W życiu zdarzają się takie sytuacje, kiedy niezbędne jest zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu. Zanim jednak, podejmiemy ostateczną decyzję, warto zawsze przeanalizować swoją sytuację finansową. Oczywiście bank zawsze dokona swojej analizy, ale tak naprawdę to kredytobiorca powinien znać swoją sytuację i wiedzieć czy stać go na zaciągnięcie kredytu czy jednak nie. Niestety, coraz częściej na rynku finansowym, można zauważyć sytuację, kiedy pojawia się zainteresowanie kredytem, w celu spłacenia poprzedniego lub innych istniejących zobowiązań. Czy jednak warto w ten sposób rozwiązywać problemy finansowe? Czy warto zaciągać pożyczki na spłatę innych zobowiązań? Niestety są to zazwyczaj rozwiązania krótkotrwałe, które pogłębiają jedynie istniejący problem finansowy. Warto zatem przeanalizować kilka aspektów, aby podejmowane decyzje były adekwatne zarówno do obecnej sytuacji jak i możliwości finansowej.
Dlaczego nie warto zaciągać pożyczki na spłatę innych zobowiązań? Oto kilka podstawowych powodów, z którymi warto się zapoznać. Mogą bowiem ustrzec przed nieodpowiedzialnym krokiem, jakim jest pożyczka na spłatę zobowiązań.
Dodatkowe koszty
Każda pożyczka zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Musisz wziąć pod uwagę koszty bezpośrednio z nią związane jak prowizja, odsetki, ubezpieczenie, koszty uzyskania kredytu itp. Może okazać się, że mimo pozbycia się jednego zobowiązania, mamy z kolei do spłaty znacznie wyższą kwotę. Oznacza to, że w ten sposób nasza sytuacja finansowa nie uległa poprawie, a wręcz przeciwnie znacznie się pogorszyła. Taka sama sytuacja ma miejsce przy korzystaniu z chwilówek, jeśli nie uregulujesz w terminie, każde jej przedłużenie to kolejny dodatkowy koszt.
Wydłużenie okresu spłaty
Bardzo często, chcąc pozbyć się jakiegoś zobowiązania, postanawiamy zapożyczyć się. Jednak po krótkiej analizie możemy zauważyć, że jeśli byśmy spłacali w terminie poprzednie zobowiązanie to w znacznie krótszym czasie, pozbylibyśmy się długu. Niestety, wiele osób działa pod wpływem emocji, a ta z kolei nie jest najlepszym doradcą finansowym. Wydłużenie terminu spłaty a także ługi okres kredytowania wiąże się również z większymi kosztami.
Spirala zadłużenia
Jeśli naszym sposobem na rozwiązywanie problemów finansowych jest zaciąganie pożyczki, niestety następstwem takiego zachowania może być spirala zadłużenia. Jest to etap, z którego łatwo się nie udaje wyjść, a pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest właśnie konieczność zaciągania pożyczek na poczet istniejącego zadłużenia. Na początku wydaje się to rozwiązanie bardzo rozsądne, jeśli je powtórzymy jednak kilkakrotnie, może okazać się prawdziwą pułapką finansową, a możliwość zaciągnięcia kolejnego zobowiązania wcześniej czy później się skończy. Warto tutaj również zauważyć, że każda kolejna pożyczka dotyczy znacznie większej kwoty. Większe zobowiązanie to większa rata, a zatem coraz większe obciążenie budżetu domowego.
Niekorzystna historia w BIK
Każde zaciągnięcie pożyczki czy kredytu znajduje swoje odzwierciedlenie w wpisach, które znajdują się w bazie BIK. Niestety, w tym przypadku więcej, nie oznacza lepiej. Może się zdarzyć, że w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu, bank uzna, że ilość zobowiązań, przekracza możliwości i wówczas taki kredyt nie zostanie udzielony. Jeśli masz w planach kupno domu, mieszkania czy działki, to szczególnie powinieneś zadbać nie tylko o jakość historii, ale również o uregulowanie zobowiązań. Każda bowiem otwarta pożyczka, obniża twoją zdolność kredytową.
Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt na spłatę innych zobowiązań, które już w jakimś stopniu powodują, że twoja sytuacja finansowa nie jest komfortowa, to z całą pewnością, kolejna pożyczka nie zmieni jej w sposób pozytywny. Każde nowe zobowiązanie zawsze niesie za sobą dodatkowe koszty, a te z kolei w znacznym stopniu potrafią obciążyć budżet dom -owy. Warto również zawsze pamiętać, że takie rozwiązania nie są korzystne, rozwiązują problem na bardzo krótki czasu, a co gorsza bardzo często prowadzi do spirali zadłużenia. Spirala zadłużenia z kolei doprowadza do sytuacji, kiedy wysokość zobowiązań przekracza kwotę środków finansowych, które otrzymujemy np. z tytułu wykonywanej pracy. Oznacza to, że po pokryciu zobowiązań nie pozostaje nam nic, a wręcz przeciwnie zaczyna brakować funduszy na pokrycie zaciągniętych zobowiązań. Dlatego też zaciąganie pożyczek na spłatę innych zobowiązań, jest najgorszym rozwiązaniem. Jeśli interesuje cię spłata zobowiązań pożyczką, warto zapoznać się z ofertą kredytów konsolidacyjnych. Jest to jednak pozytywne rozwiązanie tylko wtedy, kiedy istnieje możliwość skonsolidowania całości zobowiązań, a nie jedynie jej części.