Strona główna » Mieszkanie na kredyt. Jak oszczędzić na wkład własny.

Mieszkanie na kredyt. Jak oszczędzić na wkład własny.

Mieszkanie kupione w całości za gotówkę to niedoścignione marzenie wielu osób. Gdy planujemy zakup własnego M, to wówczas najczęstszym rozwiązaniem jest posiłkowanie się kredytem hipotecznym. Jednak, należy też pamiętać o tym, że kredyt nie oznacza bynajmniej tego, że nie musimy mieć wkładu własnego. Pewna suma pieniędzy, tak zwany wkład własny jest wymagana przez wszystkie banki. Im większy wkład własny, tym kredyt może być mniejszy. Mnóstwo osób, które chcą kupić mieszkanie, ma kłopot z tym, aby zaoszczędzić potrzebną sumę pieniędzy – długi czas gromadzenia funduszy na wkład własny zniechęca. Dowiedz się zatem, jak oszczędzić na wkład własny, w możliwie, jak najkrótszym czasie i sprawdź, jakie działania przynoszą realne zyski!

Mieszkanie na kredyt – Zacznij od przeglądanie ofert banków!

Pierwszą podstawową kwestią jest przyjrzenie się ofertom poszczególnych banków. Niektóre z nich żądają, aby klient, który stara się o kredyt hipoteczny miał 10% wkładu własnego, inne zaś ustawiają ten pułap nieco wyżej. Bank przy określaniu sumy wkładu własnego bierze pod uwagę, takie czynniki, jak:

  • zarobki
  • perspektywy finansowe i zawodowe klienta
  • rodzaj wykonywanej pracy
  • sytuację finansową ( czy klient ma już kredyty, jeśli tak, to jaka jest jego historia kredytowa, itp. )
  • sytuację rodzinną ( zobowiązania finansowe wobec dzieci, liczbę członków rodziny na utrzymaniu, itp. )

Oczywiście wiadomą sprawą jest, że im lepsze mamy zarobki, sytuację rodzinną, historię kredytową oraz pracę czy zawód, tym możemy liczyć na bardziej korzystny kredyt. W tym momencie warto zaznaczyć, abyśmy my sami potrafili realnie ocenić, jakie mamy perspektywy na przyszłość. Musimy też określić, o ile nie precyzyjnie, o tyle mniej więcej, ile będziemy w stanie zaoszczędzić na wkład własny i czy rata kredytu nie będzie w przyszłości dla nas zbyt dużym obciążeniem.

Oszczędzamy na wkład własny – podstawowe źródła dochodu plus dodatkowe źródła dochodu:

Oszczędzanie i skromne życie nie zawsze pozwala na poczynienie oszczędności. Warto wówczas się zastanowić, jaki rodzaj zajęcia przyniósłby nam dodatkowe korzyści finansowe. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala przyspieszyć cały proces kumulowania potrzebnych środków na wkład własny. Pamiętajmy jednak, że dodatkowa praca może być często ponad nasze siły, zwłaszcza gdy pracujemy na etacie przez pięć dni w tygodniu po osiem godzin. W tym momencie, musimy również realnie patrzeć na swoje możliwości i zdecydować się na zajęcie albo krótkoterminowo, lub też takie, na które będziemy mogli poświęcić dwa lub trzy popołudnia w tygodniu.

Oszczędzanie na wkład własny – nie obejdzie się bez wyrzeczeń!

Gromadzenie potrzebnych środków nie obędzie się bez wyrzeczeń. Jeśli zależy Ci na konkretnej sumie pieniędzy, przemyśl strategię wydawania i mocno ogranicz wydatki w obrębie:

  • opłaty związane z Internetem i usługami telekomunikacyjnymi ( wybierz najkorzystniejszą ofertę, nie wymieniaj co chwilę telefonu na nowy, możesz zrezygnować z telewizji i płatnych platform z serialami )
  • rób jadłospis na cały tydzień: unikniesz strat związanych z wyrzucaniem jedzenia
  • odpuść sobie raz w roku drogie wakacje
  • w miarę możliwości zamień samochód na rower
  • kupuj z drugiej ręki

Jeśli zależy Ci, aby całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem musisz być zdyscyplinowany. W chwili obecnej niestety nie warto posiłkować się lokatą bankową, ponieważ jest ona po prostu nie opłacalna. Dlatego Twoim podstawowym źródłem dochodu, oprócz pracy, musi być zajęcie dodatkowe oraz wdrożenie wszystkich powyższych nawyków w ten sposób, abyś mógł obserwować, jak z miesiąca na miesiąc Twoje oszczędności rosną. Pamiętaj również, że możesz zrezygnować też z takich czynności jak:

  • drogie remonty w obecnym mieszkaniu: rób tylko to, co jest konieczne, czyli wymiana uszczelek czy malowanie ścian jest dobrym pomysłem i bywa koniecznością, natomiast generalny remont wraz z kosztowną wymianą podłogi już nie jest tak dobrym pomysłem – prowadzi jedynie do strat finansowych w Twoim przypadku
  • kupno samochodu na raty lub leasing – przy oszczędzaniu na wkład własny, należy unikać wszelkich drogich inwestycji, samochód na raty to kiepski plan, który nie służy gromadzeniu potrzebnej sumy pieniędzy, póki możesz staraj się dbać o swoje aktualne auto, szukaj alternatyw dla drogich napraw w renomowanym salonie, szukaj sprawdzonych mechaników

To, czy zaoszczędzisz na wkład własny i jak szybko to zrobisz, zależy od różnych czynników, ale jeśli wdrożysz powyższe rady w życie, z pewnością masz większe szanse na sukces.