Wakacyjny remont mieszkania to rzecz, o której raczej nie marzymy. Wakacje są dla nas chwilą, w której możemy odetchnąć od codziennych obowiązków. Podczas urlopu można wyjechać za granicę lub zostać w kraju jeśli mamy taką chęć. Jednak sporo z nas decyduje się na taki krok i demoluje mieszkaniem celem przeprowadzenia remontowych zmian. Bo zanim coś nowego powstanie to stare musi być zniszczone lub rozebrane. W tekście tym zostaną przedstawione argumenty za i przeciw, które pozwolą nam podjąć decyzję związaną z zmianami w miejscu, w którym mieszkamy lub czasowo przebywamy.
Urlop na remont – czy warto?
Lato to idealny czas dla wielu z nas by zatrudnić ekipę remontową. Warto brać pod uwagę to w jakich warunkach będzie pracować nasza ekipa, jeśli remont jest przewidziany na zewnątrz. W mieszkaniu lub wewnątrz domu jest to niezbyt istotna kwestia, gdyż tu i tak istnieje możliwość pracy w właściwie każdych warunkach pogodowych.
Jednym z aspektów remontów wakacyjnych jest to, iż mamy większe pole do manewru w przypadku posiadania sąsiadów. Koniec roku szkolnego oznacza bowiem, że część rodzin z dziećmi decyduje się na wyjazdy. A to oznacza mniejsze prawdopodobieństwo wizyt sąsiadów z pytaniami o termin prac w naszym domu/ mieszkaniu.
Kolejnym argumentem, który zdecydowanie sprzyja remontom wakacyjnym jest dostępność ekip. Oczywiście prace takie wymagają głębszego przemyślenia, gdyż urlop wzięty na potrzeby remontowe musi być zgłoszony odpowiednio wcześniej w miejscu pracy. Ponadto w wakacje dzień jest dłuższy, a to sprzyja przedłużeniu czasu, który potrzebujemy na przeprowadzenie konkretnych robót na naszym placu boju.
Co należy uwzględnić w remoncie wakacyjnym?
Przede wszystkim czas. Ponad połowa ekip budowlanych i remontowych w wakacje jest już właściwie niedostępna. Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów należy odpowiednio wcześniej ustalić termin, w którym remontowcy będą wchodzić na obiekt by przeprowadzić zaplanowane prace. Przemyślany remont i załatwione wszelkie prace pośrednie w odpowiednio wcześniejszym terminie znacznie ułatwiają realizację naszego zamysłu względem naszego miejsca na ziemi.
Musimy również zwrócić uwagę na to jak szeroki będzie zakres prac. Jeśli będzie oznaczać totalną demolkę to również będziemy musieli pomyśleć o ewentualnych konsekwencjach względem współmieszkańców blokowiska czy osiedla domków jednorodzinnych. W pracach, w których wydziela się dużo pyłu należy pomyśleć o znacznym zabezpieczeniu powierzchni pionowych czyli okien i drzwi. Dodatkowo w ładną pogodę może kusić chęć otworzenia okien, co może również oznaczać wydostanie się kurzu i pyłu pochodzącego z naszego mieszkania/ domu.
Wakacyjny remont mieszkania to również znaczna dezorganizacja naszego czasu wolnego. Dlatego każdy szczegół, decyzja czy zakupy powinny być odpowiednio zaplanowane i zrealizowane tak, by każda aktywność w zakresie remontowym wzajemnie uzupełniała się. Sprawne podzielenie obowiązków między domowników oraz realizatorów naszych pomysłów budowlano-remontowych powinno przebiegać sprawnie i bez konfliktów. Dla jednej i drugiej strony oznacza to mniej stresów, a przy obecnej sytuacji niski poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu) jest na wagę złota.
Samodzielnie czy z pomocą specjalistów?
Zgrana i dobrze dobrana ekipa remontowa to skarb. Uzupełniający się wzajemnie pracownicy są w stanie szybciej przeprowadzić zaplanowane prace. Oznacza to również duże prawdopodobieństwo, że ominie nas znaczne opóźnienie względem zaplanowanych prac. Oczywiście, jak już wspomniano, termin powinien być przedyskutowany z realizatorami remontu w odpowiednio wcześniejszym czasie. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i dodatkowych nerwów przy planowaniu naszych prac.
Oczywiście jeśli chcemy zaoszczędzić to możemy jak najbardziej pokusić się o samodzielne wykonanie niektórych prac remontowych. Malowanie czy położenie tapety nie jest trudne, jeśli mamy opanowaną podstawową wiedzę pod tym względem. Dlatego warto zastanowić się, które aktywności remontowe możemy wykonać sami. Pozwoli to nam znacznie przyśpieszyć terminy oraz dopilnujemy efektu wykonania tak, by całość była taka jak sobie wymarzyliśmy. Jednak nie wszystko możemy zrobić samodzielnie. Niektóre elementy remontowe powinny być jednak wykonane przez osoby, które mają ku temu uprawnienia (jak np. elektryka, hydraulika) i zrobią to nam zgodnie z przepisami.
Remont w wakacje dla wielu z nas to nie lada gratka. Pogoda zachęca do otwierania okien, aktywności związanej z wynoszeniem gruzu czy zmianą ustawienia mebli i dodatków w domu. W ciepłe lato będziemy mieli większe możliwości do wprowadzania zmian na zewnątrz, ale też wewnątrz budynku. Ściany będą schły szybciej przy otwartych oknach, a dłuższy dzień pozwoli na przeprowadzenie większej ilości prac w mieszkaniu/ domu.