Strona główna » Kursy z urzędu pracy, staże i praktyki – kiedy i które warto skończyć?

Kursy z urzędu pracy, staże i praktyki – kiedy i które warto skończyć?

Na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy warto stale podnosić swoje kompetencje. Osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, są zmuszone dodatkowo walczyć o pozycję z bardziej doświadczonymi od siebie. Odnalezienie się w obu tych sytuacjach mogą umożliwić Ci programy, jakie oferuje Urząd Pracy. W swojej ofercie posiada on wiele propozycji dla osób, które wchodzą na rynek pracy. Jedną z najbardziej zachęcających propozycji Urzędu Pracy są finansowe formy wsparcia. W ich skład wchodzą m.in. szkolenia, finansowanie studiów podyplomowych, finansowanie licencji i egzaminów, staże, bony itp. Dokładne oferty form finansowania możesz znaleźć we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy.

Szkolenia – sposób na zdobycie nowych kompetencji zawodowych

Doszkalanie to jedna z najpopularniejszych form podnoszenia kompetencji zawodowych, co może przełożyć się na znalezienie nowej pracy. Jeśli nie posiadasz wystarczających kwalifikacji do wykonywania zawodu, możesz udać się na odpowiedni kurs. Urzędy Pracy dają możliwości do zdobywania, takich uprawnień kierując na odpowiednie szkolenie. Chcąc wybrać się na taki kurs, musisz być zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Należy również zgłosić się do odpowiedniego działu, aby wysłano Cię na przeszkolenie. Szkolenia z założenia organizowane są przez starostwa a finansowane przez Fundusz Pracy, więc abyś na nie poszedł, zgodę musi wydać Twój starosta.

Na jakie szkolenie chciałbyś się wybrać? Najlepiej obserwować jest swój lokalny rynek pracy. Szkoli się najczęściej tych, którzy są potrzebni na rynku i w określonych dziedzinach. Najczęściej również oni później znajdują zatrudnienie. Jeśli w danym regionie będzie otwierać się nowy zakład, zapewne będą potrzebni w nim określeni specjaliści. Możesz więc rozejrzeć się za konkretnym zawodem, jaki będzie w nim poszukiwany. Udaj się wówczas do Urzędu, aby sfinansowano szkolenie, które będzie poszukiwane w Twoim rejonie najbardziej. Od wielu lat urzędy wspierają kształcenie na takie zawody jak: spawacz, operator koparko-ładowarki, ślusarz, magazynier. Wśród kobiet dominują kucharz, krawcowa oraz florysta. Coraz częściej pojawiają się bardziej nowoczesne zawody takie jak informatyk. Warto rozejrzeć się po lokalnym rynku pracy i podpowiedzieć swojemu Urzędowi, na jakie szkolenie warto Cię wysłać.

Staże – zaplanuj początek kariery zawodowej

Dla osób, które jeszcze nie posiadają doświadczenia staż, to idealny start do nowej pracy. Bez nawiązywania stosunku pracy można tutaj zdobyć doświadczenie, niejednokrotnie jest to twoja pierwsza praca w życiu. Taki staż będzie dla Ciebie z pewnością cennym testem dojrzałości. Formę finansowania w tej postaci uzyskasz dzięki pieniądzom z Funduszu Pracy lub funduszom Unii Europejskiej. Obie te możliwości dostępne są w Urzędzie Pracy. Staż przyznawany jest na okres 6 lub 12 miesięcy w zależności od wieku, w jakim jesteś, kiedy się na niego zgłaszasz. Przysługują Ci w trakcie jego odbywania prawa pracownika gwarantowane w kodeksie pracy, będziesz mieć również prawo do urlopu. Przed przystąpieniem do stażu sporządzany jest z Tobą program stażu, który określa obowiązki, jakie będziesz miał za zadanie wykonywać. Jest Ci również przydzielony opiekun, który nadzoruje Twoją pracę. Staż jest dobrą formą rozwoju zawodowego, kiedy skończyłeś edukację lub chcesz nadal kształcić się w swoim zawodzie i rozwijać swoje umiejętności. Praca pod nadzorem drugiej osoby dobrze wpływa na rozwój i wykształca dobre nawyki. Pracując, w ten sposób zauważysz, że szybciej wyłapujesz swoje błędy i zaczniesz zwracać na nie uwagę.

Praktyki – praktyczny wymiar kształcenia dla uczniów i studentów

Każdemu studentowi lub uczniowi, który zmuszony był szukać pracodawcy na otwartym rynku pracy, można polecić tę formę pracy. Urząd Pracy oferuje podobną do staży propozycję, lecz skierowaną bezpośrednio do nich. Zakres praktyk jest uzgadniany przez pracodawcę z uczelnią, więc nie ma problemu z niezgodnością treści programowej. Twoje praktyki, zostaną Ci zaliczone, ponieważ są nieodzownym elementem kształcenia. Jeśli zgodzi się na to pracodawca i zawrzecie ku temu odpowiednią umowę, mogą być również płatne. Dobrym rozwiązaniem z sytuacji jest niedoceniana umowa o praktyki absolwenckie, które pozwalają Ci na kształcenie się w swoim zawodzie. Często firmy szukając pracowników wykształconych, tnąc koszty, szukają właśnie stażystów. Umowa o praktyki absolwenckie pozwoli Ci na szybkie pokazanie swoich umiejętności. Umowa może trwać bowiem jedynie 3 miesiące. Jeśli firma ma renomę, być może nigdy nie miałbyś szansy zapukać do ich drzwi. Jako student na praktyce, masz szanse tam chwilę popracować.

W jaki sposób przygotować się do wyzwań stawianych przez rynek pracy? Naukowcy mówią, że średnio zmieniamy nasz zawód co 5 lat. Świat zmienia się bardzo dynamicznie a czas, kiedy w jednej pracy pracowałeś cale swoje dorosłe życie, wydaje się, że już nie wrócą. Wyjściem z niekomfortowej sytuacji może być zmierzenie się z nią. Wchodząc na rynek pracy, młody człowiek może wybrać jedną z wielu dróg. Osoba wykluczona zawodowo, ma przed sobą dużo dłuższą drogę.

Chcąc zdobyć doświadczenie w dziedzinach, jakie najbardziej interesują ucznia już na etapie szkoły, może brać udział w praktykach i warsztatach organizowanych, przez szkołę oraz Urząd Pracy. Pod okiem fachowców i nauczycieli młodzieniec będzie kształcił się i zdobywał praktyczną wiedzę zarówno w szkole, jak i na studiach. Nabędzie tam konkretną wiedzę oraz doświadczenie niezbędne w życiu i pracy. Na tym etapie może skorzystać ze staży lub otrzymać inną pomoc finansową i doradczą.

Kiedy przyjdzie pora, aby zmienić fach lub podnieść poziom kompetencji zawodowych, Urząd Pracy również pomoże w tym zadaniu. Szkolenia czy kursy organizowane przez Urząd mogą okazać się nowym etapem w życiu dla nowo poszukujących pracy. Dla tych, którzy szukają dłużej, będą na pewno promykiem nadziei.

Tagi: