Strona główna » Wakacyjne wydatki pod kontrolą – jak to zrobić?

Wakacyjne wydatki pod kontrolą – jak to zrobić?

Wakacje to czas, kiedy mamy ochotę odpocząć od codzienności. Jednak nie jest tajemnicą, że ten czas sprzyja również wydatkom. Szczególnie, kiedy wyjeżdżamy z całą rodziną, a w danej miejscowości roi się od straganów i atrakcji. Warto jednak pamiętać, że po powrocie czeka nas normalne życie i nie warto tracić kontroli nad wydatkami. Jak zapanować w tym czasie nad wydatkami? Czy jest możliwe, aby w tak intensywnym czasie mieć kontrolę nad ponoszonymi kosztami. Jak tego dokonać, żeby wakacje nie zamieniły się w koszmar i nadal były okazją do wypoczynku?
Zanim pojedziesz na wakacje ustal z współmałżonkiem kwotę, którą na ten wyjazd przeznaczacie. Warto dokonać również kalkulacji. Jaka suma do wydania na dany dzień. Takie ustalenia pozwolą na uświadomienie, że kwota pieniędzy jest ograniczona i nie można jej przekroczyć. Zanim dokonasz analizy kwoty, warto zapoznać się z cenami w danym miejscu. Bez względu czy wakacje będą w kraju czy za granicą, zawsze istnieje możliwość dowiedzenia się, jak kształtują się aktualne ceny. Jeśli już wszystko ustaliłeś, to warto jeszcze podczas wakacji wprowadzić w życie kilka zasad:

Koszty wyżywienia

Nikt nie zmusza nas do wyjazdu z pełną torbą prowiantu. Jednak warto pamiętać, że taniej jest w marketach niż np. w sklepach, które znajdują się blisko plaży. Jeśli chcesz zakupić napoje, alkohol, suchy prowiant, to warto zrobić raz większe zakupy w markecie niż przepłacać w małym sklepiku, który znajduje się najbliżej. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy, a zakupy starczą ci na dłuższy czas.

Atrakcje z głową

Atrakcje, szczególnie te dla dzieci są w kurortach wypoczynkowych niemal na każdym kroku. Oczywiście, służą one po to, aby nasze pociechy dobrze się bawiły, a rodzice zostawili tam swoje fundusze. Dlatego też, warto uzgodnić, że pobyt nie jest jednodniowy więc z atrakcji będzie można korzystać dłużej. Najlepsza zasada – jedna atrakcja na jeden dzień.

Jedzenie na mieście

Nie każdy kupuje wakacje z wyżywieniem, szczególnie gdy korzystamy z nocleg w domkach wypoczynkowych czy z pola namiotowego. Jeśli korzystamy z jedzenia na mieście, wówczas najlepiej poszukać miejsca, w którym można zjeść dobrze ale i za niską cenę. Zazwyczaj takich miejsc jest sporo, więc nie musimy się martwić o rutynę.

Prowiant na plażę lub w teren

Świeże powietrze sprzyja apetytowi. Dlatego też nie jest tajemnicą, że zaraz po wyjściu na plażę czy spacer, zaczynamy odczuwać głód. Szczególnie, kiedy wokół rozchodzą się zapachy z okolicznych restauracji. Jeśli chcemy trochę zaoszczędzić, zawsze można kupić pieczywo i zrobić samodzielnie kanapki. Dzięki temu głód zostanie zaspokojony, a koszt znacznie zmniejszony.

Pamiątki

Będąc na wakacjach, każdy planuje przywieźć jakąś pamiątkę. Jednak nie musi ona dotyczyć zakupów każdego dnia. Można ustalić, że zrobimy zakupy pamiątkowe w ostatni dzień pobytu. Zanim ten dzień nastąpi, ustal komu i co chcesz kupić. Dzięki temu, zaoszczędzisz nie tylko czas ale i z całą pewnością pieniądze. Dla części rodziny, możesz zawsze wysłać widokówkę, jest to bardzo miły gest, a zastąpi nie jedną pamiątkę.

Nie wszystko naraz

Potrawy regionalne, ale również gofry czy lody, które w okresie wakacyjnym cieszą się dużym zainteresowaniem, warto również mieć pod kontrolą. Każdy zakup wiąże się zawsze z kosztami. Można więc ustalić, że jeden dzień będzie na gofry, a drugi na lody. Nie musisz mieć wszystkiego w jeden dzień. Warto również zauważyć, że zazwyczaj dzieci chcą wszystko, ale na chwilę i w rezultacie jedzenie trafia do kosza lub jesteś zmuszony zjeść kilka gofrów w jeden dzień. Dlatego takie ustalenia nie wpłyną negatywnie na wakacje, a pozwolą na oszczędności.

Wydatki wakacyjne można mieć pod kontrolą. Wystarczy ustalić z rodziną, na co można sobie pozwolić. Dzięki temu nikt nie będzie rozczarowany, a pobyt nie stanie się rodzinną katastrofą. Warto również w swoich planach nie pomijać dzieci, one również powinny być świadome, że wyjazd taki jest zawsze związany z wydatkami, a możliwości ograniczone. Jeśli planujesz wydatki wakacyjne, pamiętaj jednak, aby znalazły się wśród nich atrakcje czy pamiątki. Szczególnie jest to ważne dla dzieci. Pamiętaj również, że zapożyczanie się, aby ulec wszelkim atrakcjom, jest najgorszym rozwiązaniem. Po pewnym czasie okaże się, że większość atrakcji była zbędna, a Ty zostaniesz z długiem do spłacenia. Dlatego też można wypoczywać, nie tracąc głowy i mieć kontrolę nad wszystkim co dzieje się wokół. Szczególnie nad finansami.