Twoje środowisko pracy działa ci na nerwy i najchętniej zwyzywałbyś szefa przy składaniu wypowiedzenia? Nie jesteś jedyny. Zanim jednak zaczniesz nową pracę, upewnij się, że podołasz finansowo. Podnoszenie kwalifikacji kosztuje, proces szukania nowej pracy może się przedłużyć, a przecież niezależnie od sytuacji zawodowej potrzebujesz stabilności finansowej. Jak zacząć nową pracę, by nie stracić płynności finansowej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Płynność finansowa
Naukowo „płynność finansowa” definiowana jest jako zdolność do realizacji bieżących zobowiązań. Pojęcie to dotyczy nie tylko przedsiębiorstw, ale także gospodarstw domowych. Przykładowo, jeśli w miesiącu bez problemów spłacasz rachunki czy robisz zakupy na jedzenie i twoja wypłata w całości wystarcza, można uznać, że masz płynność finansową. Czasem trafiają się nieprzewidziane wydatki, dlatego warto mieć jakiekolwiek oszczędności. Przed zmianą pracy, zastanów się, jak sytuacja wygląda u ciebie.
Nie rzucaj pracy od razu
Rzucenie pracy z dnia na dzień nie jest najlepszym pomysłem. Pierwszy miesiąc dasz radę przeżyć. Drugi być może też, ale będzie wisiało nad tobą widmo biedy, jeśli za trzy miesiące nie podejmiesz pracy. Aby tego uniknąć, znajdź nową pracę, zanim rzucisz obecną. Chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne jest o wiele mniej stresujące, jeśli wiesz, że masz co włożyć do garnka. W przypadku poszukiwania zatrudnienia, gdy twój budżet skurczył się do minimum, istnieje prawdopodobieństwo, że przyjmiesz nawet gorszą pracę, byle tylko uzyskać płynność finansową. Ponadto przerwa w zatrudnieniu źle wygląda w twoim CV, a dłuższe bezrobocie fatalnie wpływa na psychikę człowieka.
Szukaj w tajemnicy
Lepiej nie chwalić się znajomym z biura, że szukasz nowej pracy. Rozmowa z rekruterami w godzinach pracy czy przeglądanie ofert na firmowym komputerze, to też nienajlepsze pomysły. Wieści szybko się rozchodzą, a twojemu szefowi zapewne się to nie spodoba. Czasem może to skutkować wcześniejszym wypowiedzeniem ze strony pracodawcy.
Kredyt hipoteczny a zmiana pracy
Jeśli zmieniasz pracę, bank prawdopodobnie wstrzyma się z decyzją o udzielenie kredytu. Kredytodawcy zwykle wymagają, byś był zatrudniony już u pracodawcy przez minimum trzy miesiące, a także by twoja umowa trwała przynajmniej pół roku. Twoja wiarygodność kredytowa stanowi istotne kryterium dla banku. Co z tego, że twoje zarobki wzrosły, skoro w każdej chwili możesz stracić pracę oraz możliwość terminowej spłaty kredyty? Tym zapisem instytucje kredytowe się zabezpieczają. Jeśli jednak już otrzymasz kredyt, wtedy bez problemu możesz zmienić pracę.
Proces rekrutacji
Przed zmianą pracy przeanalizuj swoje CV. Ważne, by było aktualne, czytelne. Warto się zastanowić, jak przedstawimy potencjalnemu pracodawcy naszą sytuację. Dlaczego chcemy zmienić obecną pracę i co możemy zaoferować nowej firmie? Na pewno padnie też pytanie, o wymarzone miejsce pracy, w końcu utrzymanie pracownika to koszt, dlatego szef wolałby mieć pewność, że nie rzucisz nowej pracy po paru tygodniach.
Druga praca
Istnieje wiele prac które możesz wykonywać po godzinach normalnej pracy. Dzięki temu możesz nie tylko zarobić dodatkowe pieniądze, ale też zdobywać nowe umiejętności i sprawdzić się w nowej dziedzinie. Sporo osób zostaje np. ambasadorem marki kosmetyków i sprzedaje wyroby danej firmy współpracownikom. Wprawdzie utrzymanie się z takiego biznesu bywa trudne, ale przy pomysłowości i determinacji pomaga odłożyć trochę pieniędzy na gorsze czasy. Ponadto zdobywa się kontakty, pomocne w różnych dziedzinach życia. Inne zajęcia to prowadzenie bloga, wykonywanie transkrypcji. Ponadto istnieje wiele platform e-learningowych, dzięki którym możesz zdobywać nowe kwalifikacje w domowym zaciszu, w wolnych chwilach. W przypadku zupełnie nowej branży, poznasz pewne podstawy i podejmiesz decyzję, czy na pewno obrałeś właściwy kierunek rozwoju.
Okres wypowiedzenia
W zależności od umowy, przeważnie nie możemy wypowiedzieć umowy z dnia na dzień. Poinformujmy pracodawcę, wykorzystajmy należny urlop i posłuchajmy, co szef ma nam do powiedzenia. Czasami otrzymanie konkurencyjnej oferty skłania pracodawcę do przyznania nam podwyżki. Jeśli taki był nasz powód zmiany pracy,
Nieplanowana utrata pracy
Niestety, czasem zwolnienie następuje niespodziewanie. Powinniśmy być na nie przygotowani zawsze, nawet gdy pracujemy już parę lat w firmie. Aby uniknąć kłopotów finansowych, warto kontrolować swoje wydatki i gromadzić oszczędności. Co jednak, jeśli zaciągnęliśmy kredyt i straciliśmy pracę? W takiej sytuacji powinniśmy poinformować bank o sytuacji i poszukać optymalnego rozwiązania. Niektóre instytucje finansowe oferują nam „wakacje kredytowe”, dzięki czemu przynajmniej przez chwilę odetchniemy.