Strona główna » Wakacje na kredyt – czy warto?

Wakacje na kredyt – czy warto?

W dzisiejszych czasach rzadko zdarza się spotkać osobę, która nie ma kredytu w banku bądź nigdy nie brała kredytu. Otaczający świat dookoła kusi nas reklamami niskich oprocentowań pożyczek, czy darmowych kont bankowych. Na nasze decyzje ogromny wpływ mają reklamy. Część osób decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania, bo sytuacja finansowa zmusza je do tego. Inni biorą jakiś mały kredyt, by zacząć budować swoją historię kredytową. A jeszcze inni decydują się na kredyt, ponieważ chcą sfinansować jakiś swój pomysł, a nie mają na to wolnych środków. Powodów dla których zaciągamy kredyty jest wiele.

Niestety, w życiu spotyka nas czasem wiele trudności. Nagle może wydarzyć się coś, co spowoduje że nie będziemy w stanie spłacać zobowiązania w terminie. Co w takiej sytuacji? Co zrobić? Oczywistym jest, że jeśli przestaniemy spłacać kredyt wówczas stworzymy sobie negatywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. A to może mieć negatywne skutki w przyszłości. W związku z czym, banki pomyślały o sytuacji, w której kredytobiorca może mieć trudności w spłacie. Na taką okoliczność powstały wakacje od kredytu.

Wakacje na kredyt – o co chodzi?

Wakacje kredytowe to nic innego jak możliwość odroczenia spłaty kredytu na pewien czas. Może to być odroczenie w spłacie całej raty lub tylko jej części kapitałowej. To od polityki wewnętrznej banku zależy jaka będzie propozycja dla klienta mającego przejściowe kłopoty finansowe. Czas przerwy w spłacie zobowiązania w każdym banku jest inny. To również zależy od jego wewnętrznych zasad. Standardowo można się spotkać z odroczeniem spłaty na okres od 1 miesiąca do nawet jednego roku.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc ubiegać o wakacje kredytowe?

Tak jak już zostało powiedziane wyżej, wszystko zależy od banku i jego polityki wewnętrznej. Oczywiście należy pamiętać, że samo złożenie wniosku nie świadczy o tym, że wakacje kredytowe już się zaczęły. Trzeba poczekać na decyzję banku. Nie ma odgórnie ustalonych zasad. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Z pewnością, w składanym wniosku powód musi być dobrze udokumentowany i opisany. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają Twoją obecną sytuację finansową np. wypowiedzenie z pracy czy podwyżka wydatków. Na pozytywną decyzję ma także wpływ jak dotychczas zobowiązania były spłacane.

W dobie koronawirusa część założeń została zmieniona. Przed wystąpieniem pandemii nie wszyscy mogli złożyć taki wniosek. Obecnie nie ma ograniczeń. Każdy może złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Jedynym ograniczeniem może być to, jaki produkt bankowy posiadasz oraz to, czy jesteś klientem indywidualnym czy firmowym. Co więcej, wniosek taki można złożyć poprzez aplikację na telefon, przez Internet lub na infolinii banku. Za odroczenie w spłacie banki nie pobierają żadnych opłat.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i stwierdzisz, że koniecznie są ci potrzebne wakacje kredytowe dobrze jest jeszcze raz zapoznać się z treścią podpisanej przez Ciebie umowy bądź udać się do banku osobiście.

Pieniądze. Konsekwencje dla kredytobiorcy

Żadnych opłat na rzecz banku, przy składaniu wniosku o wakacje kredytowe, nie ponosisz. Ale co dalej? Musisz mieć na uwadze fakt, że odroczone raty również musisz kiedyś spłacić. Tutaj banki proponują, albo wydłużenie okresu kredytowania o ilość miesięcy trwających wakacji, bądź podwyższenie miesięcznych rat. Może się okazać, że bank wyrazi zgodę na spłatę tych rat wraz z wpłatą ostatniej raty.

Warto podkreślić, że niezależnie od czasu trwania tychże wakacji, całkowity koszt zobowiązania wzrośnie. Zostanie naliczonych więcej odsetek, które stanowią największą część kredytu.

Wakacje na kredyt – warto?

Jeśli borykasz się z przejściowymi problemami finansowymi i nie możesz sobie pozwolić na dalszą spłatę swoich zobowiązań- warto zastanowić się nad skorzystaniem z wakacji kredytowych. Oczywiście, trzeba rozważyć plusy i minusy. Czasem takie wyjście okazuje się jedynym możliwym w danym momencie. Jedno jest pewne- jeśli pozwolisz sobie na opóźnienia w spłacie bieżących zobowiązań, możesz mieć problem w przyszłości z uzyskaniem innych kredytów, ponieważ zaczynasz budować sobie negatywną historię kredytową. Wówczas dla instytucji bankowych stajesz się niewiarygodnym klientem. Dzięki wakacjom kredytowym zyskujesz trochę czasu na uporządkowanie spraw i poprawę swojej sytuacji. Jest to czasem najlepsze wyjście. W przeciwnym razie, w czasie kłopotów, możesz nie podejmować dobrych decyzji. Twoje decyzje mogą okazać się błędne. Przez co możesz popaść w spiralę zadłużenia, z której bardzo ciężko jest się uwolnić.

Podsumowując, wakacje na kredyt, w niektórych sytuacjach, są jedynym dobrym wyborem. Musisz jednak stawić czoła konsekwencjom, z którymi niestety będziesz musiał się zmierzyć. Przed ostatecznym podjęciem decyzji warto jeszcze raz przejrzeć umowę lub skonsultować się ze swoim doradcą.