Strona główna » Oszczędzanie a standard życia, czyli z czego zrezygnować, by nadal żyć na dobrej stopie?

Oszczędzanie a standard życia, czyli z czego zrezygnować, by nadal żyć na dobrej stopie?

Oszczędzanie zawsze wiąże się z wyrzeczeniami, ale stwierdzenie to jest daleko idącym uproszczeniem. Płynność finansowa daje niezbędną wolność, jednak nie oznacza to, że aby móc cieszyć się zaoszczędzoną sumą należy najpierw przecierpieć niedostatek. Generowanie oszczędności to proces wielotorowy, który uwzględnia także i takie aspekty, jak poszukiwanie dodatkowego źródła dochodu, czy inwestycje. Jeśli zastanawiasz się, z czego możesz zrezygnować już dziś, aby szybciej zaoszczędzić potrzebną Ci sumę, przeczytaj poniższy artykuł. Pamiętaj również, że dobre nawyki wchodzą w krew, dlatego kiedy już określisz z pomocą tego artykułu swoje priorytety i zauważysz, że niektóre rzeczy są Ci po prostu zbędne, oszczędzanie w dalszej perspektywie czasu będzie dla Ciebie oczywistością.

Bądź swoim własnym księgowym – zapisuj przychody i wydatki!

Swój domowy budżet powinieneś traktować poważnie. Wyobraź sobie, że jesteś jednoosobową firmą, która zarządza i obraca gotówką. Aby zminimalizować koszty i tym samym podnieść rentowność swojego biznesu, musisz prowadzić księgi rachunkowe. To porównanie oznacza dla Ciebie, że powinieneś zapisywać comiesięczny przychód oraz wydatki. Możesz w tym celu prowadzić tabele w Excelu lub założyć specjalny zeszyt. Już po pierwszym miesiącu zauważysz, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Przyjrzyj się w szczególności takim wydatkom jak:

  • jedzenie na mieście lub zamawiane na wynos
  • używki: papierosy, alkohol
  • abonamenty platform z filmami lub grami
  • odzież i akcesoria do domu

Aby ograniczyć wydatki w zakresie podanym powyżej, musisz zastanowić się na ile mocno jesteś zależny od tych rzeczy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że rezygnacja z seriali, używek czy nowych ubrań wcale nie jest taka prosta. Jeśli od razu rzucisz się na głęboką wodę i obiecasz sobie, że wykluczasz natychmiast wszystkie te zbędne wydatki, prawdopodobnie poniesiesz porażkę. Dzieje się tak, ponieważ siła nawyku jest ogromna, a za tymi uzależnieniami często kryje się życiowa pustka i poczucie osamotnienia. Jeśli dążysz do oszczędności i wiesz, że te rzeczy generują duże wydatki, musisz wdrożyć następująca strategię:

  • Ogranicz kupowanie nowych ubrań: jeśli do tej pory wydawałeś co miesiąc na przykład 400 zł, ustal budżet na nową odzież na kwotę 250-300 złotych. Pieniądze włóż do oddzielnej koperty i podpisz ją. Jeśli będziesz trzymał lub trzymała pieniądze na koncie bankowym, szansa, że wydasz więcej niż ustalony próg jest znacznie większa.
  • Jeśli jesteś palaczem, poszukaj hobby lub zajęcia, które zmęczy Cię fizycznie. Zainwestuj we wspomagacze w rzucaniu palenia. Zapisuj ile w danym miesiącu wydałeś na papierosy. Jeśli do tej pory paliłeś 10 sztuk dziennie, następne pięć dni ustal sobie limit na 8-9 sztuk. I tak, aż do całkowitego uwolnienia się od nałogu. To ważne, bowiem taka metoda jest najbardziej skuteczna.

Zaoszczędzone pieniądze, za które dawniej kupowałeś papierosy odłóż do oddzielnej koperty. Stopniowa rezygnacja z używek, czy błahych przyjemności nie będzie tak bolesna, jak natychmiastowe odcięcie się od wszelkiego rodzaju pokus. W momencie płynnej redukcji wydatków i zastąpienia wcześniejszych rozrywek jakimś niedrogim i absorbującym hobby szansa, że odczujesz pogorszenie standardu życia jest minimalne.

