Wielu rodziców zastanawia się jak wychować przedsiębiorcze dziecko. Ale co tak naprawdę ten przymiotnik oznacza? Może zastanówmy się najpierw nad jego definicją. Będzie Wam łatwiej zrozumieć sens tego artykułu.
Kim naprawdę jest osoba przedsiębiorcza?
Osoba przedsiębiorcza to osoba, która nie boi się nowych wyzwań, wykorzystuje każdą pojawiającą się okazje, dąży do celu i nie jest jej straszne podjęcie ryzyka. Taka osoba jest pewna siebie, więc potrafi odnaleźć się w niemalże każdej sytuacji. Sukcesywnie dąży do osiągnięcia postawionych sobie celów. Człowiek przedsiębiorczy nie podejmuje decyzji pochopnie. Kiedy przymierza się do działania musi je przemyśleć, bierze pod uwagę wszystkie za i przeciw, analizuje plusy i minusy, a także myśli o stratach, jakie może ponieść kiedy jego decyzja okaże się błędna. Osoba taka potrafi wyciągać wnioski ze źle podjętych decyzji i traktować porażki jako naukę na przyszłość. Jest to również osoba asertywna, która wyraża własne zdanie i nie boi się go bronić, kiedy druga strona się z nią nie zgadza, ale umie wysłuchać i przyznać rację, kiedy się myli. Przedsiębiorczość to również życiowa zaradność.
Wszystkie wymienione cechy opisują osobę przedsiębiorczą. Z pewnością każdy rodzic chciałby, by jego dziecko wykazywało te wartości i z wiekiem je w sobie kształtowało. Tylko jak nauczyć małe dziecko bycia przedsiębiorczym? Jak pokazać mu drogę, która do niej prowadzi? Na pewno jest to nie lada wyzwanie, ale nie jest ono poza Twoim zasięgiem.
Jak wiadomo dziecko zapamiętuje najszybciej ucząc się przez zabawę. Ale nie zapominaj też o rozmowie ze swoją pociechą, nawet na tematy trudne. Wbrew pozorom Twoje dziecko może mieć dużo do powiedzenia. Tak więc słuchaj, ucz i baw.
Oto kilka sposobów na naukę przedsiębiorczości od małego:
1. Rozwijaj kreatywność i wyobraźnię dziecka
Nie nauczysz malucha przedsiębiorczości dając mu w rękę telefon lub tablet, aby samo zorganizowało sobie czas. Trzeba kształtować od najmłodszych lat jego kreatywność i wyobraźnie. Pokazać mu, że może stworzyć coś z niczego np. pozwól mu zrobić coś z plastikowej butelki po soku czy niepotrzebnej już gazety. Wówczas będzie miało świadomość, że wykonało coś samodzielnie, według pomysłu wykreowanego w jego głowie. Czyż to właśnie nie o to chodzi, by widzieć uśmiech na twarzy swojego dziecka?
2. Pomóż dziecku postawić cele i je zrealizować
Dobrze jest uświadomić dziecku, że w życiu będzie musiało zmierzyć się z wieloma zadaniami np. w pracy bądź w życiu osobistym. Razem z nim możesz wypisać na kartce pomysły i plany, które chciałby osiągnąć. Warto przy tym wskazać sposoby, którymi maluch będzie dążył do swoich postanowień oraz czas na ich realizację. Oczywiście, niech to będą w większości jego pomysły. Na pewno będzie to też dla niego fajna zabawa, przy której nauczy się planowania. Satysfakcją będzie dla niego to, kiedy dostrzeże ile już osiągnął.
3. Kieszonkowe- dawać czy nie dawać?
Czy ty płacisz swojemu dziecku kieszonkowe? Zastanawiałeś, czy nie jest ono zbyt małe, bądź może odwrotnie, za duże? Ciężko jest ocenić jaka wysokość kieszonkowego dla dziecka będzie odpowiednia. Zdania wśród rodziców są też podzielone, czy w ogóle dawać kieszonkowe. Trzeba znaleźć złoty środek. Pewnym jest, że dawanie pieniędzy za wykonanie obowiązków domowych czy oceny może źle ukierunkować malucha w późniejszym okresie. Z drugiej jednak strony, im wcześniej dasz dziecku do dyspozycji pieniądze, tym szybciej ono nauczy się gospodarować nimi. Pamiętaj też, że z wiekiem wysokość kieszonkowego będzie ulegać zmianie.
