Strona główna » Sposoby na tanie wakacje

Sposoby na tanie wakacje

Już niebawem wakacje, więc wielu osobom marzy się odpoczynek. Pomimo, że podróżowanie stało się stosunkowo przystępne, wciąż krążą mity, że wymaga od nas sporych nakładów finansowych. A jak się okazuje, wakacje mogą być zarówno fajne i bezproblemowe, trzeba tylko wiedzieć, na czym warto oszczędzić.

Tanie wakacje, czyli jakie?

Każdy z nas jest i ma zupełnie inną definicję tanich wakacji. Dla jednego będzie to wypad w weekend do Ciechocinka dla drugiego rezygnacja z pięciogwiazdkowego hotelu na Lazurowym Wybrzeżu na rzecz tego czterogwiazdkowego.

Ważne jest więc ustalenie swoich potrzeb i budżetu. Na pewno nie działamy tu na zasadzie zastaw się, a postaw się. Spójrz realnie na to na ile możesz sobie pozwolić, dopiero wtedy podejmuj wszystkie kolejne decyzje.

Zliczając cenę noclegu, transportu, wyżywienia atrakcji pamiętaj, aby doliczyć do tego chociaż 10% – niespodziewane wydatki są nieuniknione.

Warto pamiętać ,że wakacje są po to, by odpoczywać. Dlatego lepiej jest wybrać się na krócej lub w inne miejsce, niż być rozrzutnym, a potem odliczać każdy grosz i bać się, czy będziemy mieli za co wrócić do domu.

Jak już znasz swój budżet, warto wziąć pod uwagę sposoby, które pomogą nam zorganizować tanie wakacje.

Działaj na własną rękę

Spróbuj załatwić wszystko samemu zamiast korzystać z usług biur podróży, taka samodzielna organizacja zawsze jest tańsza. Alternatywą może być wykorzystanie jakiejś oferty last minute, one bywają stosunkowo tanie.

W sobie internetu samodzielna organizacja jest banalnie prosta. Oczywiście zajmuje więcej czasu niż pójście do biura i kupienie wycieczki, ale jednak warto mimo wszystko.

Grupon i podobne

Wiele dobrych ofert można znaleźć na portalach zakupów grupowych. Ceny są niższe niż te oficjalne, a standardy takie same.

Omijaj mekki turystyczne

Obojętne czy podróżujesz po Polsce, Europie czy świecie – wszędzie są miejsca typowo turystyczne, które są droższe od innych. Jeżeli nie potrzebujesz tam iść to po prostu lepiej je omijać.

Przede wszystkim dlatego, że nie tylko noclegi są tam droższe, ale wszystkie atrakcje, a także zakupy w sklepie spożywczym.

Bagaż podręczny

Zawsze latajmy z bagażem, który jest w cenie biletu. Przede wszystkim jest on darmowy, a jego dużą zaletą jest to ,że nie trzeba potem na niego czekać. Mamy go cały czas ze sobą na pokładzie, więc wysiadając z samolotu jesteśmy od razu gotowi do drogi.

Podręczny bagaż nie musi być wcale taki mały, zwłaszcza że teraz Ryanair pozwala wziąć ze sobą aż dwie torby. Oczywiście dochodzi do tego umiejętność pakowania i nie przesadzania z ilością zabieranych ubrań, ale to ciekawe wyzwanie.

Skorzystaj z porównywarek cen noclegów

Planując nocleg również nie trzeba brać co popadnie. Dobrze jest sprawdzić różne opcje, w tym celu pomocne będą porównywarki takie jak: booking.com, hostelbookers.com czy trivago.pl

W grupie taniej

Pomyśl o podróży np. z dwójką znajomych. Można wtedy dzielić chociażby koszt benzyny czy wynajmu auta. Dlatego właśnie starajmy się znaleźć 2 chętne osoby na wyjazd. Można też, zamiast jednego pokoju, wynajmować cały apartament lub domek, co również bardziej się opłaca.

Mądrze wybieraj transport na miejscu

Na temat transportu warto jest poczytać jeszcze przed wyjazdem, chociażby po to ,żeby wiedzieć, jakie są opcje. W jednym kraju mogą być tanie pociągi, w drugim autobusy. Często opłacalne jest wynajęcie samochodu – zwłaszcza kiedy jedziemy w parę osób.

Bez rozpusty

Tanie wakacje to nie tylko przelot i nocleg, ale także wyżywienie. Jeżeli na co dzień nie jadasz trzy razy w najdroższych restauracjach, to czemu miałbyś ro robić na wakacjach?

Sprawdza menu i korzystaj z „dania dnia”

Przed wyborem lokalu dobrze jest też rzucić okiem na menu. Zdarza się, że często pozornie niczym nie różniące się restauracje, proponują zupełnie inne ceny. Nie ma sensu być potem zaskoczonym rachunkiem.

Jednak w wielu miejscach oferowane jest coś takiego jak „danie dnia”, które jest tańsze niż inne dania na karcie. Warto z tego skorzystać.

Prowiant na drogę

Warto pamiętać zwiedzając punkty turystyczne, żeby wziąć ze sobą wodę i coś do przegryzienia, wystarczy jakiś owoc.

W takich miejscach woda i jedzenie mogą kosztować majątek. Poza tym najczęściej to jakieś fastfoody.

Weź domowe jedzenie

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie lub apartament, mamy nieograniczony dostęp do kuchni. Dlatego możemy zjeść w domu śniadanie lub nawet wszystkie posiłki. Nie trzeba zabierać ze sobą słoików, ale przygotowanie jakiegoś taniego dania to kwestia paru minut.

Warto korzystać ze zniżek

Jeżeli jesteś studentem możesz korzystać z wielu zniżek. Osoby uczące się mają zniżki praktycznie na wszystko i warto z nich korzystać. Wiele miast oferuje karty zniżkowe, np. zwiedzenie kilku muzeów może być na jednym bilecie.

Darmowe atrakcje

Dużą część miast da się zwiedzać zupełnie za darmo. Niektóre miejsca są otwarte dla turystów w określonym dniu tygodnia. Zdarzają się również free walking tours. Podobnie korzystając z opcji Coachsurfingu – nasz gospodarz zapewne chętnie nas oprowadzi.

Leki i kosmetyki

Rzeczy które najlepiej zabrać ze sobą to kremy z filtrem, które na miejscu są bardzo drogie. Podobnie jak plastry czy tabletki przeciwbólowe i inne leki, których potrzebujemy.

Ostrożnie z pamiątkami

Zamiast przywozić ze sobą kolejną ciupagę czy zwierzątko z muszelek, lepiej będzie te pieniądze przeznaczyć na kolejną podróż. A gdy musisz już coś przywieźć ze sobą, to pomyśl o rzeczach, które nie będą kurzyły się na półce.