Nie mam nałogów i żyję skromnie – czy mogę coś zaoszczędzić?

Niestety raczej nie. Jeśli teraz już żyjesz skromnie i nie wydajesz na jedzenie na mieście, nie zamawiasz często pizzy lub kupujesz ubrania jedynie wtedy, gdy poprzednie są niezdatne do noszenia, wówczas musisz poszukać dodatkowego źródła dochodu. Wieczne odmawianie sobie przyjemności i liczenie każdej złotówki zrobiło zapewne z Ciebie człowieka zdyscyplinowanego, ale czy szczęśliwego? Pieniądze dają szczęście, dzięki nim możliwe jest spełnienie swoich marzeń, dlatego pomyśl, jakie umiejętności musisz rozwinąć lub w jakich dziedzinach się kształcić, abyś mógł realnie oszczędzać.

Korzystaj z darmowych narzędzi – szukaj ogólnodostępnej rozrywki i doceń świat wartości niematerialnych:

  • Jeśli lubisz towarzystwo, nie musisz rezygnować ze spotkań z przyjaciółmi. Zamiast do pubu, zaproś znajomych do domu. Spotkanie może przybrać formę składkowej kolacji, kiedy każdy z zaproszonych przynosi coś od siebie. Pamiętaj, że zasada równowagi obowiązuje i tutaj – ogranicz, nie rezygnuj, być może po jakimś czasie dobre nawyki wejdą Ci w krew i będziesz uważał je za jak najbardziej naturalne.
  • Śledź wydarzenia w Twoim mieście. Korzystaj z bezpłatnych warsztatów, seansów czy innych sposobów na spędzanie wolnego czasu, który nie wymaga od Ciebie żadnych opłat.
  • Zainteresuj się sportem. Wbrew pozorom wydatek na rower, wrotki czy rolki to świetna inwestycja. Dzięki temu, że jesteś posiadaczem sprzętu sportowego, nie będziesz się nudził w sobotnie popołudnie i zamiast na zakupy do galerii, ruszysz na wycieczkę rowerową za miasto.

Wartości niematerialne, takie jak więzi z najbliższymi to temat rzeka. Jeśli masz dzieci poświęć im czas, oderwij się od serialu i zróbcie razem coś kreatywnego. Wielu współczesnych rodziców uważa, że dziecko musi mieć rozrywkę najwyższej jakości i mnóstwo zajęć dodatkowych. Jeśli Twoje dziecko ma talent w jakiejś dziedzinie, rozejrzyj się za niedrogimi zajęciami w domach kultury czy klubach osiedlowych. Za naukę baletu w renomowanej szkole musisz płacić nawet do 300 złotych miesięcznie. Klub lub dom kultury oferuje zajęcia na równie wysokim poziomie nawet za 50 złotych miesięcznie. Jeśli masz w domu pięcio, czy sześciolatkę, może okazać się, że zapał do tańca szybko minie, dlatego podchodź do dziecięcych pasji rozważnie.

Podsumowanie – z czego nie mogę zrezygnować?

Z całą pewnością nie powinieneś zrezygnować z:

  • dobrej jakościowo żywności ( kupuj lokalnie, nie daj się nabierać na modne diety, których podstawą są egzotyczne owoce czy warzywa )
  • zobowiązań ( opłaty za telefon, Internet, mieszkanie i media – jeśli mieszkasz w domu pomyśl o alternatywnych źródłach ciepła i energii – instalacja fotowoltaiczna lub wiatrowa turbina przydomowa – możesz liczyć na dopłaty z gminy )
  • lekarstw i opieki medycznej, a także zabiegi stomatologiczne
  • edukacja dzieci ( prywatna szkoła jest swego rodzaju inwestycją )
  • dojazdy do pracy ( benzyna, bilety, w miarę możliwości korzystaj z roweru lub przemieszczaj się na piechotę )

Pamiętaj też, że każdy z nas ma inną sytuację, jednak wspólnym mianownikiem powinno być systematyczne i płynne wdrażanie zmian i cięcie wydatków – w ten sposób osiągniesz swój cel i będziesz mógł się cieszyć oszczędnościami.