Strona główna » Życie z kartką. Czy warto robić domowy budżet?

Życie z kartką. Czy warto robić domowy budżet?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki ścisłej i systematycznej kontroli wydatków można odzyskać panowanie nad domowym budżetem i wydawanymi pieniędzmi. Takie podejście skutkuje bardziej świadomym dysponowaniem gotówką i poczynieniem oszczędności. Domowy budżet prowadzi się głównie po to, aby zobaczyć, gdzie możliwe jest zaciśnięcie pasa i jak rozkładają się wydatki – czyli na co wydajesz najwięcej, a na co najmniej.

Różnica między ,, dziadowaniem“ a oszczędzaniem

Zanim zaczniesz prowadzić domowy budżet, zastanów się, jaki jest Twój cel. Jeśli zamierzasz kontrolować wydatki, to znaczy, że być może myślisz o kupnie nowego auta, mieszkania lub chcesz po prostu wyjechać na wymarzoną wycieczkę. Oszczędzanie na upragniony cel jest bardziej efektywne, niż oszczędzanie dla samego oszczędzania, przynajmniej na początku, gdy musisz wyrobić dobre nawyki i dyscyplinę, niezbędną do rozsądnego dysponowania pieniędzmi. Domowy budżet możesz prowadzić zarówno w tabelce w Excelu, jak i na zwykłej kartce. Do niektórych bardziej przemawia kartka papieru niż liczby w komputerze – sam zdecyduj, który ze sposobów odpowiada Ci bardziej.

Stwórz tabelę – podpisz poszczególne kategorie

W komputerze lub na kartce papieru zrób tabelę. Musisz podzielić je na kategorię:

  • rachunki ( czynsz, Internet, telefon, możesz tu wrzucić także opłaty za szkołę lub przedszkole Twojego dziecka lub stworzyć oddzielną tabelę: edukacja )
  • raty i wierzytelności ( rata kredytu konsumpcyjnego, hipotecznego, kwoty, które pożyczyłeś od znajomych, rodziny, itp. )
  • żywność
  • środki czystości, kosmetyki, środki higieniczne
  • zdrowie: wizyty u dentysty, specjalistyczne badania, zakup okularów, leków itp – w kolumnie muszą znaleźć się wszystkie wydatki związane z prywatną opieką medyczną, za którą musisz zapłacić z własnej kieszeni – nie łudź się, że zawsze będziesz korzystał z ,,darmowej” służby zdrowia, prędzej czy później nadejdzie moment, w którym kolejka do państwowego specjalisty będzie tak długa, że będziesz zmuszony wykonać badania na własną rękę
  • odzież i obuwie dla Ciebie i Twojej rodziny
  • przyjemności:
    W tym miejscu należy zaznaczyć, że naprawdę nie musisz sobie odmawiać wszystkiego. Jeśli będziesz siebie traktował zbyt surowo doprowadzi to w efekcie do tego, że gdy trafią Ci się jakieś dodatkowe pieniądze, wydasz je w mgnieniu oka na mało potrzebne rzeczy. Różnica pomiędzy oszczędzaniem a byciem skrajnym skąpcem, polega na tym, że w pierwszym wypadku rozumiesz, że nie da się w nieskończoność odmawiać sobie przyjemności i stawiać się w roli męczennika. Pieniądze służą do tego, aby je wydawać i cieszyć się z możliwości, które nam dają.Wiele poradników o oszczędzaniu radzi zrezygnować z kawy na mieście, czy wyjścia do restauracji. Nic bardziej mylnego! Owszem, jeśli masz pół miliona długu, kawa na mieście i restauracja w Twoim przypadku to nie najlepszy pomysł. Powinieneś raczej pomyśleć, jak zwiększyć dochody i niestety przez jakiś czas żyć jak asceta, po to by spłacić długi i wyjść w najlepszym przypadku na zero. Jeśli jednak nie jesteś zakredytowany ponad miarę, nie ma powodu, abyś żałował sobie ulubionej kawy. Wszystko jednak z rozsądkiem i rozwagą! Ustal z góry, ile możesz przeznaczyć pieniędzy na przyjemności w ciągu jednego miesiąca i spróbuj co jakiś czas zmniejszać tę kwotę o 10, 15, 20, 30 zł, tak, aby całe cięcie wydatków będzie odbywało się w płynny sposób.
  • prezenty i wydatki okazjonalne: bądź przygotowany – odkładaj do oddzielnej koperty pieniądze na takie okazje – kiedy będziesz je trzymał na koncie, istnieje większe ryzyko, że od czasu do czasu ,, uszczkniesz” co nieco, ponieważ pieniądze te będą na wyciągnięcie ręki

Jak prowadzić domowy budżet – krok po kroku:

  1. Kiedy masz już gotową tabelę ( dla każdego miesiąca oddzielną ) każdy przychód zapisuj u góry tabeli. UWAGA: Zapisuj każdą złotówkę – z pracy na etacie, z pracy dodatkowej, pieniądze, które dostałeś w prezencie, świadczenia socjalne, dodatki od pracodawcy, dochód ze sprzedaży przedmiotów na serwisach lokalnych, itp.
  2. Zanim jeszcze dostaniesz wynagrodzenie za pracę lub z innego źródła, zapisz ile planujesz wydać W rubryce ,, przyjemności “ oraz ,, wydatki okazjonalne “.
  3. Kiedy dostaniesz wynagrodzenie zapłać w pierwszej kolejności rachunki i raty kredytu. Wpisz kwoty do rubryk.
  4. Tabelkę odnośnie żywności możesz uzupełniać co kilka dni. Zbierz wszystkie rachunki i zsumuj je. Wpisz w tabelę. podobnie zrób z zakupami kosmetycznymi i pozostałymi.
  5. Zsumuj swoje comiesięczne wydatki bez tabelki ,, przyjemności “ i ,, wydatki okazjonalne”. Dopiero kiedy zobaczysz ile Ci zostanie i jak to pokrywa się z kwotą wpisaną uprzednio do rubryki – możesz wydać te pieniądze. Zazwyczaj wystarczy jeden lub dwa miesiące, aby mieć rozeznanie ile możesz wydać na przyjemności w granicach rozsądku.
  6. Nie wydawaj nadwyżek. Kiedy zobaczysz, że pod koniec miesiąca, nawet po wydaniu ustalonej kwoty na przyjemności zostaje Ci nieco gotówki, powinieneś ją odłożyć. W tym celu możesz założyć specjalną kopertę, w której znajdą się pieniądze na nieprzewidziane wydatki lub te, dzięki którym zrealizujesz swoje marzenie.
    Zastosuj powyższe rady – może nie staniesz się milionerem, ale na pewno odzyskasz kontrolę nad swoimi wydatkami i być może zdołasz zaoszczędzić pokaźną sumę! Pamiętaj o samodyscyplinie i dodatkowych źródłach dochodu, nie bądź dla siebie też zbyt surowy. Powodzenia!