Zadłużenie jest dość wstydliwą kwestią, ale kiedy mamy kłopoty finansowe, warto wiedzieć, gdzie zwrócić się o pomoc. Istnieją instytucje, które pozwalają na połączenie wszystkich kredytów w jeden. Mamy też możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej, która oczywiście ma też swoje wady. Niektórzy decydują się na pomoc ze strony dzieci. Jednak , aby pomoc ta nie była źródłem kłopotów finansowych potomków, należy wiedzieć, jakie kroki będą niezbędne do zabezpieczenia majątki dzieci, które tą pomoc oferują. Dowiedz się, jak spłacić długi i jak rozsądnie korzystać z pomocy dzieci, czy innych członków rodziny.
Porozmawiaj otwarcie o problemie – razem łatwiej jest znaleźć rozwiązanie!
Jeśli jesteś zadłużony w dosyć poważny sposób i nie masz możliwości spłaty rat, zastanów się, czy pomoc którą uzyskasz w ramach wsparcia finansowego od dzieci nie spowoduje tego, że nie będziesz mógł spłacić kolejnych zobowiązań, w tym wypadku wobec dzieci, czy innych członków rodziny. To, że otrzymasz gotówkę, w formie pożyczki od bliskich, nie oznacza w większości przypadków, że nie będziesz musiał jej spłacić. Zanim zdecydujesz się poprosić o pomoc, napisz na kartce, w jaki sposób zamierzasz spłacić dług wobec dzieci i na jaką sumę miesięcznie możesz sobie pozwolić.
Skorzystaj z usług notariusza – spiszcie umowę, która może być egzekwowana:
Być może, jeśli oczekujesz pomocy finansowej od członków rodziny, możesz liczyć na to, że spłata długów wobec nich będzie bardziej korzystna dla Ciebie. I tak w wielu przypadkach się dzieje. Rodzina, czy też dzieci, mogą Ci pożyczyć potrzebną kwotę na warunkach znacznie lepszych niż w przypadku banku, czy instytucji pożyczkowych. Aby jednak obie strony miały pewność, że umowa będzie respektowana, należy spisać stosowną umowę. W tym celu trzeba udać się do notariusza, który utworzy odpowiedni dokument. Mimo, iż za usługę skorzystania z kancelarii notarialnej należy zapłacić, jest to jedna z najlepszych metod, kiedy zawieramy umowy pomiędzy członkami rodziny dotyczącą pożyczek.
Pamiętaj też, aby już na etapie wstępnej rozmowy z dziećmi określić ile jesteś w stanie spłacać miesięcznie. Jeśli zbyt optymistycznie podejdziesz do tematu, może się okazać, że w efekcie, gdy nie wywiążesz się z kolejnych zobowiązań, stracisz w oczach najbliższych zaufanie. W umowie zawartej u notariusza muszą znaleźć się takie zapisy, jak wysokość zaciągniętej pożyczki, kwota rat oraz ich ilość, ewentualne odsetki oraz konsekwencje w razie braku spłaty zobowiązania. Umowa pomiędzy członkami rodziny, a zwłaszcza pomiędzy rodzicami a dziećmi często pomija element odsetek. Dlatego taka umowa jest bardziej korzystna dla zadłużonej, czy pożyczającej osoby. Umowę notarialną sporządza się w dwóch egzemplarzach – odpowiednio po jednej dla każdej ze stron.
Poszukaj dodatkowego źródła dochodu i oszczędzaj!
Życie ponad stan i sytuacja, gdy dzięki pożyczce od dzieci mogłeś nareszcie spłacić raty kredytu może wpędzić Cię w nową pętlę zadłużenia. Dbaj o dobre nawyki i staraj się poskromić swój konsumpcyjny apetyt. Życie ponad stan, kończy się niestety tragedią i niemal pewne jest, że znowu się zadłużysz, po to, aby z kolei spłacać zobowiązania finansowe wobec dzieci. Powinieneś też rozejrzeć się za dodatkowym zajęciem. Ustal sobie harmonogram zajęć i sprawdź, w które dni możesz zająć się dodatkową pracą.
Nawet kilkaset złotych miesięcznie to już duży sukces. Będziesz mógł szybciej wyjść z zadłużenia i wyjść z całej sytuacji obronną ręką. Warto też w tym momencie wspomnieć, żeby i w przypadku wykonywania dodatkowego zajęcia, nie popadać w przesadę. Musisz realnie spojrzeć na rzeczywistość i ocenić, czy dane zajęcie nie przerośnie Cię. Brak czasu, notoryczne zmęczenie i wyczerpanie działa fatalnie na cały organizm. W efekcie, zamiast zarabiać, będziesz musiał wziąć zwolnienie lekarskie. Pilnuj również terminów spłaty i prowadź zapiski dotyczące Twojej spłaty rat. Możesz prowadzić tabelki w komputerze lub zapisywać je w zeszycie.
Pozwoli Ci to zobaczyć, jak wiele jeszcze rat pozostało Ci do spłaty oraz ile potrzebujesz pieniędzy, aby całkowicie spłacić dług. Pilnowanie terminów jest najważniejszą kwestią. Jeśli wiesz, że spóźnisz się ze spłatą, musisz poinformować o tym wierzyciela, w tej sytuacji dzieci lub członków rodziny, u których pożyczałeś pieniądze. Brak zaufania, nierzetelność i unikanie kontaktu to najprostsza droga do tego, aby członkowie rodziny lub Twoje własne dzieci wystąpiły na drogę sądową, po to, aby odzyskać pożyczoną dla Ciebie sumę.