Strona główna » Wolontariat – zachęcać do pomagania czy wręcz przeciwnie uczyć pracy tylko za pieniądze?

Wolontariat – zachęcać do pomagania czy wręcz przeciwnie uczyć pracy tylko za pieniądze?

Pieniądze szczęścia nie dają, owszem one ułatwiają życie, natomiast nie da się kupić miłości czy przyjaźni. Dość często jednak zdajemy sobie z tego sprawę zbyt późno. Szukamy przyjemności w zarabianiu pieniędzy, kupowaniu ubrań, drogich wakacjach, ale żadna z tych rzeczy nie zastąpi nam bliskości drugiego człowieka. Dlatego warto pomagać, ponieważ zarabianie pieniędzy nie wyklucza możliwości pomagania innym.
Praca wolontariusza może być naprawdę wspaniała i żadne pieniądze nie dadzą nam uśmiechu dziecka czy wdzięczności starszej osoby. Bycie wolontariuszem to nie musi być praca na pełen etap. Jest wiele form wolontariatu.

Czy warto być wolontariuszem i na czym to polega?

Bycie wolontariuszem oznacza, że pracujemy nieodpłatnie i dlatego nie cieszy się to zbyt dużym zainteresowaniem. Wielu osobom kojarzy się tylko z pomocą osobom starszym czy chorym, a nie każdy ma w sobie tyle empatii, żeby wykonywać taką pracę i to jeszcze za darmo. Natomiast wolontariat to może być również praca w galerii sztuki, teatrze, bibliotece a nawet szkole. Dzięki temu możemy realizować swoje pasje i doskonalić się w nich.
Wbrew pozorom pomaganie innym może również nam przynieść korzyść. Pracując z ludźmi przede wszystkim nabieramy większej pewności siebie, a to może nam się przydać w innych dziedzinach naszego życia a także w codziennej pracy którą wykonujemy. Taka praca daje szansę poznania nowych ludzi, poszerzenia swoich kontaktów, które również mogą mieć znaczenie w przyszłości. Uczymy się nowych rzeczy, poznajemy nowe otoczenie, stykami się z problemami, które dla nas mogą być błahe ale przez to jeszcze bardziej możemy starać się zrozumieć innych ludzi.

Jak zostać wolontariuszem?

Wszystko zależy od tego jaka forma wolontariatu nas interesuje, a w dzisiejszych czasach jest to bardzo proste. W Polsce istnieje bardzo wiele organizacji, stowarzyszeń czy instytucji kościelnych, które oferują pracę pro bono. Wiele możliwości daje Internet, jeśli nie wiemy gdzie się zgłosić wystarczy usiąść przed komputerem i poszukać takiej organizacji, która najbardziej nam odpowiada. Nie zapominajmy o tym, że wiek nie ma tutaj znaczenia. Wolontariuszem można zostać w każdym wieku. Wystarczy tylko poświęcić trochę swojego czasu innym, a dzięki temu możemy uszczęśliwić siebie i drugą osobę.

Zanim jednak zdecydujemy się na wolontariat warto zadać sobie kilka pytań:

  • Z kim najłatwiej nawiązujesz kontakt? – czy są to dzieci, osoby starsze, a może twoi rówieśnicy? Czy jesteś na tyle pewny siebie żeby wyjść do ludzi, czy może bardziej wolisz pracę zdalną?
  • Co chcesz robić? – czy interesuje cię praca z osobami chorymi, może pomoc starszym? A może kochasz zwierzęta i to z nimi chciałbyś pracować?
  • Co potrafisz robić? – zastanów się nad swoimi umiejętnościami. Czy znasz języki obce, umiesz obsługiwać komputer, może umiesz gotować albo naprawiać drobne usterki?
  • Ile czasu jesteś w stanie poświęcić? – ile godzin i dni w tygodniu możesz przeznaczyć na wolontariat? A może masz czas tylko w ferie lub wakacje?
  • Co chciałbyś się nauczyć? – ważne jest żeby określić jakie umiejętności chcemy zdobyć, czy jest to poszerzenie swojej wiedzy, czy może nauczenie się obcowania z drugim człowiekiem?

Czy wolontariat to odpowiedzialność?

Oczywiście, że tak. Wolontariat to też praca. W zależności jaką pracę wykonujemy na co dzień ponosimy jakąś odpowiedzialność, mniejszą lub większą. Tak również tutaj stawiane są wymagania a czasami nawet wyzwania, ale jednocześnie dostajemy szansę na rozwój.

Dlaczego ludzie unikają wolontariatu

Z roku na rok wolontariat cieszy się coraz większą popularnością, jednak nie oszukujmy się nadal jest to problem w naszym kraju. Przede wszystkim dlatego, że nie dostajemy za to ani grosza, a jak lubią mówić Polacy: „nie ma nic za darmo”. Błędne myślenie powtarzane w kółko. Oczywiście, że istnieje w Polsce coś takiego jak altruizm, szkoda tylko że jest mało popularny. Ważne jest dbanie o własną rodzinę, o zapewnienie im godnego życia, ale nie można w tym wszystkim zapominać o innych. Nie każdy ma szczęście urodzić się w bogatej rodzinie, a nie mamy wpływu na to w jakiej rodzinie się rodzimy. Bardzo ważne jest wychowanie, jeżeli rodzice nie nauczą swoich dzieci szacunku do zarobionych pieniędzy oraz bycia bezinteresownym, to takie dziecko stanie się w przyszłości samolubne.

Podsumowanie

Najważniejsze są nasze motywacje, jeżeli chcemy być blisko ludzi, lubimy pomagać innym to warto pomyśleć o wolontariacie. Taka działalność to również inwestycja w samego siebie, to możliwość rozwoju oraz nauczenia się pracy w grupie i komunikacji z innymi ludźmi.