Strona główna » Zadłużenie. Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze

Zadłużenie. Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze

Posiadanie zobowiązania w postaci kredytu nie oznacza końca świata. Jeśli nasze wpływy finansowe pozwalają na pokrycie kosztów kredytu, a także na koszty związane z życiem codziennym, nie powinno nas to w żaden sposób stresować. Niestety bywa tak, że sytuacja finansowa ulega znacznemu pogorszeniu. Pojawia się zadłużenie, które z kolei zaczyna w sposób negatywny wpływać na życie codzienne. Negatywny wpływ zaczyna być coraz bardziej odczuwalny, a to z kolei wpływa na wiele innych czynników. Prawda jest jednak taka, że każde zadłużenie, a także problemy finansowe nie pojawiają się z dnia na dzień. Jest to zazwyczaj proces wieloetapowy, a także wysyłający sygnały ostrzegawcze, że coś zaczyna złego się dziać z budżetem domowym. Jeśli takie sygnały zostaną zignorowane, wówczas mogą przyczynić się do powstania kolosalnego problemu, a mianowicie do spirali zadłużenia.

Jakie sygnały powinny dać nam do zrozumienia, że sytuacja finansowa nie jest dla nas korzystna?
Przede wszystkim:

Zaprzestanie oszczędzania

Jeśli jakiś czas temu, odłożenie kwoty nie stanowiło dla ciebie żadnego problemu, a teraz nie jesteś w stanie tego zrobić, to znak, że coś dzieje się złego. W dodatku, jeśli wysokość wynagrodzenia nie uległa zmianie, a ty sam nie inwestowałeś to oznacza, że albo źle dysponujesz swoimi pieniędzmi, albo twoje zobowiązania zaczynają obciążać twój budżet.

Korzystanie z oszczędności

Oszczędności tworzone są po to, aby powstała poduszka bezpieczeństwa. Dzięki niej będziemy mogli sobie poradzić w sytuacjach, które będą wymagały wsparcia finansowego, a nie były planowane. Jeśli jednak, zaczynamy notorycznie korzystać z oszczędności, wykorzystujemy je na pokrycie kosztów, które są związane z życiem codziennym, to jest to powód aby się bliżej przyjrzeć sytuacji finansowej. Takie zachowanie może sprawić, że nasze zaplecze finansowe przestanie istnieć w bardzo szybkim tempie.

Zaciąganie pożyczek

Kiedy sytuacja finansowa ulega pogorszeniu, bardzo często rozwiązań szukamy w banku. Niestety, zaciąganie pożyczek na życie codzienne bądź też na pokrycie innych zobowiązań, nigdy nie było i nie będzie dobrym rozwiązaniem. Spłata zobowiązań kredytem, jest krokiem w stronę zadłużenia, z którym możemy sobie na późniejszym etapie nie poradzić.

Opóźnienia w spłatach

Jeśli do tej pory, wszystko regulowałeś w terminie, a teraz nie jesteś w stanie dokonać tych płatności to oznacza, że przestałeś dysponować odpowiednią kwotą środków finansowych. Niestety, każde opóźnienie powoduje, że koszty zobowiązania rosną, a to z kolei negatywnie wpływa na twoją już trudną sytuację.

Wezwania do zapłaty

Kiedy sytuacja finansowa ulega znacznemu pogorszeniu, a spłaty rat czy innych zobowiązań, nie następują w terminie wcześniej wyznaczonym, wówczas zaczynają wierzyciele wysyłać wezwania do zapłaty. Wezwanie do zapłaty zawsze jest sygnałem ostrzegawczym.

Sygnałów ostrzegawczych, które dają w jasny sposób do zrozumienia, że nasze zadłużenie wzrasta, a my zaczynamy ewidentnie sobie nie radzić jest wiele. Niestety, większość z nich jest bagatelizowana, a to z kolei doprowadza do sytuacji, kiedy już sobie z problemami finansowymi nie radzimy. Na własne życzenie doprowadzamy do pogorszenia sytuacji finansowej. Okazuje się w bardzo krótkim czasie, że koszty zobowiązań przekraczają nasze możliwości finansowe. Doprowadza to do opóźnień w spłatach, nieterminowe regulowanie zobowiązań bądź też całkowite zaprzestanie spłacania.

W efekcie, musimy zmierzyć się z nieprzyjemnymi sytuacjami takimi jak współpraca z firmami windykacyjnymi, wezwaniami do spłaty, a nawet sprawami sądowymi, które powodują pojawienie się egzekucji komorniczej. Jeśli zatem zauważyłeś, że powody, które zostały tutaj przedstawione, pojawiają się u ciebie to dokonaj analizy, zanim będzie za późno. Oprócz dodatkowych kosztów, które pojawiają się wraz z komornikiem czy firma windykacyjną, działasz niekorzystnie na swoją historię kredytową. Nie wiesz, kiedy będziesz musiał skorzystać z oferty banku, a negatywne wpisy w BIK uniemożliwią ci to, na dłuższy okres. Nic nie dzieje się bez przyczyny, nad wszystkim powinniśmy mieć kontrolę, szczególnie nad sytuacją, która odpowiada za bardzo istotny czynnik jakim są finanse. Zasad jest kilka, ale najważniejsze to nie spłacać długów innymi zobowiązaniami i dokonywać analizy finansowej przed zaciągnięciem nawet najmniejszych zobowiązań. Może okazać się, że potrafimy się obejść bez wielu rzeczy, które generują koszty. Dbaj o swoje finanse i nie przegap żadnego sygnału, który może ostrzec cię przed poważnymi problemami.

Tagi: