Strona główna » Windykacja polubowna, komornicza, masowa- Co oznaczają te pojęcia?

Windykacja polubowna, komornicza, masowa- Co oznaczają te pojęcia?

Jeżeli popadliśmy w finansowe tarapaty, mamy nie spłacone kredyty czy pożyczki, rachunki piętrzą się i nie wiemy co płacić w pierwszej kolejności, to wcześniej czy później możemy spodziewać się windykacji. Nie unikniemy konfrontacji z wierzycielem nawet gdy będziemy udawać że „nie ma nikogo w domu”. Na rynku jest bardzo dużo firm które są wyspecjalizowane w przeprowadzaniu windykacji. W obecnych czasach są metody na to, aby bez naszej obecności czy zgody wierzyciel poznał nasz stan majątkowy i w ostateczności doprowadził do jego spieniężenia i odzyskania swoich pieniędzy nawet w minimalnej części. Mamy kilka rodzajów windykacji i w tym artykule pokrótce je przedstawimy.

Windykacja polubowna

Jest to tak zwana windykacja miękka która ma celu nakłonić dłużnika do spłaty zaległości, bez wprowadzania na drogę sądową. Na tym etapie negocjuje się warunki spłaty, które będą korzystne dla obu stron. W pierwszej kolejności firmy windykacyjne wysyłają pismo lub mail, w którym przypominają, iż termin płatności już minął, informują o konsekwencjach braku wpłaty oraz wyznaczają termin uregulowania zaległości. Bardzo często zdarza się iż jest to wystarczająca czynność. Jeżeli jednak ze strony dłużnika nie ma żadnej reakcji, to windykacja wysyła kolejne pismo, w którym informuje o terminie wpisania osoby do baz danych takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej.

Kolejnym krokiem jest kontakt telefoniczny lub wizyta u osoby zadłużonej i w dalszym ciągu jest to windykacja polubowna, która cały czas zmierza do ugody bez zgłaszania sprawy do sądu. Bardzo istotnym jest, aby realizować punkty zawarte w pismach do dłużnika, osoba taka musi traktować swoją sytuację poważnie i wiedzieć, że konsekwencje są nieuniknione. Jak widać windykacja polubowna to szeroki zakres działań przed sądowych i naprawdę wart na tym etapie zawrzeć ugodę z wierzycielem. Jeżeli chcemy uniknąć spotkania z komornikiem czy utraty majątku ( co nieuchronnie nastąpi), jest to odpowiedni czas aby zrobić kalkulację naszych finansów, wziąć sprawy w swoje ręce, dogadać się z wierzycielem i zacząć spać spokojnie.

Windykacja komornicza

Wierzyciel po otrzymaniu z sądu tytułu wykonawczego wybiera komornika który zajmie się jego sprawą (zazwyczaj jest to komornik sądowy w miejscu zamieszkania dłużnika) Składa wniosek o wszczęcie egzekucji oraz przedstawia stosowne pismo z sądu.

Windykacja komornicza czyli egzekucja komornicza jest ostatnim etapem odzyskiwania środków od dłużnika. Kiedy zawiodła niestety windykacja polubowna, sprawa trafiła do sądu, zapadł wyrok i teraz komornik sądowy ma pełne prawo zająć się naszym majątkiem w zakresie jaki zażyczył sobie wierzyciel, który określa z jakich składników majątkowych dłużnika komornik ma przeprowadzić egzekucję. Komornik sadowy nie może zająć niczego, co nie jest ujęte w dokumencie. W sytuacji gdy osoba próbująca odzyskać swoje pieniądze nie zna majątku dłużnika może zlecić komornikowi poszukiwania za dodatkową opłatą.

Warto zapamiętać, że nawet jeżeli nasza sprawa jest już u komornika to nadal możemy zacząć negocjacje z wierzycielem. To komornik pracuje dla wierzyciela a nie odwrotnie, więc cały czas ten drugi podejmuje decyzje i jeżeli przedstawimy sensowne argumenty może on zawiesić egzekucję komorniczą. Jednak to nie zmienia faktu iż w sytuacji gdy nie wywiążemy się z umowy (jeżeli taką uda nam się zawrzeć), to znów nie może jej odwiesić. Nie ma sytuacji bez wyjścia, posiadanie komornika sądowego to nie koniec świata. Możemy działać w każdej chwili, bycie biernym w przypadku windykacji komorniczej oczywiście niczego nie zmieni, sprawa będzie się toczyć swoim torem, więc warto spróbować, bo i tak niczego więcej już nie stracimy a możemy tylko zyskać.

Windykacja masowa

Windykacja masowa ma zastosowanie w sytuacji gdy wierzyciel ma wielu dłużników którzy zalegają ze spłatami np. pożyczek czy kredytów, abonamentów, opłat za energie czy multimedia. Jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ wszyscy dłużnicy mają ten sam problem, a co za tym idzie można “hurtowo” windykować to znaczy wysyłać pisma, maile oraz wykonywać telefony o bardzo podobnej treści. Wierzyciel ma pewność że jego sprawy są we właściwych rękach, a kontakt w sprawie postępów będzie otrzymywał tylko z jednej firmy windykacyjnej.
Chodzi o to, żeby nie generować kosztów korzystając z usług kilku firm windykacyjnych, ale mieć kompleksową obsługę w jednym miejscu. Windykacja masowa zajmuje się sprawami na każdym etapie postępowania to znaczy na drodze polubownej, przed sądowej, sądowej, komorniczej, oraz po bezskutecznej egzekucji.