W pracy spędzamy jedną trzecią naszej doby. Co zrobić, by ten czas był efektywny, a nasze zarobki satysfakcjonujące? Dowiedz się, jak więcej zarabiać i dlaczego warto inwestować w swój rozwój.
Analiza sytuacji
Zastanów się, jak wygląda twoje miejsce pracy i od czego tak naprawdę zależy twoje wynagrodzenie. Czasami organizacje funkcjonują bardzo mocno ograniczonym budżetem i choćbyś był specjalistą, prawą ręką szefa, nie zarobisz kokosów, ponieważ firmy zwyczajnie na to nie stać. Są miejsca pracy, w których po prostu brakuje funduszy. W takim przypadku możesz albo pogodzić się z sytuacją, zmienić pracę, albo zostać w firmie i poszukać dodatkowych źródeł zarobku.
Ustal swoje cele
„Chcę więcej zarabiać” to mało konkretny cel. Jak zamierzasz to osiągnąć? Ile chcesz zarabiać? A może po prostu za dużo wydajesz? Zacznij od analizy budżetu i obecnego stanowiska. Zapisuj swoje wnioski i pomysły na kartce. Ważne, by cel był realny i aby znaleźć dobre narzędzia do jego osiągnięcia. Nie zarobisz pięciu tysięcy więcej niż obecnie poprzez leniuchowanie, no chyba, że złapiesz dodatkową, super płatną fuchę polegającą na testowaniu materacy. Możesz ustalić, że zaczniesz zarabiać 20 zł miesięcznie więcej, pal licho, dobre i tyle.
Kontrola własnych wydatków
Może twoje zarobki są dobre, tylko ty wydajesz pieniądze na rzeczy, których nie potrzebujesz? Taka sytuacja też jest możliwa. Kiedy przeanalizujesz, ile i na co wydajesz pieniądze, możesz podjąć działania polegające na wygospodarowaniu oszczędności, a te możesz zainwestować, by przyniosły ci jeszcze więcej banknotów.
Inwestuj w swój rozwój
Tak naprawdę nigdy nie przestajemy się uczyć. Nawet jeśli organizacja w której pracujemy nie oferuje nam w tym zakresie nic imponującego, nie oznacza to, że masz robić tylko to, co robisz i wychodzić. Stań się specjalistą w swojej dziedzinie, a to pracodawcy będą się bić o ciebie, a nie na odwrót.
Pomocne źródła to książki, kursy, czy nawet filmy na YouTubie. Czytanie wpływa pozytywnie na nasz mózg, uczy skupienia, rozwija wyobraźnię i słownictwo. Dodatkowo lektura książek branżowych dostarcza inspiracji do codziennej pracy. Dobry pracownik to taki, którego trudno zastąpić.
Nauka w wolnej chwili
Rozwijać możesz się w każdej wolnej chwili. Przykładowo, istnieje sporo aplikacji na telefon do nauki języka, które spokojnie przejrzysz podczas jazdy tramwajem. Oglądanie serialu w oryginalnym języku łączy przyjemne z pożytecznym.
Wyeliminuj rozpraszacze
Nie musisz być stale online i pod telefonem. Podobnie jest z grami i śmiesznymi obrazkami w przerwie, kiedy w założeniu masz odpocząć, nie mówiąc już o tym, że przeglądanie telefonu w pracy wygląda mało profesjonalnie. Już lepiej przejść się po pokojach, najlepiej z segregatorem w ręku, dla dobrych pozorów, rozprostować i pośmiać z kolegami.
Dzięki wyeliminowaniu rozpraszaczy łatwiej się skupisz, a przez to będziesz pracować lepiej i szybciej.
Poproś o podwyżkę
Kiedy już upewniłeś się, że jesteś cenionym pracownikiem, a budżet twojej firmy na to pozwala, odwiedź przełożonego i poproś o podwyżkę. Przygotuj się do rozmowy, aby przedstawić siebie jako człowieka, który realnie wpływa na rozwój firmy. Zadbaj o pozytywne nastawienie, traktuj szefa z szacunkiem, nawet jeśli gorszej mendy Ziemia nie widziała. Czasem dobrym argumentem jest otrzymanie oferty korzystniejszej pod względem płacowym od innej firmy. Jeśli jesteś pracownikiem solidnym, którego trudno zastąpić, szef chętniej wyłoży pieniądze, by zatrzymać cię u siebie.
Jedno źródło dochodu to mało
Jedno źródło przychodu to za mało, zwłaszcza w niepewnych czasach. Jeśli pracujesz jako programista, czy poszukiwany specjalista, prawdopodobnie problem cię nie dotyczy.
Oczywiście nie chodzi o to, byś pracował 16 godzin na dobę. Możesz podejmować się drobnych, dorywczych prac, np. raz w tygodniu. Oszczędności warto przeznaczyć na inwestowanie, czy to w lokaty czy obligacje, możesz też wynajmować mieszkanie. Inne opcje zarobku to marketing internetowy. Po zbudowaniu sieci klientów, otrzymujesz prowizje od ich zakupów, nawet jeśli sam nic nie robisz. Są to przykłady dochodów pasywnych, które wymagają poniesienia na początku pewnych nakładów czasowych, jednak po pewnym czasie przynoszą zyski niezależnie od naszej aktywności.
W tej kwestii nie ma ograniczeń. Nawet jeśli jedno źródło dochodu przynosi niewiele pieniędzy, to już z kilku składa się niezła suma.
A może własna działalność?
Prowadzenie własnej firmy to spore wyzwanie, ale jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, uda ci się zarobić więcej niż na etacie. Oczywiście wiążę się to ze sporym nakładem pracy, analizą rynku oraz produktu, bądź usług, jakie będziesz oferować swoim klientom. Bądź specjalistą w tym co robisz i bądź świadom własnej wartości.