4.Nauka o finansach
Każde dziecko wie, że kiedy ma jakąś zachciankę może iść do mamy lub taty i dostanie pieniądze, by mogło ją zrealizować. Ale czy Twoje dziecko wie skąd biorą się pieniądze? Że nie rosną na drzewie? Warto wyjaśnić dziecku co musisz zrobić, by co miesiąc mieć pieniądze dla siebie i dla niego oraz na co w ciągu miesiąca je wydajesz. Dziecko również może prowadzić swój indywidualny budżet. Dzięki zapisywaniu jakie kieszonkowe dostał i na co wydał może oszacować ile zostanie mu na przyszły okres oraz ile udało mu się zaoszczędzić. Taka lekcja bankowości na pewno mu się przyda, a tym samym w dorosłym życiu będzie on odpowiedzialnie zarządzał pieniędzmi. Motywuj go więc do oszczędzania.
5. Jego potrzeba czy może zachcianka?
Dla dziecka wszystko czego ono chce to jego potrzeby. Dla Ciebie- nie. Trzeba mu wyjaśnić czym jest potrzeba a czym zachcianka. Należy uświadomić dziecku, że potrzebą jest to co jest niezbędne do życia, bez czego nie można funkcjonować. Natomiast zachcianką może być np. Kino, zestaw w KFC, czy posiadanie takiej samej zabawki jak kolega. Możesz bawić się z dzieckiem w zgadywanie co jest zachcianką, a co potrzebą. Ty podajesz- ono zgaduje. Gdy Twoje dziecko już zrozumie te dwa pojęcia będziesz mógł spokojnie zabrać je na zakupy, bez obawy że zmusi Cię do kupienia nowej zabawki.
6. Nie studź jego zapału
Jeśli Twoje dziecko zdecydowało, że chce podjąć pracę- nie zabraniaj mu. Wakacje to doskonały czas na zarobienie pieniędzy. Oczywiście, dziecko powinno też w tym czasie odpocząć od obowiązków szkolnych, ale jeśli samo wpadło na ten pomysł- bij mu brawo. Dzięki temu doceni wartość pieniędzy, a zanim je wyda przypomni sobie ile musiało się napracować żeby je mieć. Jest to świetna lekcja dla Twojej pociechy- uświadomi sobie, że nic nie ma za darmo. Więc wspieraj go w jego podejmowanych decyzjach.
7. Przede wszystkim motywacja
Miło jest usłyszeć słowa pochwały, tym bardziej z ust rodzica. Pochwała jest świetnym motywatorem do działania, nieważne w jakim jest się wieku. Ty też lubisz słyszeć słowa uznania, prawda? Chwal więc pociechę kiedy tylko na to zasłuży. Doceniaj jego inicjatywę i pomysły. Zachęcaj do większego działania. Miej podziw nie tylko dla jego efektów końcowych, ale również dla starań i włożonej pracy.
8. Obserwuj
Przyglądaj się jak Twoje dziecko staje się przedsiębiorcze. Jeśli zauważysz niepokojące zachowania od razu reaguj. Nie może być tak, że dziecko za wszelką cenę, chcąc osiągnąć sukces, będzie krzywdziło innych. Zwracaj uwagę czy potrafi ono zachowywać się fair, będąc w porządku wobec innych ludzi. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha jest nieszczera, zaczyna kłamać i kombinować, wyjaśnij jej, że takim zachowaniem krzywdzi innych. Być może nie zdaje sobie sprawy do czego prowadzi takie zachowanie.
9. Graj i ucz
W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele gier uczących logicznego myślenia. Czy to gry na komputer czy zwykłe planszówki. Taki sposób zabawy jest doskonałą nauką. Nawet sama gra w karty również pobudza szare komórki dziecka. Oczywiście, miej kontrole nad tym czy gry, które wybiera Twój maluch nie są nieodpowiednie.
Jak widać nie można jednym zdaniem określić jakimi cechami charakteryzuje się osoba przedsiębiorcza, ponieważ jest to zbiór kilku cech w jednej osobie. Ale bez wątpienia można stwierdzić, że bycie przedsiębiorczym to dobra wizytówka w dzisiejszych czasach, dlatego też warto jej uczyć od najmłodszych lat. Pamiętaj, że to Ty jesteś autorytetem dla swojego dziecka, dlatego dawaj mu każdego dnia dobry przykład i bądź wzorowym rodzicem.