sytuacji wyjdziesz na plus. Jeśli rozważasz dwie opcje – kredyt z oprocentowaniem zmiennym lub stałym, musisz przede wszystkim spojrzeć realnie w przyszłość. Jeżeli masz pracę, która w dalszej perspektywie nie daje Ci możliwości awansu, lub wzrostu płacy, powinieneś raczej wybrać kredyt ze stałym oprocentowaniem.

Pod uwagę należy wziąć też sytuację ekonomiczną i gospodarczą w kraju. Gdy przesłanki, co do tego, aby stopy procentowe były cały czas na niskim poziomie, przemawiają za tym, że taka sytuacja utrzyma się przez kilka kolejnych lat, wówczas możesz pokusić się o kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Pamiętaj tylko, że prognozowanie, co do stóp procentowych to tylko spekulacja. Dlatego pewniejszym wyborem jest kredyt z oprocentowaniem stałym.

Co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę o kredyt hipoteczny?

Najbardziej rozsądnym wyjściem, w momencie planowania zakupu własnego, wymarzonego mieszkania jest zgromadzenie jak największej sumy, która zostanie wpłacona na poczet, tak zwanego wkładu własnego. Im większą sumą będziesz dysponował, którą możesz i chcesz przeznaczyć na wkład własny, tym mniejszy kredyt hipoteczny będzie Ci potrzebny. Dowiedz się zatem w banku, jak wygląda sytuacja z ratami kredytu, gdy Twój wkład własny wynosi 10%, 20%, 40%, czy więcej. Im większy wkład własny, tym prawdopodobnie rata będzie korzystniejsza i szybciej staniesz się pełnoprawnym właścicielem mieszkania. Jeśli natomiast masz do dyspozycji tylko niewielką, minimalną sumę, którą możesz przeznaczyć na wkład własny, wówczas musisz się liczyć z tym, że kredyt będzie rozciągnięty bardziej w czasie, na przykład na 20, 30 czy więcej lat lub jego raty będą wyższe.

Masz prawo do odstąpienia od umowy – wątpliwości wyjaśniaj w placówce banku:

Miej również na uwadze, że przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy. Jeśli masz. co do tego wątpliwości, zasięgnij informacji w placówce banku, w której zamierzasz wziąć kredyt. Powinieneś też dokładnie dopytać się, co się stanie w przypadku utraty Twojej płynności finansowej i czy istnieje wówczas możliwość odroczenia rat lub zmniejszenie ich w sposób, który umożliwi Ci spłatę. Ponadto warto również zasięgnąć opinii innych klientów banku, ale najlepiej z dużą rezerwą podchodzić do opinii w sieci. Banki zatrudniają osoby, które mają kreować pozytywny wizerunek firmy w Internecie, dlatego najlepszym źródłem opinii będzie Twój znajomy, sąsiad lub bliski członek rodziny.

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny – czy to dobry pomysł?

Odpowiedź na pytanie zależy od indywidualnych sytuacji. Jeśli chcesz w pewien sposób zabezpieczyć się przed całkowitą utratą majątku, w razie utraty płynności finansowej możesz zdecydować się na rozdzielność majątkową ze współmałżonkiem. Pamiętaj wówczas o tym, że możesz w takiej sytuacji w ogóle nie dostać kredytu! Bank, w którym ubiegasz się o kredyt hipoteczny, bierze pod uwagę dochody obu współmałżonków i wiadomym jest, że im większy dochód rodziny, tym łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny. Dlatego jeśli zależy Ci na kredycie na mieszkanie, lepiej jest aby współmałżonka i Ciebie obowiązywała wspólnota majątkowa. Prawo nie działa wstecz, więc jeśli rozdzielność została ustanowiona po zawarciu umowy kredytu hipotecznego, obowiązek spłaty rat i gwarancje majątkowe dotyczą obu współmałżonków.