Strona główna » Sposoby na tanie zakupy

Sposoby na tanie zakupy

Oszczędzanie obejmuje wiele aspektów – począwszy od kontrolowania codziennych wydatków po inwestycje w kruszce, czy nieruchomości. Jedną z najistotniejszych kwestii jest przemyślane wydawanie gotówki i rozsądne dysponowanie nią podczas zakupów. Sprawdź, jakie sposoby na tanie zakupy są najbardziej opłacalne i na jakich produktach lub usługach możesz zaoszczędzić.

Czy porównywarki cen mają sens – oszczędzasz pieniądze, ale czy czas?

Niezwykle popularne porównywarki cen mają oczywiście swoich zagorzałych zwolenników. Uważają oni, że takie platformy przynoszą realne korzyści związane z oszczędnościami. Porównywarki mają jednak swoje plusy i minusy i nie zawsze warto z nich korzystać. Kiedy zatem platforma gromadząca setki ofert ma sens?

Zalety:

  1. Duży wybór towarów o zróżnicowanych cenach.
  2. Automatyczne przekierowanie do sklepu, który posiada najkorzystniejszą ofertę cenową.
  3. Podczas zakupów drogich, markowych towarów ceny mogą znacząco się różnić, nawet o kilkaset złotych.

Wady:

  1. Każda platforma internetowa dotycząca sprzedaży usług i towarów zbiera informacje o klientach. Informacje te są wykorzystywane do wyświetlania na Twoim ekranie spersonalizowanych reklam, a w momencie, kiedy podajesz swój adres e-mail, korzystając z takiej platformy, na Twoją skrzynkę przychodzą różne oferty – nawet takie, z których nie masz zamiaru nigdy korzystać.
  2. Większy wybór oznacza, że musisz poświęcić więcej czasu nim zdecydujesz się na zakup. Może początkowo zamierzałeś kupić jakiś produkt, ale po wnikliwym przejrzeniu wszystkich ofert, decydujesz się na inny produkt, tańszy o zbliżonych parametrach. To wszystko kradnie Twój czas, dlatego zastanów się, jak oszczędności wynikające z zakupów przekładają się na czas poświęcony tym zakupom. Dla jednej osoby nie ma znaczenia różnica 20-50 złotych, dla innych zaś ( tych, którzy muszą liczyć każdą złotówkę ) to znacząca różnica.

Jak więc widać, porównywarka cen może odegrać ważną rolę. Skorzystaj z niej, gdy chcesz kupić:

  • sprzęt AGD: lodówkę, pralkę, suszarkę, zmywarkę, kuchenkę, mikrofalówkę
  • materiały budowlane w dużej ilości: płytki ceramiczne, panele, elementy izolacji cieplnej
  • podręczniki akademickie bądź materiały szkoleniowe, których nie możesz odkupić z drugiej ręki, szczególnie drogie będą podręczniki przeznaczone dla studentów medycyny i prawa – porównywarki są dla studentów na wagę złota

Sposoby na tanie zakupy – auto

Zakup używanego auta to temat rzeka. Niemniej jednak, samochód zakupiony w renomowanym salonie, niemal od razu traci w stosunku do pierwotnej ceny zakupu. Kupując auto używane musisz pamiętać o wielu kwestiach – bywa bowiem tak, że do wartości auta trzeba doliczyć koszty wymiany czy naprawy. Jeśli kupujesz auto używane kieruj się zasadą:

  • nie kupuj pod wpływem emocji, daj sobie czas na przemyślenie sprawy
  • żądaj od sprzedawcy niezbędnych dokumentów
  • udaj się na jazdę próbną z kimś, kto potrafi rozpoznać ukryte wady pojazdu i ma doświadczenie w tym temacie

Ubezpieczenie auta:

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem, zastanów się, czy chcesz korzystać z dodatkowego pakietu. Kiedy jesteś młodym i niedoświadczonym kierowcą, zainwestuj w dodatkowe ubezpieczenia, mimo pozornie wydanych większych pieniędzy, w razie stłuczki czy innych komplikacji, nie będziesz musiał tracić wszystkich swoich oszczędności – ubezpieczyciel pokryje przynajmniej część kosztów.

Rób zakupy przez Internet – chroni Cię prawo konsumenta!

Zakupy przez Internet są nie tylko wygodne, ale i praktyczne. Prawo bowiem chroni w o wiele większym zakresie konsumentów dokonujących zakupów w sieci, niż tych, którzy zakupów dokonują w sklepie stacjonarnym. Prawo zwrotu towaru lub odstąpienia od umowy dotyczy nie tylko rzeczy, czy przedmiotów. Jeśli korzystałeś z firmy pożyczkowej, zapisałeś się na jakiś rodzaj szkolenia czy konferencję, możesz w przeciągu kilku dni zrezygnować i odstąpić od umowy. W sytuacji, gdy dokonujesz zakupów w sklepie stacjonarnym, prawo nie chroni Cię w taki sposób, jak wówczas, gdy robisz zakupy w sieci. Sklepy stacjonarne uniemożliwiają często zwrot towaru lub nie przewidują procedury odstąpienia od umowy. Szczególnie musisz być uważny jeśli chodzi o transakcje zawierane poniżej kwoty 50 zł. Jeśli kupiłeś jakiś produkt w sklepie stacjonarnym poniżej tej sumy, sprzedawca nie musi wcale przyjąć towaru i nie jest też zobowiązany do oddania Ci zapłaconej sumy. W praktyce, proceder ten jest coraz rzadszy, bowiem sytuacja związana z pandemią, wymusza niejako na sprzedawcach stacjonarnych walkę o klienta – aby nie zrazić do siebie kupujących, sprzedawcy idą na rękę kupującym przyjmując zwroty lub godząc się na odstąpienie od zawartej umowy.

Rzeczy do domu, zabawki i odzież dla dzieci:

Dla dzieci z drugiej ręki opłaca się kupować:

  • rowery, hulajnogi, wrotki, rolki ( szczególnie dla dzieci poniżej 12 -13 roku życia, kiedy rosną intensywnie, są to oszczędności rzędu około 300-700 zł )
  • sprzęt sportowy: łyżwy, narty, akcesoria
  • odzież sezonową: kombinezony narciarskie
  • odzież codzienną ( zwróć jednak uwagę na używane kurtki – często mają zbite wypełnienie, tym samym są to pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ kurtka nie zapewni odpowiedniej ochrony przed zimnem )
  • łóżeczka niemowlęce i wszystkie akcesoria: przewijak, bujak, kołyska, komoda, itp.

Rzeczy do domu z drugiej ręki:

  • Donice, wazony, akcesoria ogrodowe: szlauchy i węże ogrodowe, zraszacze, parasole ogrodowe, meble wypoczynkowe, baseny, itp.
  • stoły ( zwróć uwagę na solidne meble, nie z płyty MDF, po okazyjnych cenach, nie kupuj też mebli, które stały w piwnicy – możesz przynieść do domu pluskwy, a jeśli nie jesteś znawcą w tym temacie, możliwe, że kupisz nadpleśniałe lub przegniłe meble, które na pierwszy rzut oka wyglądają nienagannie – lub są to wady umyślnie ukryte przez sprzedawcę )

Temat odnośnie tego, jak oszczędzać na zakupach jest dosyć szeroki i wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Powyższe rady są jednak na tyle uniwersalne, że każdy z powodzeniem może je wdrożyć w życie i mieć satysfakcję z zaoszczędzonych pieniędzy.